Arı Sütü Faydaları

Arı Sütü ( Royal Jelly) Nedir ve Faydaları Nelerdir? Arı sütü faydaları bakımından geniş bir içeriğe sahiptir. Güçlü besleyici özelliği ile dikkat çeken arı sütünün içeriği karmaşık ve kompleks bir yapıdadır.

İçerisinde karbonhidrat, protein, amino asitler, yağ asitleri, mineraller, vitaminler, doğal hormonlar bulunmaktadır. Bileşiminin küçük bir kısmı ise henüz anlaşılamamıştır. Bundan dolayı arı sütü sentetik olarak üretilememektedir.

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü genç balarılarının salgı bezlerinden üretikleri bir maddedir. Diğer arı ürünlerinin aksine varlığı uzun bir süre bilinmedi. Jel kıvamında krem renkte ve ekşi bir tada sahiptir. Kraliçe arı hayatı boyunca arı sütüyle beslenir. Diğer balarıları birkaç ay kadar yaşarken kraliçe arı 6 yıl yaşar. Kraliçe arıyla diğer balarıları arasındaki bu farkın arı sütünden kaynaklandığı düşünüldüğü için arı sütüne olan ilgi ve araştırmalar artmıştır.

Çin, Japonya, Kore, Tayvan ve Yeni Zelanda arı sütünün üretim ve ticaretini elinde bulunduran ülkelerdir.

Arı Sütü İçeriği

% 66’ı sudan, % 14.5’i karbonhidrattan, % 4.5’i lipidden, %13 ‘ü aminoasitten oluşur. B1, B2, B3, B6, B12, biotin, folik asit, inositol, pantotenik asit, asetilkolin, A, C, D, E vitaminleri, bazı mineraller, enzimler, hormonlar ve 10 hydroxydelta 2-decenoic asit, antibakteriyel ve antibiyotik bileşenleri içerir.

Arı Sütü Kullanımı

Arı sütü preparatları taze veya dondurularak kurutulmuş olarak satılmaktadır. Hastalıklara karşı korunmak sağlıklı ve zinde kalabilmek için herkes arı sütünü kullanabilir. Arısütü ısıya ve ışığa duyarlıdır. Bu yüzden muhafaza edilmesinde uyulması gereken kurallar vardır. Arı sütü kullanımı saf şekilde olabileceği gibi balla da karıştırılarak alınabilir. Tüketimi sırasında tahta kaşık kullanılmalıdır. Ayrıca bir çok ülkede kapsül haline getirilmiş biçimleride vardır. Saf halde alındığında dilatından alınır. Ancak arı sütünün besleyici değerlerini yitirmeden saf halde tutmak kolay olmadığından genelikle balla karıştırılarak tüketilmesi yaygındır. Arı sütünün karıştırıldığı balın gerçek ve kaliteli bal olması gerekir. Arı Sütünün kalitesini içeridiği 10-HDA (10-hydroxy-2-decenoic acid) oranı belirler. 10-HDA oranı genellikle 1.4 ile 1.8 aralığında değişir. 1.8 üzerindeki değerler ise arı sütünün yüksek kaliteye sahip olduğunu gösterir.

Arı Sütü Faydaları

•Arı sütünde bulunan 10-HDeA’nın etkileri birçok klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. 10-HDeA fungsid, anti-viral, anti-bakteryel, bakteriyostatik, anti-inflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir.

• En çok damar sertliği, mide-bağırsak sorunları, romatizmal rahatsızlıklara karşı kullanılmaktadır.

• Antibakteriyel, antivirütik özelliği vardır. Arı sütüyle ilgili yapılan bir araştırmada arı sütünün 0,5 mg ve 1 mg miktarlarının bakteri gelişimini inhibe ettiği saptanmıştır. Arı sütü bazı bakterilere karşı etkili bir antibiyotik olarak adlandırılan 10-Hidroksi-Dgr2-decenoic asit içerir. 10-HDA  bakteri, virüs ve mantara karşı mücadelede  önemli bir madde olarak bilinir.

• Hücre yenilenmesi, üretimi ve metabolizması üzerinde etkilidir.

