Gastrit Belirtileri

Gastrit Hastalığı ve Gastrit Belirtileri. Gastrit midenin en iç bölümünde bulunan mide mukozasının iltihaplanmasıdır. Beslenme yanlışları, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, ilaçların mideye verdiği dokusal hasarlar, helikobakter mikrobundan kaynaklanan enfeksiyonlar gastrite yol açar.

Helikobakter midenin iç yüzeyini kaplayan koruyucu tabakada bir dizi değişime neden olur ve bu da gastrite sebebiyet verir. Gastritte mide bulantısı, kusma ve ishal görülür. Hastalığın tanısı, endoskopiyle  mideden bir parça alınmasayla veya mide filmiyle anlaşılır. Gastritin kesin tanısı için, mideden alınan doku parçalarının patologca incelenmesi ve bu bölgede iltihap bulması gerekir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

• Gastritli kişilerde midede zaman zaman ağrılar, yanma hissi, aç kalındığında ekşime, kazınma hissi, bulantı, şişkinlik, gazgibi sorunlar görülür.

• Gastrit şiddetliyse  midenin yüzeyinde tahriş yapar ve bölgedeki damarlara ulaşır, kanamaya sebep olur. Çok ciddi bir kanama oluşur.

• Gastrit, mide duvarlarında yer alan enflamasyonlardır. Bu enflamasyonların, midenin en iç katmanlarındaki yara oluşumu da ülserin gelişimine neden olmaktadır. Gastrit ani başlangıçlı olan akut gastrit ve kronik gastrit olmak üzere iki türlüdür.

• Zamanında tedavi yapılmasıyla sorun kalmaz. Ancak ihmal edilirse mide ülserine, mide kanamasına az bir olasılıkla da mide kanserine yol açar. Bu yüzden mide ağrısı, ekşime, yanma, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi sorunları olanlar gecikmeden doktora başvurmalıdır.

• Helikobakter pilori nedeniyle oluşan gastrit en fazla oluşan gastrittir.

• Eroziv gastrit ağrı kesici ilaçlara bağlı olarak meydana gelir.

• Atrofik gastrit uzun süreli helikobakter pilori mikrobuna ve bağışıklık sistemiyle ilgili bir soruna bağlı olarak meydana gelebilir. B12 vitamini ve demir emiliminin bozulmasıyla kansızlığa sebep olur.

• Atrofik gastritte ömür boyunca  B 12 vitamini ve demir tedavisi verilmesi gerekir.

• Ağrı kesicilere bağlı olarak meydana gelen gastritte ağrı kesiciyi kesmek ya da daha az zararlı bir ağrı kesici kullanımına geçilmesi öneriliyor. Ayrıca proton pompa inhibitörü gurubu ilaçlar kullanılabilir.

• Helikobakter piloriye bağlı oluşan gastritte ise bakteriye yönelik iki hafta kadar süren  antibiyotik ve proton pompa inhibitörü tedavisi gerektiği belirtiliyor.

• Gastritte görülen karın üst kısımda yerleşmiş tok veya açken olan ağrı, şişkinlik, gaz, çabuk doyma ve bulantı gibi belirtilerin hepsi birden görülebileceği gibi tek bir belirtide olabilir.

• Helikobakter pilori herhangi bir  belirti olmadan devam edebilir. Bazı kişilerde hafif ekşime, yanma, gaz, şişkinlik sorunlarına sebep olurken  bazı kişilerde ise çok şiddetli mide ağrılarına, yemek borusuna kadar çıkan yanmalara neden olabilmektedir.

• Bu mikrop bazı kişilerde herhangi bir propleme neden olmazken bazılarında ise çok şiddetli gastrit, ülser ağrılarına ve de mide kanserine sebebiyet vermesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yeterli doz ve sürede antibiyotiklerin kullanılmasıyla olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak yine de bakterinin olduğu herkeste bu tedavinin uygulanmasının gerekip gerekmediği tarışmalıdır.

Gastrit Nedenleri – Gastrit Neden Olur?

• Helikobakter adlı bakterinin yarattığı enfeksiyon gastritin en fazla görülen nedenidir. Hazım esnasında mideyi, salınan hidroklorik asitten koruyan tampon sistemi Helikobakter pilori bakterisinin neden olduğu enfeksiyon sebebiyle zayıflar ve mide duvarı zarar görmeye başlar. Bu enfeksiyonun midenin iç yüzeyini kaplayan koruyucu tabakada yol açtığı değişimler zamanla giderek gastrite sebep olur. Bu mikrobu mikrobu taşıyanların tamamına yakınında en azından kronik bir gastrit durumunun olduğu belirtilmektedir.

• Alkol ve bazı ilaçlar da gastrite neden olur. Romatizma ilaçları olarak kullanılan bazı ağrı kesici ilaçlar, bazı antibiyotik ilaçlar ve aspirin gasritin oluşmasına sebep olabilir.

• Ağrı kesiciler doğrudan temas yoluyla takılıp kaldığı yerde yara oluşturarak veya  midenin derisinin korunmasını sağlayan maddenin üretilmesini azaltarak mideyi etkiler.

• Sigara, mide derisinin koruyucu mekanizmalarını bozucu etki gösterir. Alkol hem doğrudan temasla hem de sistemik yolla mide derisinin hasarlanma olasılığını artırır.

