C Vitamini Eksikliği

C Vitamininin Yararları Nelerdir? C vitamini eksikliği sonucu oluşabilecek en ciddi sorun skorbüt hastalığının görülmesidir.

Yaraların yavaş iyileşmesi, kanayan diş etleri ve kolay çürümeler C vitamini eksikliği sonucu oluşan skorbüt hastalığının belirtileridir ve şayet tedavi edilmezse, ölümle sonuçlanması olasıdır.

C vitamini bu yüzden “iskorbütsüz” anlamına gelen askorbik asit olarak da bilinir.

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

• Pek çoğumuz bu hastalıktan kaçınmak için bu vitaminden yeterli ölçüde tüketse de, bedenlerimizin optimal şekilde işlev görmesi için vücudumuz sıklıkla bu vitamine yeterli miktarda sahip değildir, bu da uzun vadede muhtelif rahatsızlıklara sebep olur.

• C Vitamini birçok hastalığı önlemekte önemli bir rol oynadığından,  C vitamini eksikliğinde kalp hastalığı, inme, kanser, ve bazı enfeksiyon hastalıklarının gelişmesi olasıdır.

• C vitamini eksikliği enfeksiyonlara karşı direncin azalmasına, diş etlerinin şişmesi ve kanamasına, eklemlerde şişmelere neden olur.

• Kansızlık, iştahsızlık, yorgunluk, yaraların iyileşmesinde gecikme, yine C vitamini eksikliğinde görülebilecek sonuçlardır.

• C vitaminini vücut üretemez, bu yüzden günlük beslenmede C vitamini içeren gıdalar yeterli oranda yer bulmalıdır.

C Vitamini Eksikliği Neden  Oluşur?

Neden sadece beslenme ile yeterli C vitamini miktarlarını almak gittikçe zor olmaktadır? Çünkü meyveler ile sebzelerin besin içerikleri toprağı tüketen modern çiftçilik yöntemleri nedeniyle her geçen gün daha azalmaktadır.  Diğer faktörler, yiyeceklerin aşırı işleme tabi tutulması ve rafine edilmesi, bazı depolama ve pişirme yöntemleri dâhil, hepsi besin kaynaklarımızın besin kalitesinde ciddi bir azalmayla sonuçlanır.

C Vitamininin Yararları ve C Vitamininin Görevleri

• Dokuları bir arada tutan kollojenin sentezinde görev alır.

•Bağışıklık sistemini destekler. Antikor oluşumunu hızlandırır.

•Antioksidan özelliğiyle serbest radikallere karşı koruyucu etki gösterir.

• Böbrek üstü bezlerde kortikosteroid hormonların oluşması için gereklidir.

• Kılcal damar yapısını güçlendirir.

• Yaraların kapanmasını sağlayan enzimlerin oluşumunda etkilidir.

• Gribe ve soğuk algınlığına neden olan virüslerin mukozaya yapışmasını ve çoğalmasını önleyici etki gösterir.

• Diğer vitaminlerin vucutta kullanılmasında C vitaminine ihtiyaç vardır.

• Demir mineralinin emilimini artırır.

•Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre C vitamini ülsere neden olan Helicobacter pylori bakterisine karşı mideyi korumaktadır.

C Vitamini İçeren Gıdalar

Kuşburnu, portakal, greyfurt, frenk üzümü, yeşil biber, patates, domates, karnabahar, ıspanak C vitamini olan yiyecekler arasındadır. 1 tane orta boy portakal  70-100 mg c vitaminini içerir.

Günlük C Vitamini Kullanımı : Günlük C vitamini ihtiyacı olarak 60 mg ’ın yeterli olduğu belirtilmektedir. Sigara içenlerde bu oranın 2 katı tavsiye edilmektedir. Soğuk algınlığında 1000 mg’ a kadar verilmektedir. Ancak C vitaminin kullanımı konusunda farklı görüşler de vardır. Günlük olarak daha fazla miktarların alınmasını savunanlar olduğu gibi bunun herhangi bir yarar sağlamayacağını belirtenlerde bulunmaktadır.

C Vitamininin Zararları Var mı?

C vitamini fazlalığı böbrek taşına sebep olabilir. Ayrıca ishal görülebilir. Fazla C vitamini böbreklerle dışarı atılır. Ana metabolitlerinden birisi oksalat olduğu için uzun süre fazla miktarda alımı oksalat taşlarının oluşumuna neden olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“C Vitamini Eksikliği” üzerine 16 yorum

  1. Cvitamini ek olarak cildi gençleştirici, leke gidierici özelliği de var. bEn doa kozmetikten c vitamini serumu aldım

  2. Aceba bu c vitamini fazlalıgı böbreklerle atılır derken idrar yolu ilemi yoksa vucut onu başka biryollada dışarı atıyor olabilirmi.

  3. çok ğüzel bi bölüm derslerimi artık buradan yapacağım.

  4. Proje ödevime çok yardımcı oldunuz tşkkr edrm 😀 🙂

  5. Yazınız için teşekkürler.Şunu da eklemek isterim C vitamini suda eriyen vitaminler arasındadır.Yani vücutta durmaz idrarla birlikte fazlası atılır.Onun için fazla aşırıya kaçmadan günlük C vitaminimizi almalıyız.

  6. istediğn bilgilere ulaşamadısan bizene zekinin tersi aptal çocuk 18zimde neler yaşattın bana

  7. süper ödevden 100 aldım aslında ben değil sen aldın hahahahahahahahhahahhah

  8. ece hiç c vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir sorun yaşadınmı… yada dışarıdan bu vitamini temin ediyormusun?

  9. gerçekten bu detaylı bilgiyi okuduktan sonra rahatladım… nekadar eksik vede dengesiz beslenme sonuçlarında ne sonuçlar doğurabildiğini ve bu eksikliği nasıl giderebileceğimiz konusunda bizleri aydınlatıyor…

Yorum yapın

css.php