• Hormonları ve metabolik işlevleri düzenler.

• İnsülin benzeri peptidleri içerdiği için kan şekerini düşürücü etkide bulunur.

• İştah üzerindeki düzenleyici etkisi nedeniyle iştah açıcı olarak kullanılabilir. Arı sütündeki asetil kolin çocukların öğrenme ve algılama işlevlerinin artırılmasına yardımcı olurken, globulin (gama globulin) ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynar.

• 2010 yılında European Journal of Histochemistry  ‘de  yayınlanan bir araştırma sonucuna göre arısütü kolit gibi gastrointestinal sorunların tedavisinde olumlu etkiler gösterebilir.

• Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı enerji kaynağıdır. Vücuda zindelik kazandırır. Enerji verici etkisiyle kronik yorgunluk sendromu ve fibromyalji durumlarında faydalı olur.

•Bazı araştırma verilerine göre, arı sütü testesteron düzeylerinde artış sağlayabilir. “Animal Reproduction Science’nin 2010 Ağustos sayısında yer alan ve tavşanlar üzerinde yapılan deneyde arı sütü testosteron oranında yükselmeye neden olmuştur.

•Japonya’da yapılan klinik bir deneyde 6 ay süresince 61 katılımcıdan 31’ine günde 300 mg arısütü verilirken diğerlerine  plasebo verilmiştir. Çalışma süresinin bitiminde yapılan testlerde açlık kan şekerinde azalma, alyuvar sayısında artış, testosteron düzeyindeki yükselişe bağlı olarak testosteron/dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S) seviyesinde önemli bir artışın olduğu tesbit edilmiştir.

•Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. 2007 yılında Japonya’da yapılan klinik çalışmalara göre arı sütü orta derecede yüksek kolesterol seviyeleri olan kişilerde lipoprotein metabolizmasını düzeltmeye yardımcı olmaktadır. New York   Medical College’s Department of Medicine tarafından yapılan bir çalışmada arı sütünün kolesterol seviyelerinde % 14lük bir azalma sağladığı tespit edilmiştir.

• Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını düzenli çalışmasında olumlu rol oynar.

• Nagasaki Üniversitesince yapılan bir çalışmada arı sütünün kemik dokusunu geliştirici ve destekleyici etkisi tespit edilmiştir.

• Arı sütünün tansiyon düşürücü ve damar genişletici aktivitesi vardır.

•Japonya’daki Okayama Üniversitesinde gerçekleştirilen ve Biological and Pharmaceutical Bulletin adlı derginin Kasım 2008 sayısında bildirilen hayvan deneyine göre arı sütü yüksek tansiyon ve insülin direnci karşı olumlu etkilere sahiptir. Çalışmada arı sütüyle beslenen yüksek tansiyonlu ve insüline dirençli farelerde düşük sistolik kan basıncı, insülin ve trigliserid seviyelerinde düşüş tesbit edilmiştir.

• Sinirsel rahatsızlıklarda olumlu etkilerde bulunur.

• Saç dökülmesini önlemede etkilidir. Hücre yenileyici etkisi ve nemlendirici özelliği nedeniyle saç ve cilt bakımında kullanılmaktadır.

• Damar sertliğini engellemeye yardımcı olur.

• Ülser, gastrit ve kolit gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.

• Kansızlık sorununda yardımcıdır.

• Hafızayı kuvetlendirir.

• Cinsel fonksiyonları düzenler. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada arı sütünün sperm kalitesini artırdığı saptanmıştır.

• Cilt sağlığı ve kırışıklığı önlemede olumlu etkiye sahiptir. Yanık için üretilen dermatolojik krem ve merhemlere, %0.05 ila 1 oranında arı sütü ilave edilmektedir.

• Yetersiz beslenmeden doğan eksikliği giderici güçlü besleyici özelliği vardır. İçeriğindeki protein, lipit, amino asit, mineral tuz, oligo element ve glüsid gibi temel besin maddeleriyle sağlıklı beslenmede önem taşır.

