Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Göbek Fıtığı Belirtileri. Göbek Fıtığı Nedir? Karın duvarında değişik yerlerde fıtık gelişebilmektedir. Göbek bölgesinde bu sorunun olması halinde göbek fıtığından bahsedilir.

Göbek fıtığı doğumdan itibaren her yaş ve cinste görülebildiği gibi çok doğum yapmış kilolu kadınlarda da meydana gelmektedir.

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek fıtığı karın ön duvarı fıtıkları içinde ilk sırada yer almaktadır. Yeni doğan bebeklerde göbek bağının düştüğü yerin nedbe dokusu dışarı itilirse göbek fıtığı meydana gelir. Erişkinlerde siroz hastaları, kilolu ve fazla doğum yapmış bayanlarda göbek fıtığı daha çok görülmektedir.

Göbekte bir zayıflık olması durumunda karın içi basıncı artıran, kronik öksürük, ağır kaldırma, kabızlık, prostat, kilo fazlalığı ya da fazla kilo kaybı, çok sayıda doğum ve karında kitleler göbek fıtığına yol açabilmektedir.

Geçirilen ameliyatlar da fıtığa yol açabilir. Ameliyat olan kişilerin %0.5 ila %13’ünde insizyonel fıtık oluşabiliyor. İnsizyonel fıtık geliştikten sonra zaman içerisinde daha da büyüyebilir. İnsizyonel fıtıklar aşırı kilo, ameliyatta karında yapılan kesinin şekli, kullanılan dikiş materyali ve yara iltihabı neticesi meydana gelebiliyor. Yine kişinin yaşı, genel vücut zayıflığı ve genel durumunun kötü olması da fıtığın oluşmasında rol oynayabilir.

Göbek Fıtığı Belirtileri

Göbek fıtığının belirgin olması halinde göbek bölgesinde dışardan görülebilen bir şişlik ve şekil bozukluğu olur. Şişliğin yanında göbekte baskı hissi ve ağrı hissedilir. Yakınmalar fiziksel aktiviteyle artış gösterir.

Göbek fıtığının içinde çoğunlukla karın içi yağ dokusu ve ince bağırsak bulunur. Göbekteki şişlik içeri itilemiyorsa, bulantı ve kusma varsa, tuvalete çıkamama gibi durumlar oluyorsa acil ameliyat gündeme gelir. Çünkü bu belirtiler dışarıya çıkan karın içi organların fıtık deliğinde sıkışması sonrası dolaşımın bozulması ve doku harabiyeti olduğunu gösterir. Sıkışan organın canlılığını yitirmeden ameliyat edilmesi gerekir.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Erişkinlerde göbek fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Göbek fıtığı zamanla büyüdüğü ve kilolu kişilerde önemli proplemlere yol açabildiği için başlangıç halindeyken cerrahi müdaheleyle onarılması daha kolay ve sonuçları bakımından da daha başarılıdır. Ameliyatlar açık yöntemler ya da laparoskopik yöntemle yapılmaktadır.

Göbek Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Fıtık zamanında tedavi edilmezse bağırsak tıkanıklığı meydana gelebilir. Kusma ve karın şişkinliği veya fıtık boğulması görülebilir. Fıtık halkası darsa bağırsak karın içine geri dönmez, zaman içerisinde fıtık kesesinin içindeki bağırsaklar şişer, kangren oluşur ve bağırsağın alınmasına yol açacak önemli proplemler meydana gelebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?” üzerine 18 yorum

 1. ben 10 yaşındayım ve göbeğimdeki delik oturunca biraz içeri gidiyo ayakta dışa çok çıkıyo fındık kadar okuldaki arkadaşlarımın hepsinin içeri doğru deliği var benimse dışarda fıtık diye herkes dalga geçiyo açık giyinemiyorum iğreniyolar ve deliğimi kapatan o şeyi sıkınca ağrı oluyo taş gibi bi şey ve içeri doğru ittirince de acıyo çok ve sertlik geliyo nasıl bi çözümüm olur yani doktora gidicem ameliyattan sonra göbek deliğim yine dışarda mı olcak içerde mi?

