Şekeri Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Şekeri Ne Düşürür? Şekeri Düşüren Yiyecekler.

Şimdi süregelen araştırmalar yüzünden diyabetik takviyeler her gün çoğalmaktadır. Günümüzün en önemli tamamlayıcı ürünleri, diyabetik ürünlerdir. Bu ürünlerin bir çokları, diyabet hastalığının semptomlarını kolaylaştırmaya oldukça yardımcıdır. Aynı zamanda kan şekeri düzeyini düzenlemekte de yardımcılardır. Bazıları insülin üretimini düzenlemesi açısından oldukça umut vericidir.

Bugün, diyabetliler için bitkisel tamamlayıcılar bulmak, on yıl öncesine nazaran çok daha kolaydır. Buna rağmen tamamlayıcı ürünün gerekli vitamin, mineral ve gerçekten diyabet semptomları için gerekli diğer maddeleri içerdiğinden emin olunmalıdır. Aşağıda, diyabet hastaları için doğal tamamlayıcı ürünlerden bazıları sunulmuştur.

Genel Prensip: Doğal ya da bitkisel ürünler herhangi bir sağlık sorununa yönelik tıbbi onay olması halinde kullanılmalıdır. Bu tür ürünlerin sentetik ilaçlarla bazen etkileşime girebileceği gözardı edilmemelidir.

Şeker Nasıl Düşürülür?

Alfa Lipoik Asit: ALA içeriğinde güçlü antioksidanlar taşır. İnsüline benzer. Ayrıca insülin duyarlılığını yükseltir, bu da vücudun yağ yakması ve kasları güçlendirmesini kolaylaştırır. Araştırmalar ALA ile diyabet hastalığınının avantajlı sonuçları olduğunu göstermiştir.

Gurmar ( Gymnema sylvestre bitkisi ) :  Sürmekte olan araştırmalar bu bitkinin diyabet I ve II de, kan şekeri düzeylerini kontrol etmekte hayli etkili olduğunu kanıtlamaktadır. Gurmar, glukozu azaltma etkisine sahip, gymnemic asit, quercitol, lupeol, ß-amyrin ve stigmasterol içerir.

İki gruba ayrılan kapsayan kapsayan bir ön çalışmada, gurmar’ın sağlıklı pankreatik hücre işlevini geliştirdiği saptanmıştır. Araştırmalar ayrıca, bu bitkinin glukoz kullanımı için enzim aktivitesini desteklediğini ve glukozun bağırsaklara alımını azaltığını da göstermiştir. Harvard Medical School’da, bozuk glukoz toleransı olan veya diyabetli 4.565 hastanın katıldığı, gurmar’ın, 9 vitamin/mineral takviyesinin de dahil olduğu 36 bitkinin değerlendirildiği 108 klinik deneydeki veriler analiz edilmiş ve araştırmacılar, gurmar’ın çok az bir yan etki ile, geliştirilmiş glukoz kontrolü sağladığını saptamışlardır.

Inositol: İnositol ve diyabet hastalığı el eledir denebilir.  Diyabet hastalığı ile,  inositol metabolizma yavaştır. İnositol takviyesi glukoz metabolizmasını kontrol eder.

Yeşil Çay Ekstresi: Antioksidan içerikleri ve zayıflamaya yardımı ile oldukça meşhurdur. Diyabet hastalığı ve yeşil çay ilişkisi ise, yeşil çay ekstresi pankreastaki toksinlerin atılmasına  yardımcı olmasıdır. Bu da pankreasın işini daha verimli yapmasına sebep olur.

En İyi Diyabet Hastalığı Takviyelerini Nereden Bulabilirsiniz?

Diyabet hastalığının tamamlayıcı ürünleri çeşitli ve zengindir. Bunlardan yararlanabilmek için, hastalık tedavisine en iyi gelenlere ulaşmak gerekir. Tabii bu takviyelerin tamamını içermez. Arzulanan sonuçlara ulaşmak için çeşitli içeriklerden kombinasyonlar yapmak gerekebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php