• Bir çalışmada arı sütünün, kanser hücreleri enjekte edilen tüm fareleri 12 aydan daha uzun bir süre koruduğu ancak kanser hücreleri enjekte edilip arı sütü verilmeyen farelerin ise  12 gün içinde öldükleri tespit edilmiştir.

• Journal of the Science of Food and Agriculture’ de  yayınlanan yazıya göre arı sütü tümörlerin büyümesini önlemede umut verici görünmektedir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Günlük doz için net bir miktar yoktur. Arı sütünün saf şekilde yetişkinlerde günlük 500 mg, bir rahatsızlığa karşı kullanılacaksa günlük doz olarak 1 gr alınabileceği ifade ediliyor. Kahvaltıdan 15 dakika önce dil altına alınarak kullanımını öneriliyor. Pittsburgh Tıp Merkezi günlük doz olarak 50-150 mg arı sütü özü kullanımını önermiştir.

Arı sütü saf ve taze halde, balla karıştırılmış, polenle karıştırılmış, sıvı ekstre veya tablet biçiminde satılıyor. Ginsengle kombine edilmiş ürünler de mevcuttur.

20 günlük kullanımdan sonra 10 gün ara verilip yeniden kullanılabilir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde kullanımı öneriliyor.

Arı sütü pahalı bir ürün olduğu için sahte ürünlerle karşılaşma olasılığınız yüksektir. GMP sertifikası olan ürünler daha güvenli olabilir.

Arı Sütü Saklama Koşulları

Saf arı sütü ışık ve oksijene maruz kalmadan +4ºC ile -10ºC arası sıcaklıklarda buzdolabında 4 ay muhafaza edilebilir.

Balla karıştırılan arı sütü  ışık ve oksijen teması olmaksızın +5ºC ile +10 ºC arasında  renkli kavanozlarda 4 ay süresince saklanabilir.

Arı Sütünün Zararları Var mı?

• 2 yaşından küçük çocuklara arı ürünleri verilmemelidir. Yeterli bilgi olmadığı için hamile ve emziren kadınlar hekim onayı olmadan kullanmamalıdır.

• Arı sütüne ve arı ürünlerine karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Allerjik reaksiyonlar, solunum güçlüğü, sindirim sorunları, anaflaktik şok görülebilir.

• Kan sulandırıcı ilaç, kolesterol düşürücü, diyabetik ilaç ya da herhangi bir rahatsızlık için sentetik ilaç kullananlar önce hekime danışmalıdırlar. Bir ameliyat sözkonusuyla bu tür ürünlerin kullanımına 2 hafta önceden son verilmiş olması gerekir.

• Memorial Sloan-Kettering Cancer Center’a göre östrojen duyarlı meme kanseri durumunda arı sütü kullanılmamalıdır.

Diğer Arı Ürünleri Bilgileri

Propolis: Bağışıklık sistemini uyarır. Antibiyotik, antiseptik ve antifungusid özelliği vardır. Solunum ve dolaşım sistemi hastalıklarında, diş ve dişeti proplemlerinde kullanılır. Güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Antiromatizmal etkiye sahiptir.

Balın Faydaları: Antibakteriyel özelliği vardır. Balın içinde bakteri üreyemez. Aynı zamanda bal mikrop öldürücü niteliğe sahiptir. Kalbi korumada yardımcıdır. Vücud direncini artırır. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserinde faydalıdır. Nezle ve gripte iyi bir destekleyicidir. Romatizmal hastalıklarda dışardan kullanılır. Balgam söktürücüdür. Kansızlık sorununda kullanılabilir.

Burada kastedilen nitelikler gerçek bal için geçerlidir. Su ve şekerden yapılmış balların herhangi bir tedavi edici özelliği yoktur. Yapılan araştırmalarda piyasada bulunan balların önemli bir kısmının gerçek bal özelliği taşımadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca bazı bal ürünlerinde kimyasal ilaç bulgularına rastlanmıştır.

Sahte bal: Sahte bal üretiminde birkaç yöntem vardır. Arıya şeker şurubu verilmek suretiyle üretilen ballar bunlardan ilkidir. Bir diğer sahte bal çeşidinde ise arı kullanılmadan doğrudan bazı maddeler birbiriyle karıştırılarak piyasaya bal etiketiyle sürülür. Bir başka yöntem ise az miktardaki gerçek balla sahte balın karıştırılması yoluyla tüketime sunulmasıdır.