• Sigara ve alkol, kızartma, baharatlı gıdalardan ve mide için zararlı olabilecek ilaç kullanımlarından kaçınılmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Gastrit Belirtileri” üzerine 34 yorum

 1. Merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 1 yıldır mide yanması çekiyorum ama Dr gitmedim hiç son 4 aydır devamli ishal başladı her dakika tuvalete gidiyorum artık psikolojim bozuldu Dr gittim aşırı gastrit ve reflü olduğunu söyledi tebridat kullanıyorum 2 aydır çok iyiydi ama midemi usuttum 3 gündür acilen çıkamıyorm reflü mahfetti beni

 2. benim de mide yanması oldu geyirme falan oluyor 1 gün boyunca uyuyamadım. acaba sinirden olabilir mi ? cevabını acil yazabilirmisiniz. eğer öyleyse doktoruma danışacağım

 3. Bende de midede şişkinlik, yemek yerken çabuk tokluk, bir saat sonra acıkma hissi, iştahsızlık, mide bulantısı, yutkunmada zorluk oldu, doktora gittim hem psikolojik hem de gastrit dedi. şu an antideprasan ile mide şurupları kullanıyorum, umarım iyileşirim.

 4. Merhabalar arkadaslar bende rahat 4 sendedir isal vardi doktora gittim kolonoskobi oldum allaha sukur bagirsaklar temiz cikti. Sonra midemde bulanti yediklerim agzima geliyordu yine doktora gittim ve endoskobi yaptilar ve iki tane kucuk gastirt buldular.gastirtden dolayi isal oldugumu anladim lacombi diye mide hapi verdiler onu icince rahattim isalde kesiliyor midemde duzeliyor ben doktor deyilim ilaci kullanin demiyorum size ama bana iyi geliyor bu arada doktora gitmekden korkan arkadaslar var doktara gidin saglik her zaman önemlidir hepinize gecmis olsun.

 5. bunların hiç birini ihmal etmyin arkadaslar bunlarn hepsi cidi seyler bende aynı bekirtiler var ve miyde en hasas organımzdan biridir zence fil hakiki bal ve bıhtım ağrı yı keser ama geç kalanlar için Üzgünm

 6. Merhaba bende ülser gaztirit ve reflü var ilaçlarımı kullanıyorum ama 2 gündür cok ağırlastı karnımın üstüne dokunamıyorum bile hazımsızlık ve ishal var arada kanamalar yasıyorum doktora gitmekten korkuyorum 🙁 napabilirim

 7. arkadaşlar burda zamanınızı harcamayın muhakkak doktora gidin sadece zaman kayıbı doktordan korkmayın sonuçtanda doktora gitmemeniz sadece rahatsızlığın ilerlemesi demektir…geçmiş olsun arkadaşlar….not: bendede antorfik gastrit var…

 8. bende de aynı sorunlar var miğde yanmam hiç geçmiyor endeskopi oldum kronik antrofik gastrit teşhsi konuldu bu aralarda geceleri boğazımda gıcık olup öksürük krizine giriyorum boğazımdan kan geldi bir arkadaşımız yazmış öksürürken kan gelmeye başladı diye ÖNEMLİ SAYS yukarda acaba ne yaptı bunun için doktora gittimi ne çıktı merak ettim saygılarımla arkadaşlar

 9. Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar. ..benimde ciddi bir mide sorunum var. Hiç geçmeyen aclik hissi. Beyne tokluk hissinin gitmemesi.bununla beraber uyku hali yorgunluk. Insilun degerlerim normal çıktı ama yaklaşık 4 aydir araliksiz yiyorum…bilgisi olan yarsa lütfen cevap versin…

 10. Arkadaslar benimde surekli midem bulaniyordu hic ama hic gecmiyordu doktora gittim kan aldi film cektirdi gastrit var dedi antepsin surup verdi birde lansor verdi ama halen midem cok bulaniyor bakalim ayin 5 inde cagirmisti tekrar gidicem insallah gecer.boyle sikayeti olanlarinda acilen bi doktora gitmesini oneririm allah korusun ulsere cevirmesin.gecmis olsun

 11. Gastrit ve Ülserde doğal, tıp dünyasının da etkisini kabul ettiği ve tedavi edici anlamda en etkili 3 şey :

  1- Kudret Narı
  2- Meyan Kökü ( Ki Mide kanserini dahi tedavi edebildiğini ve hatta tüm bunlara sebep olan ve ilaçlarla dahi zor öldürülen “Helicobakter pylori” bakterisini öldürdüğünü ve genel anlamda da mideye çok iyi geldiğini Prof. Erkan Topuz söyledi. Yalnızca yüksek tansiyonu olanlar dikkat etmeli; potasyumu vücuttan fazlaca attırdığı için tansiyonu yükseltir, bundan dolayı diğer taraftan bol potasyum içeren kuru kayısı ve muz tüketilerek durumu dengelemek lâzım.. )
  3- Çiğ patates suyu ( Bunu da yine doktorlar onaylıyor ; tahminen içindeki yoğun nişasta yaranın iyileşmesini kolaylaştırıyor.. Günümüzde katı meyve sıkacağı vb. araçlarla hiç zor değil..)

  Okuyanlara belki faydalı olur…

 12. bir buçuk yıldır bu hastalığı çekiyorum midemde sürekli bulantı var bulantım bazen çoğalıyor yatağa düşüyorum ama bulantı hep var

 13. uzun zamandır gastritin belirtilerini yaşamıyordum fakat 3 gündür çok kötü bir şekilde midemde yanma hissi,bulantı kusma problemleri yaşıyorum.üstelik açlık hissetmiyorum.2 günde 1,5 kilo verdim.gerçekten çok fena bir hastalık 🙁

 14. İlk önce sürekli mide bulantılarım oldu daha sonra öksürürken kan gelmeye başladı . Şimdi bunların yanında sürekli midem yanıyor ve başım dönüyor.

Yorum yapın

css.php