Gymnema Sylvestre Bitkisi Nedir?

Gurmar Nedir? Gymnema Sylvestre bitkisi ya da bir diğer bilinen adıyla Gurmar ve Meshashringi, (hintçede anlamı şeker yokeden’dir) yüzyıllardır Ayurveda tıbbında şeker metabolizmasını düzenlemek için kullanılır. Gymnema, glukozu azaltma özelliklerine sahip, gymnemic asit, quercitol, lupeol, ß-amyrin ve stigmasterol içerir. Bu asitler, doğada anti-diyabetik ve anti-enflamatuar olarak bilinirler. Yapılan çalışmalar, Gymnema’nın tip 1 diyabet için etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Ayurvedic-Life International adlı bir biyoteknoloji şirketi, Gymnema sylvestre extresinin patentini, OSA adıyla almıştır.

Gymnema yapraklarının pankreas üzerindeki etkisi ilk kez 1920’lerin sonunda belgelenmiştir. 2004 yılında yayınlanmış, Georgetown University Medical Center, Washington DC’deki bilimadamlarının yaptığı bir çalışma, Gymnema’nın, normal vücut ağırlığı ve normal kan lipit seviyeleri için bir destek olduğunu göstermiştir.

İki gruba ayrılan insan gönüllüleri kapsayan ön çalışmada, Gymnema sylvestre’nin sağlıklı pankreatik hücre fonksiyonunu geliştirdiği tespit edilmiştir. Çalışmalar aynı zamanda, Gymnema sylvestre’nin glukoz kullanımı için enzim aktivitesini desteklediğini ve glukozun bağırsaklara alımını azaltığını da ortaya koymuştur.

Harvard Medical School’da, diyabetli ya da bozuk glukoz toleransı olan 4.565 hastanın katıldığı, Gymnema sylvestre’nin ve, 9 vitamin/mineral takviyesinin de dahil olduğu 36 bitkinin incelendiği 108 klinik deneydeki bulgular analiz edilmiş ve araştırmacılar, Gymnema Sylvestre’nin çok az bir yan etki ile, geliştirilmiş glukoz kontrolü sağladığını tespit etmişlerdir.

Gymnema Sylvestre ekstresi (günlük 400 mg) kullanılan bir başka çalışmada, 18-20 ay boyunca kan şekerini, glikozile hemoglobin ve glikozile plazma proteinini düşürmüş, ve tip 2 diyabet hastalarının klasik ilaç dozajlarının azalmasına neden olmuştur.

Kasım 2010 tarihinde “Phytomedicine” dergisinde  yer alan bir çalışma, Gymnema Sylvestre’nin diyabetli laboratuar hayvanlarında  beta hücrelerini, Gymnema Sylvestre almayan kontrol gruba oranla yenilediğini ortaya koymuştur.

Son verilen raporlara göre, gimnemik asit formülasyonları aynı zamanda obeziteye karşı da yararlı olabilir. Bunu sebebi, gimnemik asitin kandaki glukoz emilimini geciktirme becerisidir. Gimnemik asit moleküllerinin atomik düzenlemesi, glukoz molekülleri ile benzerlik gösterir. Bu moleküller, tat alma tomurcukları üzerindeki reseptör bölgelerini doldurarak besinde bulunan şeker molekülleri aktivasyonu önler, böylece şeker özlemini engeller. Gymnema yaprak ekstresi; özellikle ‘Gurmarin’ peptiti, dildeki tat alma organlarının tatlı ve acıyı tatmaları yeteneği ile ilişkilidir. Gimnemik asit, karbonhidratların bağırsaktaki reseptörlere bağlanmasını engeller ve böylece “boş kaloriler” dikkate alınarak, vücudun obezite durumuna geçmesi engellenir. “Diabetes, Obesity and Metabolism” dergisinde yayınlanan bir çalışma, Gymnema sylvestre ekstresinin hidroksisitrik asit ve niasine bağlı krom kombinasyonunun, obez deneklerde kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir.

Nasıl Kullanılır?

Çalışmalarda kan şekerini düşürmek amacıyla kullanılan gymnema sylvestre dozu, günde 2 kez standartize %25 gimnemik asit taşıyan 200-400 mg’dır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Gymnema Sylvestre Bitkisi Nedir?” üzerine 4 yorum

  1. Bitkisel tedavi ile Tip2,de olsa Şeker tedavi olmuyor?, Bunlar sadece para tuzağı? tamamen yalan,,Şekerin tek bir tedavisi var oda; 1= ilaç kullanacaksınız?,2- Ekmek,hamur işlerini,Şekeri hayatınızdan çıkaracaksınız,ve Beyaz Ekmek Fırın Ekmeği yerine Kepekli,Çavdar,Tam buğday yiyeceksiniz? bakın o zaman Şekerinizin nasıl normale geldiğini hayretle göreceksiniz..eğer tip 2 iseniz tamamen iyileşirsiniz,tip 1 iseniz sağlıklı bir hayat süreceksiniz.. dediğim gibi beyaz ekmek,hamur işlerini,şekeri,tatlıları vs.. unutun sağlınıza kavuşun.

  2. Dibet 1 hastasiyim hollandada yasiyorum bu urunleri nasil temin edebilirim saygilar

  3. bende şeker hastasısıyım bana DA o ilactan gönderimisizniz

Yorum yapın

css.php