 2. Mrb 2 gün önce doktora gittim bazen göbeğğimin içinde ağrı oluyordu iç karnımda küçük bir yırtık varmış ameliyata gerek varmı acaba

 3. Bahsetmis oldugunuz tum bu sorunlaririniz icin hastaneye basvurnaniz en iyisidir.Genel cerrahi bakiyr bu tip hastaliklara.Basit bir ultrasonla hersey ortaya cikiyr.Gecmis olsun

 4. Miğde fıtığı dışarıya doğru şişlik yaparmı acaba nasıl belirtisi ?

 5. Merhaba benim göbek deligimin sağ üst tarafında oksurdugum zaman bir ağrı giriyor sanki şişiyor ve kısa bir zaman sonra geri geçiyor. Bu göbek fıtığı olabilir mi. Iki doğumunun var. Ve troit ameliyatı oldum o yüzden kilo aldım. Şimdiden teşekkür ederim

 6. Merhaba benim gobek deliği üstünde şişlik var öksürük ce veya çok ayakta kalınca sisiyo bastirin ca içeriği gidiyo yatınca hiç hissetmiyorum arada çok hafif ağrıyor cevizden büyük gibi acaba gobek fıstığımı.

 7. Göbek fıtığı ilerleyince ağrı mide bulantısı ve kabızlık oluyor arkadaşlaar

 8. Benim iki buçuk sene oldu sol tarafimda doğum fıtığı oluştu kilim var diye ameliyat etme diler. Son günlerde migde bulantı iştahsızlık ve migde sırt ağrısı oluştu fitiktan dolayimi acaba tetikler mi

 9. Bende göbek fıtığı var ve tuvalet e çıkmakta rahatsızlık yaşıyorum kabızlık gibi problem son aylarda görünüyor bunun fitikla bir alakası var mıdır acaba

 10. Bende göbek fıtığı var. Diaframa bası yaparmı? Eskiden diafram fıtığıda vardı. Gırtlağımda sürekli bir baskı hissi var. Sanki bir darlık var.

 11. Ben iki aydır bu sıkıntıyıyaşıyorum karnım şişti agrıda var ve sertlikte var karnımn sol kısmında ve içinde sanki bebek var gibi kımıldamalar yanmalar oluyor ara sıra gögüslerimede agrı oluyor gögüslermdeşişiyor ne oldugunu anlanadm

 12. Merhaba benim 7-8 aydır göbek deliginde adet döneminde acı ve yanna oluyo yaklaşık 15 gün kadar devam ediyor neden olabilir

 13. Ben 13yaşindayim ve gobegimin sol tarafi cok fazla agriyo.1ay once apandisit amelyati oldum.Agrim gitgide artiyo

 14. Selamın aleyküm hayırlı geceler. 17 yaşımdayken bir ameliyat geçirdim ozamanlar fazla yaygın olmayan bu rahatsızlıktan dolayı. O zamanlar doktorum bize bağırsak ameliyatı demişti lakin buradaki fıtık ile ilgili yazıyı okuyunca anladım ki bende bi fıtık ameliyatı geçirmişim ? Size sorum aradan bu kadar sene geçmesine rağmen neden hala ağrı ve kaşınmalarım olabilir ki¿?

 15. öncelikle gecmiş olsun ben 3 kez fıtık amaliyatı oldum hepte göbekten açıldı önceleri kuçüktü misket kadardı önemsemedim ama ne kadar hata yaptıgımı sonra anladım iş işten geçmişti küçükken gitseydim 3-5 dikişle hallolacaktı ama suan 25 dikiş var çok zorlanıyorum o yüzden sizlerede hemen bir genel cerrahi servisine gitmenizi şiddetle tavsiye ederim ş
  sağlığın ihmali pahalıya mal oluyor o sesbeple muhakkak bir hekime ne kadar erken giderseniz o kadar iyi

 16. Dört ay önce şikayetim daha fazlaydı,fakat üç beş gün içerisinde düzeldi,ve ben dört ay sonra sıkıntı yasamaya başladım,acaba idrar kesesiyle göbek fitigin Alakası varmidir,çünkü ıdrarla sancilarim fazlalasiyor ,

Yorum yapın

css.php