Gerçek bal zengin çiçekli bitki ortamında ekolojik koşullarda (ilaç vs.. kullanılmadan) üretilmiş baldır.

Son yıllarda arı ürünleri ile tedavi anlamına gelen apiterapi başta uzak doğu ülkeleri olmak üzere giderek birçok ülkede yaygınlaşmaktadır. Propolis, bal, polen, arısütü, arı zehiri gibi arı ürünlerini tedavide kullananan apiterapi kliniklerinin sayısı artmaktadır. Amerikan Apiterapi Birliği kronik yorgunluk sendromu, mafsal iltihabı, doku sertleşmesi, deri veremi, yara izi,  egzema, deri kanseri gibi hastalıkların tedavisinin arı zehiriyle yapıldığını açıklamıştır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Arı Sütü Faydaları” üzerine 75 yorum

 1. Arı sütün sertleşme konusunda etkisi var midir? Bu konuda bili verirseniz memnun olurum.

 2. 10 senedir Arıcılıkla uğraşıyorum. Hiç arı sütü üretmemiştim. Bu sene haziran temmuz ayı içinde süt üretmeye başladım ticari olarak …
  E tabi Tek başına üretmek çok zor ve cocuguma ayırdım hepsini (300 gr ). Neyse …

  Ürettiğim ginden itibaren taze olarak arı sütünü 6 yaşında %50 engelli epilepsi hastası cocuguma yedirmeye başladım (sabah akşam aç karnına yemek kaşıgının yarısı kadar) haftada bir nöbet geciren cocogum süt verdiğim günden beri nobeti kesildi Algısı açıldı cümle kurabiliyor artık. Cocuktaki herşey tavır hal hareket değişti . Tam bir mucize müthis bişey .

  Kademeli olarak bütün ilaçlarını azaltmaya başladık . Sonuç mukemmel .

  Kesinlikle yerli arı sütü tüketin tükettirin .

 3. 15 yaşından itibaren aralıklı kullandım ve kullanmaya devam ediyorum .. inanmazsınız belki ama bu süre zarfı içinde grip bile anca 2 veya 3 kere olmuşumdur … aralıklı kullanmaya devam ediyorum … yaş 40 … kalitelisini kullanmaya özen gösterin çin ürünleri kesinlikle almayın

 4. Ben almişim kapsul şeklindedi onu nasil ice bilirim anlamdimki

 5. Merhaba, yerli arı sütü üretimi yapmaktayım. Birçok üründe olduğu gibi maalesef arı sütünde de sahtecilik yapılmakta. O yüzden arı sütü alırken dikkatli olun ve mümkünse arıcıdan almaya çalışın. Bizim arılığımız herkese açık olup dileyen gelip günlük taze sütten alabilir. Gelemeyenlere de kargo ile soğuk zincirde göndermekteyiz. Arı sütü ile ilgili her türlü sorunuza 0539 529 19 94 nolu telefondan cevap bulabilirsiniz. Unutmayın arı ürünlerini aracıdan değil arıcıdan alırsanız siz karlı çıkarsınız. Şifa ararken sağlığınızdan olmayın. Sağlıklı günler. [email protected]

 6. Ben bir arı sütü üreticisi olarak bazı konularda şifa arayan tüketicileri bilinçlendirmek istiyorum. Ülkemizde tüketilen arı sütünün % 90ı ithal olup ekseri Çin menşeilidir. Arı sütü üretimden itibaren soğuk zincirde muhafaza edilmelidir. O yüzden market, aktar, eczane raflarındaki arı sütleri sorgulanmalıdır.Ülkemizde çok az miktarda üretilen arı sütü genelde direkt üreticiden tüketiciye ulaştırılmaktadır. Özellikle arı ürünlerinde çok fazla sahtekarlık yapıldığı için hele hele arı sütü gibi çok değerli bir ürünü güvenirlilik açısından aracısız direkt arıcıdan almakta fayda var. Günlük taze arı sütü almak isteyenler bizzat arılığımıza gelebilirler. Gelemeyenlere kargo ile soğuk zincirde güvenli şekilde gönderi yapıyoruz. İrtibat tel: 0539 529 19 94 Yenice- Ç.ale [email protected] Sağlıklı günler.

