Kombucha Çayı Faydaları Nelerdir?

Kombucha çayı,”Kombucha mantarı” olarak adlandırılan düz, yassı maya ve bakteri kültürünün tatlandırılmış siyah çay ile fermente edilmesiyle elde edilir. Aslında bir mantar olmamasına rağmen, fermente olduktan sonra çayın üzerinde beliren şekil ve renk yüzünden mantar olarak adlandırılmaktadır. Kombucha çayı,  Doğu Asya kökenlidir ve 19. Yy. başlarında Almanya’nın dikkatini çekmiştir. 19. yy. başlarından beri, Kombu çayı birçok rahatsızlığa karşı vücudu güçlendiren bağışıklık artırıcı çay olarak tanıtılmıştır.

Araştırmalar

İn vitro ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, çayın  güçlü antioksidan, bağışıklık uyarıcı ve hipolipidemik etkilerini ortaya koymuştur. Aynı zamanda, Kambucha çayı yüksek düzeylerde B vitaminleri de içerir. Kombu çayının kendisi antioksidan içermekle birlikte, fermantasyon sürecinde de daha fazla antioksidan oluşur. “Food and Chemical Toxicology” dergisinde 2013 yılının Temmuz ayında yayınlanan bir makaleye göre bu antioksidanlar, diyabet hastalığının bir sonucu olarak oluşan oksidatif stresi engelleyebilirler.

İnsanların Kombucha tüketiminin yararları ile ilgili sadece tek bir klinik deney yapılmıştır, geri kalan çalışmalar, genellikle ya hazırlık niteliğinde ya da hayvanlar üzerinedir. Çalışmaların bazıları ümit vadedicidir: 2010 yılında journal Food & Function de yayınlanan bir deneyde, araştırmacılar mide ülserine sahip farelere kambucha verdiler ve, kambucha kültüründe dört gün boyunca fermente olmuş siyah çayın, kontrol ilaç omeprazole kadar ülser tedavisinde etkili olduğunu gördüler. 2003 yılında da, araştırmacılar, daha önce kurşun asetat dozları verilmiş farelere kambucha verdiler ve çayın, ağır metali sindirirken baskılanan bağışıklık sistemini geliştirdiğini gördüler.

Dikkat; Fermantasyon süreci yüzünden, kombucha kolaylıkla zehirli hale gelebilir. Evde yapılmış kombucha çayı tüketiminin, zaman zaman alerjik reaksiyonlar, sarılık, ciddi hastalıklar ve nadir olarak da ölüme sebebiyet verebileceği bildirilmiştir. Kurşun zehirlenmesinin, seramik kaplı çaydanlıklarda yapılmış kambucha çayı tüketimi ile ilişkilendirildiği durumlar vardır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kombucha Çayı Faydaları Nelerdir?” üzerine 3 yorum

 1. Bağırsaklar (ikinci Beyin-Duygusal Beyin) mutlu ise tedavi başlar.
  Orayı mutlu edecek Efsane 10 Süper Gıda Destek’den biridir Kombu mantarı ve çayı.
  iyi kalite fermante kombu çayının etki arttırıcı maddelerle beraber
  kullanılması faydasını ve emilimini arttıracaktır.
  Diğer gıda desteklerle beraber sepet kür uygulaması yapılması da tedaviyi daha doğru ve sağlam yapacaktır.

  Kansersiz, ilaçsız , fit , genç yaşam ,
  ürünler ve kullanımları hakkında bilgi için

  …sayfama beklerim… instagram: 06melihserdar

 2. Ben aşağıdaki web sayfasından kombu çayı ve kültürü gibi sağlıklı yaşama dair birçok bilgiye ve yönlendirmeleriyle de ürünlere ulaştım.Site sahibi kanser mücadelecisi çok efendi bir insan, çok yardımcı oldu.
  Tavsiye ederim buraya da o siteden geldim zaten.
  Sağlıklı günler dilerim.

  kansersizyasa.wordpress.com/

 3. Kombucha üretiyor, tüketiyor ve satıyorum uzun zamandır
  Bir zararını görmedim. İçmek dışında fazla mantarları (scoby) krem / maske yapımında da kullanıyorum. 2 ay fermente ederek sirke elde ediyorum. Çok kullanışlı yani bu kombucha
  Hijyene dikkat ettiğiniz sürece faydasını çeşitli şekillerde göreceksiniz.
  kefirmarket.com
  Elimde büyük boy mantar dahil, sirke de mevcuttur

Yorum yapın

css.php