Ispanak Faydaları

Ispanak Faydaları Nelerdir?Latince ismi Spinacia oleracea olan ıspanak yaygın olarak tüketilen bir sebzedir. Yapraklarında yüksek oranda demir, iyot, kalsiyum, klorofil, A, C, ve K vitamini yeralır.

Ispanağın içerdiği vitaminlerden faydalanmak için her zaman taze ve çiğ yenmesi gerekir. Pişirildiği ve uzun müddet bekletildiğinde ve yeniden ısıtıldığında içindeki C vitaminini yitirir ve zararlı maddeler meydana gelir.

Salatada yenilen çiğ ıspanak, iyi bir lif kaynağıdır.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

• Betakaroten, C vitamini, CoQ10, alfa lipoik asit ve glutation gibi antioksidanlar içerir.

• Ispanakta diğer yapraklı sebzelere göre daha fazla  protein vardır.

• Ispanak gibi folik asit vitamini içeren sebzeler Alzheimer olasılığını azaltır.

• Folik asit hamile kadınların spina bifida denilen çocuğun özürlü doğmasına neden olan sorunu giderici özelliktedir. Hamilede folik asit eksik olursa bebekte santral sinir sistemi sakatlığı görülüyor.

• Ispanaktaki K vitamini kemik gelişimi için önemlidir.

• Araştırmalara göre menapoz sonrası yeterli oranda K vitamini ve kalsiyum alan kadınlarda daha az kemik kitle azalması görülmektedir.

• K vitamini eksikliği kemik zayıflığı, kanamaya eğilim, damar kireçlenmesi ve kalp damar hastalıklarının görülme olasılığını artırmaktadır.

• Demir minerali içerir. Ancak ıspanakta  demir olmasına karşın yaprakların içerdiği oksalik asit demirin emilimini zorlaştırır.

• Ispanak lütein ve zeoksantin adlı iki karetenoid içerir. Bu iki madde yaşa bağlı maküla dejeneresansı’na; diğer adıyla sarı nokta hastalığına karşı koruyucu etki sağlar. Lütein, zeoksantin ve benzeri antioksidan pigmentlerden zengin beslenen  kişilerin hastalığa yakalanma riski azalır.

• Manchester Üniversitesince yapılan bir araştırmada, ıspanak gibi yeşil sebzelerin, makula dejenerasyonunu engellediği saptanmıştır. Lutein ve zeaksantin seviyeleri ölçülerek, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı ile ilişkisi incelenen hastalarda; başta ıspanak ve brokoli gibi sebzelerin etkili olduğu tespit edilmiştir.

• Lutein ve zeaxanthin aynı zamanda kap damar sağlığını koruyucu ve kanser oluşumunu önleyici etkilere sahiptir. Bu iki maddenin mide, bağırsak, yumurtalık ve meme kanserlerine karşı koruyucu olduğu belirtiliyor.

• 2004 yılında Texas Üniversitesi Kanser Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada ıspanakta yüksek oranda bulunan ve bir E vitamini türevi olan alfatokoferol’ün mesane kanserine karşı %42 oranında koruyucu olduğu tespit edilmiştir. Ispanakta bulunan diğer E vitamini türevi olan gamatokoferolün ise prostat kanserine karşı koruyucu etkisinin bulunduğu belirtilmiştir.

• Ispanaktaki bir diğer önemli madde olan klorofilin aflatoksine bağlı karaciğer kanseri oluşma riskini azalttığı belirlenmiştir.

• Bir kase ıspanakta 145 mcg K vitamini, 1688 mcg  beta-karoten, 3659 mcg lutein ve zeaksantin bulunur.

• Ispanak alırken yapraklarının yayvan ve diri olanı tercih edilmelidir. Çok kaynatılmamalı, az haşlanmalıdır.

Ispanağın Zararları Varmıdır?

Mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar ıspanağı fazla yememelidir. Eklem iltihabı olanlar, idrar yolunda taş olanlar ve de ürik asit yüksekse yine az tüketilmelidir.

Besin Değerleri : 100 gr için.

Vitamin A: 9420 İ.Ü.

Tiamin 0,11 mg .

Riboflavin : 0,20 mg .

Niasin : 0,6 mg .

C vitamini : 59 mg .

Kalsiyum: 81 mg

Demir: 3,0 mg .

Fosfor : 55 mg .

Potasyum : 470 mg .

Karbonhidratlar : 3,2 gr .

Protein: 2,3 gr .

Kalori: 20

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Ispanak Faydaları” üzerine 7 yorum

  1. IspanağI seviyorsunuz hem ıspanak çorbası çok seviyorum😇😇😃😃

  2. Ispanağı Pişmiş Veya Çiğ Yerseniz Yüzde 20 Kas Büyümesine Yardımcı Olur

  3. teşekkürlerr hiç bulamamiştım sonunda iyi bişey buldumm<3

  4. teşekkürler okul ödevim icin yardımcı oldunuz

  5. bende war diye duydum özellikle çiğ yenince glutamin ihtiyacını karsılar deniliyor daha fazla bilgi ltfn,

  6. ıspanakta gulitamin varmı baska sitede okudum gulitamin var yazıyrdu ben vücut calıstıran biriyrm hap kullanmayı sevmediğim için sebzelerde gerekli ihtiyacımı karsılamak istiyrm ıspanak ve bana faydalı olacak sebzeler hakkında yardımcı olabilirmisiniz..?

Yorum yapın

css.php