Ekinezya Bitkisi

Ekinezya Çayı Faydaları. Ekinezya Nedir? Anavatanı Amerika olan ekinezya bitkisi yerlilerce yaraların tedavisi ve yılan sokması boğaz ağrıları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Ekinezya otu hakkında birçok inceleme yapılmıştır. Ekinezya ile ilgili yapılan araştırmalar özellikle bitkinin savunma sistemini kuvvetlendirici yönüne odaklanmıştır.

Farklı ekinezya türleri olmakla birlikte yalnızca pallida, purpurea ve angustifolia türlerinin faydalı olduğu belirtilmektedir. Ekinezya ile ilgili bilimsel araştırmaların çoğu Almanya’da yapılmış olup; bağışıklığı güçlendiren, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarıyla mücadele eden, reçetesiz satılan bir ilaç olarak resmen onaylanmıştır.

Ekinezya Faydaları Nelerdir?

İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir. İnterferon, doğal öldürücü hücreleri harekete geçirerek, onları virüslü veya tümörlü hücrelere bağlanıp parçalamaya teşvik eder. İnterferon, virüslerin genetik yapısını bozan, çoğalıp yayılma yeteneklerini engelleyen enzimlerin salgılamasını tetikleyici etki gösterir.

• Özellikle enfeksiyon, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda kullanımıyla tanınmaktadır. Bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayanlar için ekinezya otu önemli bir doğal destektir. Ekinezya bitkisi 1887’de Amerika Birleşik Devletler’de tıbbi kullanıma sokulmuş ve yaklaşık 40 yıl boyunca nezle ve grip gibi hafif enfeksiyonların tedavisinde geniş ölçüde yararlanılmıştır.

• Grip ve soğuk algınlığını önleyici etkisi nedeniyle hastalık öncesinde kullanılabileceği gibi hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkması durumunda da kullanılabilir.

• 8 hafta süren ve 108 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada grubun yarısına günde iki defa 4 mililitre Ekinezya purpurea, diğer gruba ise plasebo verilmiştir. Araştırma sonucuna göre ekinezya kullananların nezleye yakalanma olasılığı %36 oranında azalmıştır. Ekinezya’dan en çok yarar görenler enfeksiyona karşı savaşan T hücreleri seviyesi düşük olan kişilerdi.

ABD’deki Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesince yürütülen bir çalışmada soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma olasılığını(%58) önemli derecede düşürdüğü tespit edilmiştir. Öksürük ve baş ağrısı gibi durumları hafiflettiği de görülmüştür.

• İngiltere de yapılan bir araştırmada ise C vitaminiyle beraber alındığında soğuk algınlığı geçirme olasılığını %80lerin üzerinde azalttığı görülmüştür. Hastalığın zamanını da 1-1,5 gün azalttığı belirlenmiştir.

• Yapılan araştırmalarda ekinezyanın akyuvar sayısında artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Münih Üniversitesi’nden Dr. Wagner’e göre, ekinezya kemik iliğindeki ve lenfatik dokudaki sap hücreleri, enfeksiyonla savaşacak, T-lenfositleri de dahil olmak üzere, daha güçlü ve daha çok sayıda akyuvar üretmeye zorlayarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

• Patojenik organizmalarla sağlıklı dokular arasındaki doğal savunma hattını yıkan bir enziminin oluşumunu önleyici etkisi olduğu  saptanmıştır.

• Ekinezya ile ilgili araştırmalara göre bitkinin influenza virüsü, sinsityal virüsü ve uçuk virüsü gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunmakta ve de ayrıca boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellemektedir.

• Egzama, sedef, sivilce gibi deri rahatsızlıklarında faydalıdır.

• Yaraların iyileşme sürecini azaltır.

• Yapılan bazı araştırmalarda ekinezya bitkisinin toprak üstü kısımlarının köklerinden daha etkili olduğu saptanmıştır.

• Ekinezya ürünleri Echinaceae purpurea ve Echinacea angustifolia ‘dan üretilir.

Echinacea purpurea : Kök veya yapraklarından yararlanılır.
Echinacea angustifolia :  Köklerinden yararlanılır.

• Almanya’da yapılan araştırmalarda Echinaceae purpurea’nın yapraklarından elde edilen ürünlerin kullanımı tavsiye edilmiştir (Echinaceae purpurea herba)  Diğer türleri tedavi için önerilmemiştir.

• Alman sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan çalışmada soğuk algınlığı, solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda ekinezya bitkisi önerilmiştir.

Ekinezya Nasıl kullanılır?

Önerilen kullanım şekli :  2-3 hafta kullanıp ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kaynaklarda da en fazla 8 hafta kullanılması önerilmektedir. Hiç ara verilmeden sürekli kullanımı tavsiye edilmemektedir. Günde 1 ila 3 kapsül kullanılır.

Yine ekinezya çayı da 15 gün kullanıldıktan sonra ara verilmeli.

Ancak ekinezyanın şurup olarak daha etkili olduğu belirtiliyor.

Ekinezya ile ilgili yapılan ve sonuçları Annals of Internal Medicine Dergisinde yayınlanan bir klinik araştırmaya göre ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına karşı etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu çalışmada ekinezya tablet olarak kullanılmıştır.

