Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri. Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar daralmaları damar sertliğinin devamıdır. Bu doğumdan itibaren başlar ancak bazı insanların damar sertliği süreci kötü beslenme, sigara, stres, fazla kilo ve hareketsizlik gibi sebeplerle daha hızlı olur. Damarların iç yüzeyinde yağ ve kalsiyum birikmesi sonucu meydana gelir. Tam tıkanma kalp krizi anlamına gelir. Damarlardaki ani tıkanıklıkla oluşan kalp krizi koroner damar hastalığının son noktasıdır.

Bu yüzden düzenli olarak her yıl muayene olmak ve damarlarda daralma oluşup oluşmadığını saptamak için testler yapılması gerekir. Efor testi, talyum testi veya elektrokardiyogram damarların ne durumda olduğunu gösterir.

Damar Tıkanıklığının Belirtileri – Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

• Kalbi besleyen ince damarların içinden dakikada 250 cc kan geçer. Efor esnasında bu damarlardan geçen kan miktarı üç katına çıkar. Bu damar içinde meydana gelebilecek bir daralma ya da tıkanma çok tehlikelidir. Çünkü damar içinden geçmesi gereken 250 cc kan bir anda gitmeyecek ve o adale bundan  yoksun kalmış olacak. Böyle bir durumda olabilecek hastalıklar spazm, daralma ve tıkanma olarak sınıflandırılır.

• Damardan geçmesi gereken 250 cc’lik kan darlık sebebiyle bir anda 100 cc’ye düşerse ve hasta o sırada efor yapıyorsa kalp, kan ve oksijen eksikliği sebebiyle zor bir duruma girer. Bu durum  göğse, kola, çeneye, boyuna bir ağrı biçiminde kendini gösterir. Kalbin kendisi doğrudan ağrımaz.

• Damar tıkanmaya başladığında vücut bir uyarı vermez. Tıkandığında ise kalp krizi başlar. Hasta herhangi bir şikayeti olmadan da kalp krizi geçirebilir. Damarda oluşan darlıklar bazen hiç belirti vermeyebilir. Örneğin bir damarda % 80’lik bir daralma meydana gelmiş olabilir. Ancak bu damarı onun karşısındaki damar yan dallarla beslerse hastanın hiçbir yakınması olmaz. Fakat bu durum o damarın hiç tıkanmayacağı anlamına da gelmez. Tansiyon düşüklüğü, basit bir spazm, kanın koyulaşması, ritim bozukluğu sırasında tıkalı damarın üzerine bir pıhtı oturur ve kalp krizi oluşur. Veya damarda  %80 darlık oluşturan plak bir yüksek tansiyon sıkıntısı nedeniyle yırtılır ve içindeki yağlar dolaşıma girer ve damarın tıkanmasına yol açar.

Damar Tıkanıklığı Sebepleri

Amerikan Kalp Birliği‘nin 2010 Bilimsel Araştırmalar Oturumu’nda sunulan iki araştırma sonucuna göre kalp damar hastalıkları, genlerin etkisinden çok çocukluktan orta yaşa kadar geçen döneme dek nasıl yaşandığıyla ilgilidir.

• Kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları hemen ortaya çıkan durumlar değildir. Temeli çocukluk dönemlerinde atılıyor. Özellikle gençlik yıllarında fast food gıdaların aşırı tüketimi, kalp ve damar rahatsızlıkları için büyük risk teşkil eder. Obezite kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen önemli bir unsurdur. Diyabet hastalığı da kalp ve damarlar sağlığını olumsuz olarak etkiler. Damarları tıkayan bir başka faktör de sigara kullanmıdır. Aşırı tuz tüketimine bağlı oluşan hipertansiyon da damarları zorlar.

• Yağlı beslenme şekli de kalp krizi ve damar tıkanmalarına sebebiyet verir. Kolesterol belirti vermediği için damar tıkanıklığı olmadan anlaşılmaz.

• Stres, sigara, diyabet, hipertansiyon ve obezite özellikle erkeklerde erken yaşlarda damarların tıkanmasına neden olarak  kalp krizi riskini artırır. 50 yaşın altındaki erkeklerde kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma oranı kadınlara göre 8 kat fazladır.

