Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kasık Fıtığı Belirtileri. Fıtık Nedir? Fıtık, bir organın bulunması gerekmeyen bir yere kayması durumudur. Bu yüzden sadece fıtık denmesi genel bir adlandırma olur. Kasık fıtığı, bel fıtığı gibi bölge veya organ adıyla beraber ifade edilir.

Kasık Fıtığı Nedir? Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtıkları doğumsal veya sonradan da meydana gelebilir. Karın içi basıncını artıran her tür durum  geçirilmiş ameliyatlar, kilo fazlalığı, karındaki asit toplanmaları tümörler, ağır yük kaldırılması, prostat rahatsızlıkları, uzun süreli öksürük sebebi olabilecek astım ve bronşit kasık fıtığına yol açabilir.

Kasık Fıtığı Çeşitleri

İndirekt Fıtıklar: Bunlar genellikle doğuştan olur. Çocuklarda ve gençlerde sıklıkla rastlanır. Anne karnındayken bebeğin yumurtalığı karın içinden bir kanal yoluyla aşağı iner ve inme tamamlandıktan sonra bu kanalın kapanması gerekir. Kapanmaması durumunda ilerleyen yıllarda ağır kaldırma, spor, kabızlık, öksürme,  idrar zorluğu ve zorlanma gerektiren bu gibi durumlarda kapanmayan kanal daha da açılır ve karındaki organlar bu açıklıktan dışarı çıkarlar.

Direkt Fıtıklar: İleri yaşlarda kollajen sentezin zayıflamasıyla meydana gelir. Karın duvarındaki doku zayıflığı ve öksürük, kabızlık, ağır kaldırma gibi karın içi basıncı artıran sebeplerle oluşur. Karın içi basıncı artınca kasık bölgesinde zayıflamış dokuda yırtılma meydana gelir ve organlar buradan dışarı çıkarlar.

Femoral Fıtık: Bu fıtık türü kadınlarda ve de özellikle fazla doğum yapan kadınlarda görülmektedir.

Kasık Fıtığı Belirtileri

• En çok görülen fıtık türü olan kasık fıtığı öksürükle, ıkınma ve hapşırmayla artan, kasık bölgesinde şişlik ve ağrı gibi belirtilerle kendini belli eder. Kasık bölgesinde şişlik, ağrı, hareket ya da eğilip doğrulma esnasında kasık bölgesinde rahatsızlık oluşur.

• Kasık fıtığı erkeklerde daha çok görülür.

• Kasık fıtığı karın duvarını oluşturan zarların, zayıflığı sebebiyle zorlanma veya öksürük gibi bir etkenle karın içi basıncın arttığı bir sırada yırtılmasıyla ortaya çıkar. Bağırsaklar veya benzeri karın içi organ veya dokuların bu yırtıktan kasık kanalına doğru girmesiyle fıtık meydana gelir. Organlar fıtıklaştığında kasıkta şişme görülür, organlar karın içine geri kaydığında da şişlik azalır.

• Fıtığın büyüklüğü, karın zarındaki yırtığın büyüklüğüne ve içeri giren doku miktarına göre değişiklik gösterir. Yırtık kısım darsa ve fazla zorlanmayla içeri çok miktarda doku girerse, bu dokuların kan dolaşımının durması gibi bir durum meydana gelebilir.

• Bu dokular kısa zamanda geri itilemezse, içeri girmiş dokular kangren olabilir. Eğer bağırsak girmişse ve geri itilemezse bağırsak düğümlenmesi meydana gelebilir. Uzmanlar bu durumlarda hastanın hemen ameliyat edilmesini aksi takdirde ölümcül tehlikenin olduğunu belirtiyorlar.

• Kasık fıtığının tedavisi ameliyatla yapılmaktadır. Fıtıklaşan doku farklı uygulamalarla tamir edilerek sağlamlaştırılmaktadır.

Kasık Fıtığı Tehlikelimidir?

İleri aşamada, bağırsak düğümlenmesi (ileus) meydana gelebilir. Aşırı kusma, gaz ve dışkı çıkaramama gibi durumlar oluşur. Sonu ölüme varabilecek gelişmeler olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?” üzerine 4 yorum

  1. bnm sağ kasıgımda cok aşırı agrım var öksürdüğümde ve hapşıve dizimede kadar olan bölümdede ierdıgımda daha artıyo agrım artı sağ bel tarafımada vuruyo agrım ve sağ bacagımda dizime kadarda olan bölümdede cok şiddetli agrım varartı uyuşmada var litfen bana acele ne oldugunu yazarmısınız doktora gitmelimiyim buna fıtık diyebilirmiyiz acele cevap bekliyorum şimdiden tşklr

  2. Benim sağ kasığımda ağrı var birde hassasiytlk var sağ kasığımda acaba fıtık mı??

  3. benim kasık tarafımda ağrı var eğilincede ağrıyo ölücek miyim söleyin 🙁

Yorum yapın

css.php