Triptofan İçeren Besinler

Beslenmenize triptofan içeren besinler ilave ederek ruhsal durumunuzu daha iyi hissetmenizin mümkün olabileceğini biliyor muydunuz?

Triptofan düzeylerinizi artırmanın depresyon ve uyku sorunları ile mücadeleye faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Triptofan Nedir?

Tripofan vücudun üretemediği temel bir amino asittir. Bu amino asit hem serotonin ve hem de melatonin üretiminde önemli bir rol oynar.

Uykusuzluğa ve depresyona karşı Triptofan : Serotonin ruhsal durum düzenlemesi ve uyku için temel gereksinimdir ve aynı zamanda sinir uyarılarını beyinden aktarır. Uygun miktarda serotononin olmaksızın bir kişinin maruz kalacağı depresyon ve uykusuzluk şikâyetleri artacaktır. Dolayısıyla vücudunuza triptofan içeren besinler sağlamak ruhsal sağlık açısından önemlidir.

Triptofan Düzeyleri Nasıl Artırılır?

Triptofanın vücut tarafından üretilemediğinden dışardan temin edilmesi gerekmektedir. Takviyelerin yanı sıra triptofan besinler yoluyla da alınabilir. Sadece daha fazla yüksek düzeyde triptofan içeren besinler yiyerek triptofan düzeylerini artırmak kolay değildir. Triptofan beyine erişmek için tirosin, metionin, histidin ve lösin gibi diğer amino asitler ile sürekli mücadele eder ve yüksek proteinli diyet ile beslenmek bu amino asitlerin kandaki düzeylerini artırır ve triptofanda fiilen bir düşüş ile sonuçlanır.

Pasta ve hamur işlerinden oluşan yüksek karbonhidrat diyeti ile beslenmek vücudunuzda triptofan düzeyini artırmanıza yardımcı olabilir. Yüksek karbonhidrat içeren besinler vücudun ilave ensülin salınmasına sebep olur bu da rekabet eden amino asitleri yok eder. Bu beynin daha fazla triptofan emilimine imkân verir. Bu prosedür kısa vadede işe yarayabilir fakat yüksek düzeyde karbonhidrat, düşük protein diyetine devam edilmesi sağlık uzmanlarınca tavsiye edilmez zira vücudun yaşayabilmek için proteine ihtiyacı vardır.

Bu açmazlardan kaçınmak için birkaç önlem alınabilir:

· Bir takviye kullanmak – triptofan takviyeleri FDA tarafından yasaklanmamış olsa da birçok eyalet bu takviyeyi FDA tarafından neden olunan karışıklık sebebiyle yasaklamış bulunmaktadır. Günümüzde, triptofan takviyeleri satılmakta veya 5-HTP alternatif olarak kullanılmaktadır.

· Yüksek triptofan içeren besinleri aç karnına tüketiniz, zira bu emilime yardımcı olur.

· Yüksek triptofan içeren besinleri tek başına veya başka proteinler veya amino asitler olmaksızın kullanınız.

Bu üç adımı izlemek beyinde triptofan emilime yardımcı olacaktır ancak bütün takviyelerde olduğu gibi, maksimum sonuçlara erişmek için sağlıklı bir diyet sürdürülmelidir.

Hangi Besinler Yüksek Triptofan Kaynağıdır?

Mükemmel triptofan kaynağı olan çok çeşitli besinler vardır, bunlardan en iyi bilinen kaynak da hindidir. Diğer yüksek triptofan kaynakları: tavuk, dana, kahverengi pirinç, fındık, balık, süt, yumurta, peynir, meyve ve sebzelerdir. Bu besinler, içindeki triptofandan dolayı depresyona iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

Daha fazla karbonhidrat içeren besinleri yemek triptofan emilimizi artırmanın ve serotonin üretimine yardımcı olmanın en iyi bir yoludur, bu da vücudun gevşemesine ve uykusuzluk sorunlarıyla baş etmenize yardımcı olur.

