Epimedium Nedir ve Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Epimedium Faydaları Nedir? Azgın teke otu olarak da bilinen Epimedium, başka sebepler yüzünden kullanılsa da daha çok yaşam gücü ve cinsel enerjiyi yükseltmek için kullanılır. Epimedium’un yaprakları, magnaflorin alkaloidleri, polisakkaridler, flavonoidler, glikosid ve steroller içerir. Epimedium ekstresinin aktif içeriği Icariin’dir. Nitrik oksit düzeylerini yükselterek, kasları gevşettiği kanıtlanmıştır.

Epimedium Ne İşe Yarar?

Bitki özellikle erkeklerdeki ereksiyon ve cinsel isteksizlik sorunlarına karşı kullanılmaktadır.  Epimediumun, duyu sinirleri ve cinsel arzuyu canlandırarak, cinsel aktiviteyi yükselttiğine inanılmaktadır. Epimedium kan akışı, cinsel fonksiyon ve sperm üretimini canlandıracak kimyasallar içermektedir. 3 Aralık 2007’de “Journal of Ethnopharmacology” de yayınlanan bir makale, epimediumun oral kullanımının bütünsel ereksiyon fonksiyonu tedavisinde önemli ölçüde etkili olduğunu açığa çıkarmıştır.

Icariin aynı zamanda PDE-5 aktivitesini de baskılar ki, bu viagranın da çalışma biçimiyle aynıdır. PDE-5 aktivitesini baskılamak, ereksiyonun sürmesine sebep olmaktadır.

Asian Journal of Andrology” de 2004’de yayınlana çalışma, epimediumun aktif içeriği olan Icariin ile yapılan 4 haftalık bir tedavinin ereksiyon fonksiyonlarını iyileştirdiği sonucuna varmıştır.

Journal of Natural Products”da Ekim 2008’de yayınlanmış Milano’da yapılmış bir in vitro çalışma, Icariinden sentezlenen yeni bir molekülün fosfodiesteraz 5i engellediğini göstermiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, epimedyumun, epinefrin, norepinefrin, serotonin ve dopaminin sağlıklı düzeylerini ilerlettiğini, yükselmiş kortizol düzeylerini ise düşürdüğünü göstermiştir.

Randomize, çift bilinmezli, Çin’de 2 yıl süren ve 2007’de yayınlanan bir çalışma, epimedium’daki flavonoidlerin menopoz sonrası kadınlarda kemik kaybını önlediğini bulmuştur. Epimedium kullanılarak yapılan hayvan çalışmaları, kemik kırılmalarında azalma, kas yoğunluğunda artma ve vücut yağlarında kayıp göstermiştir ki;  tüm bunların, anormal kortizol düzeylerinin normale dönmesi ile bağlantılı olması söz konusudur.

Bu bitki, kısırlık tedavisinde de kullanılmaktadır. Çinde insanlar üstünde yapılan çalışmalar, epimedium’un, sperm sayısı ve meni yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir.

Çin’de yapılan çalışmalara göre, epimedium tohumu takviyesi kardiyovasküler sisteme de yarar sağlamaktadır. Çünkü bu bitki, Icariin ve epimedium’un içerdiği flavonoidlerin sinerjik ilişkisi yüzünden, kan basıncını düşürmekte ve trombositler arası yapışmayı azaltarak sağlıklı kan akışı sağlamaktadır. “Chinese Medical Journal” Ekim 2005 sayısındaki çalışmanın yazarları, Icariin’in, sinir hücrelerini, serebral işemi’nin sebebiyet verdiği hasardan, ya da beyne giden kanın zayıflamasından koruyabildiğini rapor etmişlerdir.

Günlük Dozu Ne Kadar?

Tavsiye edilen doz, günde en çok 4 kez 250 mg.lık kapsüllerdir. Azgın teke otunun aktif içeriği icariin olarak bilinir ve %5-%60 oranında ekstre taşıyan standartize ürünler olarak bulunabilir.

Epimedium Zararları Neler?

Epimedium’un yüksek dozları, aşırı uyarılma, hızlı kalp atışı, ve belki çarpıntı gibi yan etkilere sebep olabilir. Epimedium’a karşı alerjik reaksiyon mümkündür, belirtileri ise, ürtiker, kaşıntı, hırıltılı soluma, solunum güçlüğü, yüz, ağız ve boğazda şişlik olarak sayılabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Epimedium Nedir ve Hangi Amaçlarla Kullanılır?” üzerine 28 yorum

 1. Kullanmayın arkadaşlar..Bunlar penise giden damarları genişlettiğinden yakın zamanda hiç ereksiyon olamazsınız.

 2. Merhaba doktora git öyle says gram bildirmeden yazdiklarinizda eklenecekmi oranlar ne olmali

 3. Merhaba yukarda tarif verilmiş ama 1 kğ bala diğer katkı ürünlerinin ne kadar katılacağı yazılmamış özensiz bir tarif olmuş cakşır,,,zencefil,,pekmez,,,polen gibi vs bunlarınd uygun gramajları olması lazım değilmi

 4. sayın arkadaşlar ben 4 kişiye verdiğim insanların çocukları olmuyordu gezmediği doktor kalmadılar her çiftlere dedikleri imkanı yok sizin çocuk olmaz doktorlar şükür hamdolsun şimdi verdiğim 4 kişinin çocukları var bu epimedyum dediğimiz şey sperm sayısını ve ölüleri canlandırıyor

 5. Toz ginseng (kilosu 1.000) 10 Gr satın al
  Epimedium (kilosu 1.000) 10 Gr satın al
  Hakiki saf bal 1 kilo (100 TL den ucuzunu alma)
  Zencefil
  Çakşır otu
  Kişniş
  Keçi boynuzu
  Medine hurması
  Arı poleni
  Dut pekmezi
  Ceviz
  Antep fıstığı
  Yer fıstığı
  Fındık
  Tarçın
  Çok az karabiber (1 gram bile olmasın)

  Bulabilirseniz bide kırmızı ginseng katın içine ve macun kıvamına gelene kadar odun kaşık ile karıştırın.
  Mümkünatı varsa bunları toz değil orijinal şekli ile alıp robotta doğrayın. Not: tarçını toz alın kabuk tarçın robotu bozuyor..
  1 ay kullanımda sperm sayısı 10 katına çıkar. Tüm etkileri en yüksek düzeyde gösterir. Penisi dimdik tutar.
  Not:::::. Lütfen içeriği doktorunuza göstermeden kullanmayın etkisi aşırı fazladır. Sağlıklıyım kullanmayım deme önce doktora git sonra hazırla…

 6. Epimedium Bitkisi (Azgın Teke Otu) Macunu nasıl temin edebiliriz ve Diyatı ne kadar

Yorum yapın

css.php