 7. 17 yasindayim boyum 1.40 bu yasdan sonra ari sutu boyumu uzatir mi uzatirsa ne kadar uzatir ? Soruma cevap verebilir misiniz lutfen

 8. Buradaki akıllı dostlara sesleniyorum hepimiz sahipsiz kalmış bir ülkenin çaresiz insanlarıyız hiç birimiz sanıyorum bu konuda ehliyetli bilgi sahibi değiliz.
  2 kilo hediyesi ile 7 kilo sözde bal diye televizyon ekranından bangır bangır sıcak satış yapılan bir ülke düşünebiliyor musunuz.
  Balın maliyetini bilen ülke kurumları var. Bu kurumlardaki görevli insanların bir yerlere sırtını dayamış keyfine bakan koltuk bulanların içine düşürdüğü ülke insanları bu forumda birbirimizden bilgi öğrenmeye çalışıyor.
  Çok yanlış, aldığımız üründen her hangi birisinin paketini açmadan devletin bir denetim kurumuna götürerek gereklerini içerip içermediği ve kullanımı ile nelere yaradığı konusunda bilgi alarak konuyu burada anlatımı gerekir. bakıyorum burada işi ticarete dökenler var kendi üretimimiz vs vs sahipsiz ülkelerde hiçbir şeyin garantisi yoktur. Amacım umutları kırarak kötümserliği yaymak değil bizler burada sağlığımızı korumak adına bulunuyorsak önce vatandaşlık görevimiz olan ürünlerin gerçek ve ne kadar doğal olduğunu garantisi olan bizim maaşını verdiğimiz devlet kapılarını ve görevlilerini devreye geçirmeliyiz üreticilerin değişik zamanlarda ürünlerin değişik zamanlarda ne kadar denetlendiğinin raporlarını sorup görebilmeliyiz bir kuruluş bir ürün hakkında gerekli evrak ve belgeleri gerekli mercilerden almış olabilir. Önemli olan sonrası denetimlerdir. Bu denetimleri yapacak devlet kurum ve görevlilerini denetleyecek GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNDEN bir derneğimizin olması gerektiğine inanıyorum. bu dernek görevlilerinin diğer devlet görevlileri karşısında saygıda kusur etmemekle boyun eğerek değil dik denetleme duruşu ile görev yapılmamışsa boyun eğdirerek görevin yerine getirme amacı taşımalıdır. İçinizden idealist düşüncelere sahip kardeşlerimiz konuya olması gerekir diyenler var ise bunu gerçekleştirme adına toplanabilir konunun sohbetini burada yine başlatabiliriz.
  [email protected] 5326753739 topçuoğlu buyurunuz sağlık ve insanlık adına göreve

 9. Bilgiler için teşekkürler. Aldığım arı sütünün üzerinde 1 yıl muhafaza edilebilir yazıyor ama güvenemedim.

 10. Merhaba benim 4 yasinda oglum var cigerlerinde enfeksiyon var bir hafta hastanede yattik ciktik bir hafta sonra tekrarladi ari sutu ve polenin cigerlere faydasi olurmu acaba

 11. 5 yasindaki bir çocuğa arı sütünü ne kadar ve nasıl vermemiz gerekiyor Teşekkürler. ..

 12. merhaba,Karaburun-İZMİR yöresinde ürettiğimiz arı sütü ve propolisihtiyacı olanla ra temin edebilirim.ürünlerimiz sertifikalıdır.
  adres:Hürriyet mahallesi,hasan şarlayan sokak no.50 B ŞİRİNYER
  BUCA/İZMİR
  gsm.0 535 387 51 85

 13. Dahi yapon alimi K. Nişi söylemişki, tibb deyil tebabet var, insana tâbiât, tâbiâtdân gelen ilaçdir. Arı ürünleride bu demek.

Yorum yapın

css.php