Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır ve Zencefil Neye İyi Gelir? Zencefil, çok uzun bir süredir, mutfaklardaki kullanımı ve aromatik kokusu yüzünden ünlenmişti; ama, zencefilin bulantıyı iyileştirmesi, hazımsızlığa iyi gelmesi gibi sağlığa bir çok yararı olduğunu biliyor muydunuz?

Zencefil, güneydoğu Asya’dan gelen bir bitkidir, şimdilerde, Jamaika ve diğer tropikal bölgeler de de yetiştirilmektedir. Zencefil bitkisi kökü, yemeklerde ve tıbbi sebeplerle kullanılır.

Köklerinden temizlenmiş rizomun % 1.5′ dan daha az uçucu yağ içermemesi gerekir.

Zencefil, kokusu ve keskin tadı ile dünyaca ünlü doğal bir bitkidir. Bu bitki Çinli herbalistler tarafından hem yemeklere tat katmak hem de ilaç olarak 2500 yıldır kullanılmaktadır.

Beyaz zencefilin kabuğu soyulmuş rizomları ve siyah zencefilin kabuklu rizomları olmak üzere 2 biçimde satılmaktadır.

Zencefilin Etkileri Nelerdir?

• Zencefilin, bulantı, hazımsızlık sorunları, dolaşım ve eklem iltihabı gibi geniş bir çerçevede yararı vardır. Gebeliğin ya da yolculuğun sebep olduğu bulantıya iyi gelmesi yararlarından sadece bir tanesidir.  Zencefil aynı zamanda bozuk mideyi sakinleştirmesi ve safra akışını düzenlemesi ile de bilinir. Mide krampları ve dolaşım da zencefilin iyi geldiği alanlardır. Zencefil, trombositlerin yapışkanlığını azaltarak kardiyovasküler sisteme destek olur ve dolaşımsal sorunları azaltır.

• Masaj esnasında kullanılan zencefil yağı, içindeki anti-iltihapsal bileşenler yüzünden ağrılı eklem iltihabında ağrının çözülmesini sağlar.

• Zencefil sıklıkla dekonjestan (burundaki nemi azaltarak tıkanıklığı iyileştiren) sınıfı bitkilere dahil edilir, ve solunum yolları, soğuk alma ve alerji semptomlarını azaltır.

• Zencefilin tüm yararları ve sürdürülen araştırmalar ile, zencefil oldukça popüler bir tıbbi bitki haline gelmiştir.

Zencefilin Kullanımı

Taze haliyle rendelenerek yemeklerde kullanılabilir. Takviye ürün olarak da satıldığından günlük dozlarla da alınabilir.

Rendelenmiş zencefil kökü, sulandırılmış lim suyu ile karıştırılıp içildiğinde, sindirim bölgesini sakinleştirerek mide gazını azaltır. Zencefil yağı masajla birlikte kronik ağrılı bölgelere uygulanabilir. İltihabı dindirmek için, ekstre form olarak da tüketilebilir.

Zencefil takviyesi seçilirken,  zencefilin keskin bileşenlerini içerenlerin seçilmesi uygundur. Bunlar,  zencefil bitkisinin aktif içerikleri olan, gingerol ve shogaol’dur.

Zencefil hap ekstresi şeklinde, 100-200 mg arası günde üç kez alınabilir.

Taze zencefil tozu, günde üç kez; ½ – ¾ çay kaşığı olarak alınabilir. Taze zencefil kökü, her dört saatte bir, günde üç kezden fazla olmamak üzere, ortalama 1.5 cm. ve soyulmuş olarak alınmalıdır.

Zencefil çayı günde birkaç kez içilebilir. Kristalize zencefil de günde sadece iki kez alınmalıdır.

Zencefil Çayı

1 kahve kaşığı toz zencefil rizomu üzerine bir bardak kaynar su dökülür, 5-10  dakika üstü kapalı olarak demlendikten sonra süzülerek içilir.

Bu denli geniş bir yelpazede bulunabilen zencefil ürünleri, halen keşfedilmekte olan yararları yüzünden herkesin evinde bulunması gereken şifalı bitkilerdendir.

İlave Bilgi

• Buna rağmen, yapılan belli ikazlar da mevcuttur. Hamileliğin ilk iki ayından daha sonra alınmaması, dozların da, 250 mg olarak günde dört kezden fazla olmaması gerektiğidir.

• Adet söktürücü özelliği sebebiyle düşüğe neden olabileceğinden hamilelikte kullanımı doktor gözetiminde olmalıdır.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu yeterli veri olmadığı için zencefilin hamilellikte kullanımını önermemiştir.

• Zencefil hapları bol su ya da başka bir likitle alınmalıdır. Ameliyatlardan bir gün sonra, ameliyat sonrası bulantı için alınabilir, ama ameliyattan 1-2 hafta önceden almayı kesmelidir, trombositleri daha az yapışkan yapacağından kanama riskini çoğaltabilir.

• Akut gastrit, hepatit, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar kullanmamalıdır.

• Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç alanlar tıbbi onay olmadan kullanmamalıdırlar.

• 6 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Fazla Miktarda Alınırsa Ne Olur?

Mide ekşimesi, midede tahriş, kardiyak aritmi ve sinir sistemi üzerinde depresif etkiye sebebiyet verebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php