Vajinit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kadınların en çok yaşadığı sorunlardan biri olan vajinit, vajina mukozasının enflamasyonudur ve birçok çeşidi vardır.

Vajinit Nedir ve Kokulu Akıntı Neden Olur?

Genellikle genital bölgede ortaya çıkan bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan vajinit; vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi belirtilere neden olur. Bu tür enfeksiyonlara yol açan mikroorganizmaların bir bölümü cinsel yolla bulaşırken, bir kısmı da vajinanın normal florasında meydana gelen değişiklikler sebebiyle enfeksiyon meydana getirir.

Bakteriyel Vajinitler

En çok görülen vajinit sebebi bakterilerdir. Bu tip enfeksiyona sebep olan organizmaların başında Gardnerella Vajinalis gelir. Gardnerella vajinitinde yoğun, gri-beyaz akıntı ve çürümüş balık kokusuna benzer bir koku meydana gelir. Bazen kaşıntı ve yanmaya da yol açabilir. Jinekolojik muayene, testler ve vajinal kültürle teşhis edilir. Tedavide antibiyotik ilaçlar ve vajinal fitiller kullanılır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda eş tedavisi de gerekir.

Mantar Enfeksiyonları

Normal florada bulunan candida albicans, vücut direncini düşüren hamilelik, diyabet, antibiyotik ilaçlar ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına yol açan bazı hastalıklar gibi durumlarda enfeksiyona neden olur. Özellikle yaz mevsiminde sıcaklığının yükselmesiyle birlikte genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülür. Genellikle vajinada normal olarak bulunan mantarların, vajen florasında oluşan değişiklikler sonucu aktif hale gelmesiyle enfeksiyon gelişebilir. Ayrıca yaz mevsiminde ve özellikle havuz sonrasında şikayetlerde artış görülür. Bunun nedeni havuzdan mantar bulaşması değil, havuz suyundaki klorun vajen florasındaki yararlı bakterileri öldürmesi netisesinde varolan mantar sporlarının aktif hale gelmesidir.

Vajinal mantar enfeksiyonu şiddetli kaşıntı, vajinal irritasyon ve idrar yaparken yanma gibi şikayetlere neden olur. Beyaz renkli, kokusuz, süt kesiği kıvamında akıntı görülebilir. Belirtilerin tümü arada olabildiği gibi sadece biri de görülebilir. Muayene sırasında yapılan basit testlerle ya da vajina kültürüyle tanı konulur. Tedavide vajinal fitiller, kremler ve ilaçlar kullanılmakta ve şikayetler bir iki gün içerisinde azalabilmektedir. Cinsel geçişli olmamasına rağmen kolay bulaşılabilirlik sebebiyle eş de  mutlaka tedavi edilmelidir.

Trikomonas Enfeksiyonu

Tek hücreli bir parazitten kaynaklanan enfeksiyon köpüklü, ince, yeşilimsi sarı renkte, bol miktarda ve kötü kokulu akıntıyla kendini gösterir. Vajinada kaşıntı, yanma, kızarıklık, idrar yapmada ve cinsel ilişki sırasında yanma görülebilir. Adet döneminde şikayetler de artış olur. Trikomonas enfeksiyonu genellikle erkeklerde fazla bir şikayete neden olmaz. Bulaşma oranı ilişkiyi izleyen 48 saat içinde erkeklerde %70, kadınlarda ise %85’tir. Enfeksiyon pap-smear testinde ya da jinekolojik muayene sırasında alınan örnekle tesbit edilir. Muayene sırasında akıntının rengi, kokusu, vajina ve rahim ağzındaki küçük kanama odaklarındaki çilek görüntüsünden tanı konulur. Tedavide  antibiyotikler kullanılır. Cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık oldugundan eşlerinde tedavisi gerekir.

Klamidya

Cinsel ilişki sırasında bulaşan bir bakterinin sebep olduğu bir hastalıktır. Erkeklerde açık sarı renkte, idrar yaparken yanma hissi; kadınlarda kokusuz sarı renkli akıntı, adet dönemi ortasında kanama ve cinsel ilişki sırasında kanama belirtileri gösterebileceği gibi, bazen hiçbir belirtiye yol açmaz. Herhangi bir bulguya yol açmaması daha risklidir. Çünkü hastalık ilerleyerek tüplerde tıkanıklık ve infertiliteye sebep olur. Çocuğu olmayan çiftlerin mutlaka klamidya enfeksiyonu bakımından incelenmesi gerekir.

Mikroplu salgı bulaşmış elin gözlere sürülmesiyle hastalık gözlere de bulaşabilir. Klamidya enfeksiyonu olan hasta hamileyse doğum esnasında enfeksiyonu % 20-50 oranında bebeğe geçirebilir. Bebeklerde en çok konjuktivit denilen göz enfeksiyonuna sebep olur. Ayrıca pnömoni gibi doğum sonrası ağır seyreden akciğer enfeksiyonuna da yol açabilir.

Klamidya enfeksiyonu yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de kısırlığa neden olabilir. İspanya’daki Canalejo Üniversite Hastanesi’nde yapılan bir araştırmada, klamidya bulaşmış erkeklerin spermlerindeki tahribat düzeyinin ya da DNA parçalanmasının diğer erkeklere göre 3 kat fazla olduğu tespit edilmiştir.

Teşhis için kadınlarda idrar yolu veya vajinal akıntının tahlili, erkeklerde ise idrar yolu akıntılarının veya meninin tahlili gerekir. Hastalığın tedavisi antibiyotikle yapılır. Doktorların belirleyeceği tür ve dozdaki antibiyotiği eşlerin beraber kullanmaları gerekir. Klamidya tedavi edilmediğinde kısırlık, pelvic inflamatuar hastalık ve dış gebelik gibi sorunlara yol açabilir.

Atrofik Vajinit (Enfeksiyona Bağlı Olmayan Vajinit)

Menapoz sonrası dönemde östrojen seviyesinin azalmasıyla oluşur. Vajina dokusunun daha ince ve daha kuru hale gelmesi kaşıntı, yanma ve ağrıya yol açar. Cinsel ilişkide ağrı, hassasiyet gelişebilir. Tedavi amaçlı olarak topikal östrojenli kremler veya tabletler, vajinal kayganlaştırıcılar kullanılır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php