Damar Tıkanıklığı Yapan Doğum Kontrol Hapı

• Eski nesil doğum kontrol haplarındaki östrojen dozu atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanıklık olasılığını artırabilir.

• Yeni nesil doğum kontrol haplarında ise östrojen dozu azaltılarak, daha az yan etkisi olan progesteronlar kullanılmaya başlanmıştır.

• Kullanılan ilaçların prospektüründe yan etki olarak pıhtılaşma ve bacakta şişlik olabileceğine dair uyarılar bulunmaktadır.

• 35 yaş üzerinde olan ve sigara kullanan kadınların doğum kontrol hapı kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Kalp damarlarının tıkanmasında halinde tedavide ilaç ve stent kullanılır. Ama 3 ve daha fazla damar tıkalıysa ameliyat gerekir.

Koroner damarlar ileri derecede daralmışsa bypass ameliyatı gündeme gelir. Fakat bazı durumlarda stent de takılabilir. Hangi işlemin tercih edileceği doktordan doktora değişebilse de yine de belli kurallar vardır. Mesela tek damar sorunları için çoğunlukla ilaç ya da stent tedavisi uygulanır. 2 damar sorunluysa bazı doktorlar stent, bazıları da bypass ameliyatı gerektiğini söyleyebilir. Ancak 3 damar ve sol ana damar darlıklarında mutlaka ameliyatın tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

İlaç Tedavisi: Kalp damarlarında çok ciddi olmayan darlıklar tespit edilmişse  damar açıcı, kolesterol düşürücü, tansiyon ayarlayıcı gibi ilaçlarla tedavi yapılır.

Balon ve Stent: Damarlardaki daralmalar önemliyse veya tehlikeli bölgelerdeyse mekanik yollarla müdahale yapılır. Balon tedavisinde, kasık atardamarından girilerek kalbin damarlarına doğru kılavuz bir tel itilir. Daha sonra bu tel aracılığıyla sönük bir balon darlığın olduğu alana yerleştirilir. Dışarıdan elle kumanda edilen bir cihazla bu balon şişirilerek birikmiş plakların kırılması sağlanır. Buna rağmen darlaşma eğilimi sürüyorsa damar içine stent denilen çelik kafesler yerleştirilir.

Bypass Ameliyatı: Darlık ya da tıkanıklığın olduğu yere kan yönlendirme işlemidir. Balon veya stent tedavisinin uygulanamadığı hastalara uygulanır. Bu cerrahi yöntemde göğüs, kol veya bacak damarlarından faydalanılarak tıkalı damarın yanına ikinci bir yol yapılır ve kan da yapılan bu yeni damardan geçer.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?” üzerine 59 yorum

 1. Yaklasik bir aydir darlarlarim sisti disaridan belli oluyor ve agri yapiyor halsizlik var kollarimda bi cok kez doktora gittim kalbime eko cekildi ama bi problem cikmadi ama bnm agrim gecmiyo kılcal damarlarim bile belirginlesti ozellikle sol tarafimda cok sitresli bir insanim acaba bndede damar tikanikligi olabilir mi ? İyi gunler

 2. 3 yıl önce bir gün aniden kalbim yerinden fırlayacak kadar çok hızlı ve güçlü çarpmaya başladı.daha sonra başım döndü ve bayılacak gibi oldum acile götürdüler ama hiçbirsey yok dediler.bir serum bağladılar eve gönderdiler eve geldim ama yine kalbim çok ağrıdı ve yine kustum.2 gün yatırdılar ama birşey yok dediler.başka bir şehre özel hastaneye gittim guatır dediler ve ilaç yazdılar ama herhangi bir gelişme olmadı.ankaraya gittim.bayındır hastanesine orda da bir hafta kan idrar ve alınabilecek tüm tahlilleri aldılar guatır değil guatır heyecanlanması var dediler.yine ilaç verdiler yine fayda etmedi yine baş dönmesi kalp çarpması sol kolda uyuşukluk avuç içinde terleme görme kayboiı devaö etti 2 sene sonra herşeye alıştım kusmaya baş dönmesine ama şu kalp ağrısı ve çarpması sürekli var alışamadım.istanbula acıbademe gittim bana kalbe sinyal gönderen damarın kalpten sonra aynı yere gerigeldiğini ve anju ile yakması gerektiğini söyledi korktum yapamadım.ama şu 1 aydır çok fazla kalbim ağrıyor hızlı çarpıyor elim uyuşuyor avuç içi terliyor.yolda yan yan yürümeye başlıyorum.düz yürüyemiyorum.ben bu hastalıktan nasıl kurtulacam bana ne önerebilirsiniz.ne yapmayalıyım.haa ayrıca 14 yıl içtiğim sigarayı 1.5 yıldır bıraktım.yaş 32

