İrritabl Barsak Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

İrritabl Barsak Sendromu Nedir? İrritabl Barsak Sendromu (İBS), klinik anlamda organik bir patoloji olmaksızın, barsak alışkanlıklarında değişiklik, abdominal ağrı, dispeptik yakınmalar  gibi üst ve alt gastrointestinal semptomlar ile karakterize olan ve tüm gastrointestinal sistemi tutabilen, bu sistemin bir motilite bozukluğudur. Barsağın yapısında bir bozukluk olmamasına rağmen, işleyişinde aksama vardır.

İrritabl Barsak Sendromu Nedenleri

İrritabl bağırsak sendromu olan kişilerin bağırsakları sindirim sırasında bağırsaktan kaynaklanan normal fizyolojik uyaranlara anormal şekilde duyarlıdır. Kalınbağırsakta sindirim sırasında oluşan gaz normalde ağrısız geçerken, bu kişilerde; gaz, stres, yağ ve lif içeriği yüksek besinlere karşı artmış duyarlılık vardır.

İrritabl Barsak Sendromu Belirtileri

Kabızlık veya ishal ile birlikte olan karın ağrısı, karın şişkinliği, dışkıda müküs yada dışkılamadan sonra bağırsakların tam olarak boşalmama hissi gibi belirtiler gösterir. Karındaki rahatsızlık ve ağrı dışkılamayla sona erer. İrritabl Barsak Sendromu  kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülür.

Nasıl Teşhis Edilir?

İrritabl barsak sendromu tanısının konulabilmesi için dışkılamayla kaybolan ağrı ,sık veya az dışkılamayla artan ağrı, karın ağrısı ve düzensiz dışkılama gibi 3 kriterden 2 tanesinin mevcudiyeti gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php