Ekinezya bitkisiyle ilgili yapılan çalışmadalarda çelişkili sonuçlara ulaşılmıştır. Ekinezyanın sıvıolarak kullanıldığı üç çalışmada bitkinin etkiliolduğu, tabletolarak kullanıldığı beş çalışmada ise etkisiz olduğu tespit edilmiştir.

Ekinezyanın Yan Etkisi Varmı?

• Oto-immün hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

• Kalp aritmisi için kullanılan amiodarone içeren ilaçlar ve karaciğere hasar veren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

• Multiple skleroz, lupus, romatoid artirit ve tüberküloz gibi sağlık sorunları olanlar hekim onayı olmadan kulanmamalıdır.

• Papatyaya karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır.

•Bağışıklık baskılayıcı ve anksiyete ilaçlarıyla bir arada alınmamalıdır. Genel olarak da herhangi sentetik bir ilaç kullanırken dr a danışmadan bitkisel ilaç alınmamalıdır. Bazı durumlarda etkileşime girme durumu sözkonusudur. Ekinezya da bazı ilaçlarla etkileşime girerek bazı insanlarda alerjik belirtilere neden olmaktadır.

• Hamilelerin kullanması önerilmemektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Ekinezya Bitkisi” üzerine 10 yorum

 1. Bağışıklık sistemini korumak ve yardımcı olmak adına en iyi bitkisel ürün ekinezyadır arkadaşlar. Özü şeklinde piyasada çok fazla bulunmamakta. Bazı internet sitelerinde satılıyor, ben bu ürünü kullanıyorum. Bu siteden satın aldım, sizce iyi midir ? vitaminler.com/urun/solgar-echinacea-100-kapsul-5145

 2. bağışıklık sistemini güçlendirmek için immuzinc kapsül kullanıyorum on gün içip on gün içmiyorum faydası olurmu olursa yan etkileri varmı teşekkürler

 3. benim 4 ve7 yaşında 2 tane cocuklarım var.hastaneye götürmekten yoruldum.ve durumlarına cok üzülüyorum.bagişiklıgını güclendirmek için bana ekinezya şurubunu eczacı hanım önerdi.bilmiyorum kullanmak nekadar faydalı.ben kulllanmayı düşünmüyorum.cünkü ilactan daha kuvvetli oldugunu söylediler.bence cocuklar için sakıncalı olabilir.biz büyükler kullana biliriz.

 4. bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız omega3 ve c vitamini kullanın artık hiç birşey dogal olmadıgı için güvenilir markaları seçin nutruwayi öneririm saygılar…

 5. 2 yasından küçük çocuklara rezene we anason dısında herhangı bir bitkinn werılmesıı hç bır btkı uzmanı trfından önerılmez çnkü btklerr ilaçlardan dha gçlüdür we yanlış kullanımlarda byk zararlar wereblr derya hanım o yuzdenn bebqınze ekınezya wermenızı önermemm benn ben bitkilern içndeym o yzden yorumunuzu görup cvp wermek istedm semra hanım kızınıza keçiboynuzu ve zencefili balla karıstırıp wersenız dha iyi olur hem çocuk içn acı glmez hemde öksürüğe gayet faydalıdır test edildi onaylandı 😉 ..

 6. Benim 10 yaşındaki oğlum ocak ayında ensefalit geçirdi.Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ekinezya versem nasıl olur.tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim.

 7. EKİNEZYA : Soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi ve kanserden korunma gibi durumlarda dünyanın en önemli şifalı bitkilerindendir.Ekinezya en yaygın iki viral hastalık olan soğuk algınlığı ve gribin önlenmesinde de büyük bir yardımcıdır. Soğuk algınlığının ilk belirtileri görüldüğünde veya öncesinde alınması etkisini daha da güçlendireblmektedir. Bitki, üst solunum yolları enfeksiyonları ve sinüzit için de tedavi edici bir ajan olarak dikkate alınabilir.

 8. merhaba Derya. Ben de bu Ekinezya şase şeklinde olanını dün aldım, kullanıyorum. İçinde 1-12 yaş arası çocuklarda kullanılması uygun görülmediği yazıyor. Ama benim ki şase… Sen çaydan bahsetmişsin, benim bildiğim 1 yaş altı çocuklarda genelde uygun görülmez. 1 yaşından sonra die bilirim hep 🙂 Benim de 5 yaşında kızım var, ben ona öksürürken ball-zencefil karışımı veriyorum,iyi geliyor,göğsünü yumuşatıyor. 3-4 senedir yaparım… Hoşçakal 😉

 9. Aras kuzey yılmaz adında oğlum var 8 aylık oldu. Oğluma Ekinezya çayından vermek istiyorum, cünkü balgamlı öksürüğü var acaba herhangi bir zararı olurmu? yorumlarınızı bekliyorum. [email protected]

 10. 3 yıllık yeşil leylendi – yeşil mazı – altuni mazı – porsuk ardıç – çınar – akça ağaç – özel ürün (bir anada 3 çeşit aşı. Aşı boyları yerden 60-80 cm yukarıdan yapılmıştır. Aşı çeşit ve cinsleri royel kayısı , ciat erik , monreo şeftali. Veya deveci armut , gördez ayva gransimit elma)
  Böylece bir ağaçtan üç çeşit meyve yeme imkanına sahip olabilirsiniz.irtibat [email protected] tel: 0533 612 39 45

Yorum yapın

css.php