 3. Slm 45 yasindayim yaklasik 1 aydan bu yana selctra 50 kullaniyorum son 10 gündür kalbimin üstünden koluma dogru agri basladi ilaci degistrei doktarum ve bazaen sol ayagimin ssg yan tarafinda igne batar gibi oluyor kalp ekosu cekildim bisey çıkmadı saygilar

 4. Bir sene once 3 tane kalb damarima stent takildi,sigarayi biraktim hergun 5 tane hap iciyorum bazen sag veya sol ayak basparmagimda 1 veya 2 dakika siren igne batmasi seklinde bir sanci gelip gidiyor.her iki tirnagimda mantar ve tirnak batmalari oluyor 6 ay once mantar kremi surmekteydim hic faydasi olmadi acaba zararimi oldu veya damar tikanikligimi var yoksa sekerdenmi olur.tesekkurler

 5. damar tıkanıklgı ilk basta sigara icmekten tıkanıyor ve yaglı yemekler yemekten bence bu nedenlerle tıkanıyor

 6. merhaba sayın hocam 49 yaşındayım 1.70 boy kilom 72 1 stand var 4 yıl oldu takılalı hiç bi konuda sıkıntım yok ama felaket krap giriyor ayaklarıma bu neyin belirtisi korkulacak bi iş vrmı saygılar

 7. Merhaba ben 17 yaşında hayatının baharında bir gencim. Lise 2 okuyorum.
  Kalpte ağrı,sıkışma- kollarda uyuşukluk- baş ağrısı- kan değerleri sorunu- tansiyon düşüklüğü (sürekli, 1.5 yıldır) hiç düzelmedi- nefes darlığı- gözlerde kararma- tende morarma özellikle dudakta vs. Rahatsızlıklarım var ama sigara,alkol,uyuşturucu vs kullanmıyorum sizce ölmeme ne kadar var ?

 8. Meraba 30 yasinda bi bayanim sag gögüsüm iki aydan berri agriyor doktor ekg yapti hic bisey cikmadi ama agrisida dinmiyor bunun nedeni ne olabilir

 9. @Emre,

  Gidicisin bilader ama hastaneye. Yaş madem 15, buraya yazacağına bir hastaneye gitsen

 10. Yaşım 15 lise 1 öğrencisiyim kalpime iğne batmış gibi oluyor ve azda olsa halsizleşiyorum.Bunun dışında ani bir hareket yaptığımda sol omzum hafif ağrıyor damar tıkanıklığımı vardır.Lütfen cevap verin

 11. iygumler benim sikayetim sol gogsumun meme ucunun 1 cm altnda bir agrı var ama o ogrı dokundugumda cok sitdetli agriyo ve ceneme vuruyo dudaklarim uyusuyo dilimde karincalanma gibi haller oluyo bu konuda bana yardim ederseniz sevinirim saygilar

 12. ben 25 yaşındaym 4 senedir sğ kolmda dmar tıkanıklğı vr kolm da şişme vr doktorlrn bana verdği ilaç comedin ilç hiç faydası omadı ne yapabilirm

 13. Arkadaşlar kardeşler abiler benim sağ tarfım uyuşuyor bir buçuk yıldır hastane hastane geziyorum bu doktorlar beni deli edecek hepsi panik ataksin diyor adamlar doğru dürüstt ilgilenmiyor bile ne yapmalıyım

 14. Benimde damalarımda kısmi daralma başlamış daha 40 yaşınabile gelmedim 🙁 doktor acilen sigarayı bırakmamı söyledi..Çok araştırdım sigarayı nasıl bırakabilirim diye çünkü önceki denmelerimde başarısız olmuştum..Bu çok zararlı dedikleri esigarayı kullanmanya başladım.Hatta araştırın Dr.Farsalinos diye bir kardiyolog araştırmış sigara gibi damar tıkanıklığına sebebiyet vermiyormuş..vs..elips kulanmaya başladığım günden beridir sigara içmiyorum, henüz bir ilerleme olmamış kontrol ettirdim.. Üzüm çekirdeği ile ilgil kısmı biraz açarsanız sevinirim ben balaban otunu içiyorum tıkanıklıklar için…

 15. Hürel, bu doğru. Rezveratrol maddesi doğal olarak beyaz üzümün kabuğunda ve üzüm çekirdeğinde var.. Bundan dolayı üzümden çok bahsediyorlar.. O ilaçta da bu maddenin yoğunlaştırılmış ve hazır olanı..