Uyarı: Kimyasal bir ilaç kullanırken triptofan veya onun ikincil bir ürünü olan 5-HTP alınmamalıdır. Yine depresyon uyku sorunları için kullanılan Valerian ( kediotu kökü ), St John’s Wort ( sarı kantaron ) gibi bitkisel ilaçlar da sentetik anti depresanlarla aynı anda kullanılmamalıdır. Bazı bitkisel ilaçlar bazı kimyasal ilaçlarla etkileşime girebilmekte ve de olumsuz sonuçlar doğabilmektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Triptofan İçeren Besinler” üzerine 5 yorum

 1. Lustral aliyorim Ben attik.Cipralrx kullandigimda FAZLACA IYIYDIMMVE PROLSKTIN HORMONUMDS YUKSELME OLDU..GECE UYKUSUZLUGU LEXOTALIN VERDI KALP DR.UM.

 2. Triptofanla ilgili makaleleri okurken sizin yazınıza denk geldim.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.Yazma amacım protein tozuyla ilgili, kullandığım günler kendimi ruhsal anlamda çok iyi hissediyordum.Bunun bir sebebinin de kullandığım protein tozunda 400 mg üzerinde triptofan amino asidi olmasını öğrendim.Düzgün sporla ve diyetinizle birlikte kullanılan protein tozunun depresyona iyi geleceğini düşünüyorum.Bu tamamen kendi düşüncemdir uzun süre psikoloğa gidip hiçbir sonuç alamayınca spora başlayıp o üzerimdeki hiçbir işe yaramama ve kendini boşlukta hissetme duygusunu sert idmanlar, düzenli beslenme ve uykuyla aştım.Benim gibi hisseden insanlara bir nebze yardım etme amaçlı yazıyorum bu yazıyı.Sadece yaşayabileceğiniz tek bir hayatınız var.Sizden önemli hiçbir şey yok.Kendiniz için harekete geçin, siz bir şeyler için çabaladıkça hayat sizin önünüze belli dönüm noktaları çıkartacak.Düşmekten ve hata yapmaktan korkmayın, unutmayın ki düştüğünüz vakit bir daha ki sefer yerden kalktığınızda kalkmayı öğrenmenin de verdiği güvenle daha güçlü olacaksınız.Etrafınızdaki insanların sizin hakkınızda ne düşündükleri yada sizin şuanda nasıl bir insan olduğunuz önemli değil.Hedefinizdeki insan olmak için her daim hayata tutunun, siz gerçekten istedikten sonra hedefinize ulaşamamamanız için hiçbir sebep yok.Düştün mü, kalk ve bir daha dene, tekrar mı düştün bu döngüyü tekrar et.Bir gün gerçekten düşmemeyi öğrenip seni düşüren engellere gülerek bakacaksın.Sağlıcakla kal, senin kendinden emin olmadığın kadar ben senden eminim, niye biliyor musun çünkü düşüşlerimin seninkilerden daha sert olduğuna adım kadar eminim.Ben kalkabildiysem sen de başarabilirsin, sporla ve sağlıcakla kal.

 3. Anksiyete sorunu olanlar sabah kahvaltida ve öğle yemeklerinde haşlanmış patates yesinler birer tane kendilerini daha iyi hissedecekler sorunları düzelme yoluna girecektir

 4. bende aynı sorundan muzdarıp oldum.ama şükürler olsun çok iyiim şimdi.yogun olarak omega 3.b12.gınko plus ve bır ıkı urun daha kullanmak gerek.bır ay içinde kendındeki deüisikliklere sen bile inanamazsın.ama dogru urun ıçın dogru adres sart.

 5. selamlar.
  29 yaşındayım.2009 eylülde aşırı isteksiz,kaygı bozukluğu yaşamaya başladım.sonra askere gittim.ordada herkesten kopuk ama içine kapanık olmayan bir hale geldim.neşeliydim de hatta. geldikten sonra doktora gidip cibralex 10 mg ardından 20 mg kullanmaya başladım. sonra 10 mg ye düş dedi. ama nerdeyse kaygı hariç hersey gene başladı..20 ye çıktım ve devam ediyo o durum. sorum: triptofanlı besinlerden adam akıllı almadım .hatta biçok şeyde.oysa kilomda iyi iştahımda. ama düzen yok. ne önerirsiniz.neşeli deli dolu bi adam amaçsız oldu. kötü durum bu olsa gerek.
  saygılar
  hürmetler.

Yorum yapın

css.php