Bor Minerali Nedir ve Yararları Nelerdir?

Bor Minerali Nedir? Neden bor takviyesi almak gerekiyor? Hepimiz gücümüz için vücudumuzdaki kemiklerinden yararlanmakta olduğumuzu biliyoruz. Kemiklerimiz vücudumuzun ağırlığını desteklemekten sorumludur. Kemiklerimizi, inşaat yapılarındaki çelik halatlara benzetebiliriz. Bu binanın ağırlığını desteklemek ve kolayca yıkılmasını önlemek içindir.

Bor insanların sadece periyodik cetvelde okuyabileceği bir elementtir. Ancak, çok az kişi borun  tam olarak ne olduğunu ve nasıl vücudumuzun daha güçlü ve daha güvenli bir hale gelmesine yardımcı olabileceğini anlamaktadır.

Öyleyse, bor takviyesi ne kadar önemlidir?  Bor bunu nasıl yapabilmektedir?

Borun Faydaları Nelerdir?

D vitamini kullanımı için gereklidir, kalsiyum emilimini artırır. Sağlıklı kemikler için gereklidir. Kalsiyum kaybının önlenmesinde rol oynayarak osteoporozun önlenmesine yardım eder. Erkeklerde testosteron seviyelerini yükseltir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Bor Kemiklere Yararlıdır; Bu makalenin girişinde, kemiklerin öneminden sözetmiştik. Bu nedenle, hepimizin kemiklerimizin daha sağlıklı olmasıyla ilgili neler yapmamız gerektiğini anlamamız önemlidir.

Bir kez kemiklerimiz zayıfladı mı, iki ayak üzerinde durmak imkansızlaşır. Vücudumuz bizi taşıyacak kadar güçlü değilse, yaşamımızı yatakta geçirmek zorunda kalırız.

Vücudumuzda Yeterli Miktarda Bor Yoksa Ne Olur?

•Borun faydalarını anlamanızdan önce, yokluğunda neler olacağından söz edelim. Sık sık görülen sıradan semptomlar arasında, artrit, zayıf kemikler ve yetersiz vücut dengesi sayılabilir.

• Bor takviyesi artrit için yararlı olabilir. Bazı çalışmalarda borun romatoid artrit ve osteoartrit sorunları olan kişilerde rahatlama sağlayabileceği görülmüştür.

• Libido ve cinsel kapasitesite için yardımcıdır. Yaşlılar, yaşlanma suretiyle, cinsel performansın ve isteğin azaldığından söz ederler. Ancak, herhangi bir bor beslenme takviyesi alınır ise,  kişinin cinsel kapasitesinde bir gelişme gözlemlenebilir. İktidarsızlık ve erken boşalma gibi cinsel sorunlar, doğru miktarlardaki bor takviyesi ile önlenebilir.

Bor Hangi Besinlerde Bulunur?

Elma, fındık, kuru üzüm, kuru erik, hurma, nohut, barbunya, soya fasulyesi, mercimek, taze meyve ve sebzeler.

Günlük Kullanım

3-9 miligram arasında kullanımının güvenli olacağı belirtilmektedir. Bor kullanımıyla ilgili yerleşik bir RDA yoktur. Günlük olarak 1,5-3 miligramlık doz alımı yeterli sayılır.

Bor minerali riboflavin,kalsiyum, magnezyum, manganez ile birlikte daha iyi çalışır.

Yüksek dozda alımı zararlıdır. Mide bulantısı, kusma, ishal ve deri döküntülerine yol açabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Bor Minerali Nedir ve Yararları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. Aynı 1 tl suya çay kaşığı 3/1 kadar gün boyunca az az tüketilir

  2. bor minerali piyasede bolunan boraks ile aynı mı acaba?

Yorum yapın

css.php