 16. Benim 3 ana damarimda tikaniklik var 8ay once kalp krizi gecirdim.sol ana damarda % 85
  %95 ve %35 sağ tek damardada %95 tikaniklik olmus.3 tane stent taktilar ama su aralar agrilarim yogunlasti 40 gun once anjiyo oldum ve ayni damarlarda %25 ve %30 daralma olusmus ne yapmam gerekiyor yazinizda belirttiginiz gibi 3 damar tikanik olursa bypass olmammi lazim lutfen beni bilgilendirin tesekkur ederim

 17. babam kalp krizi geçirdi 2 tane stent takıldı. kullandığı ilaçlara ilaveten hoca veratrol tablet diye bir takviye yaptı. araştırdım içeriği resveratrolmuş. çok olumlu etkileri var

 18. Benimde kalp damar darligim var yuzde elli ilac kullaniyorum on kutu mustafa eraslanin klavs panaksini kullandim ama yalan hic faydasi olmadi

 19. Not: Sonradan aklıma geldi: kalp konusunda bir de Magnezyum tableti kullanmanın da kalbi güçlendirdiği ve rahatlattığını okumuştum (tabii ki doktorunuza danışırsınız önce , ama hem reçetesiz de satılıyor hem de vücutta birikmeyen, günlük ihtiyaç kadar hergün alınan ve fazlası hergün idrarla atılan bir mineral.. ayrıca kalp ve yakınındaki damarlardaki fazla kireç (kalsiyum) birikmelerini de engellemeye , gidermeye ve yine hipertansiyonu düşürmeye de yardımcı…

 20. Ben sadece şimdiye kadar yerli ve yabancı, okuduğum herşeyden çıkardığım özeti söylemek istiyorum, belki birilerinin işine yarar :

  Bitki – ilaç tavsiye etmek haddime değil, sadece çıkardığım sonuç :

  1- Kalp ve Kalp-Damar Sistemi denildiğinde ilk akla gelen , yurtdışında artık doktorların dahi bu konuda tavsiye ettikleri ilk bitki ALIÇ (Hawthorne) ( Sadece meyvası değil, çiçeği ve yaprağı da..)

  2- Melissa ( Oğulotu ) (Oğulotu, çünkü melissa adında bir çalı da varmış ve bundan dolayı karışıklık olabiliyormuş, onun bu otla bir ilgisi yok..) bu bitkiyi kullanıp da damar tıkanıklığı konusunda çok övenleri okudum..

  3- Çoban Çökerten ( Tribulus Terrestris )..

  4- Damar konusunda yine; üzüm çekirdeği..

  5- Bu konuda risk taşıdığını bilen- hissedenler zaten günde 1 coraspin (Bunu da akşam-gece saatlerinde, çünkü tıkanma eğilimi nabzın yavaşlamış olduğu uyku sırasında – sabaha karşı saatlerde daha çok..)

  6- Geçenlerde tv’de ünlü bir kalp Prof. , “kalp krizinde 1 asprin ile hayat dahi kurtarabilirsiniz” demişti, kan sulanacağı ve kalbin yükü azalacağı için,

  7- Tüm tıp ve bitki dünyasının ortak görüşü: Sigara damar sisteminin 1 numaralı bozucusu.. Bu yüzden bir yandan sigaraya devam edip bir yandan ilaç olsun bitki olsun faydalı birşeyler kullanıp yarar beklemek kendini kandırmaktır.. Kaşıkla yarar elde et, Kepçeyle boz … SİGARA DENİLEN BELADAN KURTULUN..

  İnşallah birilerine faydası olur. Saygılar, herkese Allah’tan Şifalar…

Yorum yapın

css.php