Magnezyum Eksikliği

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Magnezyum eksikliği oldukça yaygın bir problemdir ve düzenli olarak tükettiğimiz bütün rafine ve işleme tabi tutulmuş besinlerle sürpriz değildir.

Bu besinler sadece vücudumuzun işlevini yerine getirmesi için tüketmemiz gereken tam dizi besini sağlamamakla kalmazlar, sağlığımıza zararlı birçok katkı maddesi içerirler.

Üstelik stres, kafein, şeker, alkol, ilaçlar ve hatta aşırı miktarda kalsiyum, işleme tabi tutulmuş ve rafine edilmiş gıdalar gibi modern yaşam biçimi de vücudun magnezyum tüketimini fiilen hızlandıran etkenlerdir.

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Magnezyum eksikliği genellikle yaşlı kişilerde, beslenme bozukluğunda, alkol kullanımı ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde meydana gelir.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, sindirim sistemindeki emilim proplemleri, ameliyatlar, pankreas iltihabı, diyabet magnezyum yetersizliğine neden olur.

Stres, sigara, fazla alkol tüketimi, hamilelik, emzirme, hastalıklardan sonraki iyileşme dönemleri ve ağır egzersizlerde vücudun magnezyum gereksinimi artar.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum eksikliğinde ise, halsizlik, yorgunluk, sinirlilik, uyuşukluk, dalgınlık, iştahsızlık, uyku bozuklukları, depresyon, göz kararması, kas krampları- kasılmaları, kas seğirmeleri ve titremeleri, sinirsel bağırsak rahatsızlıkları, tansiyonun yükselmesi, kalp ritminde bozulmalar ve koroner spazm gibi belirtiler oluşabilir.

Magnezyum birçok kimyasal reaksiyonlar için gerekli olan temel bir mineraldir. Enerji üretimini tetikleyen enzimler magnezyuma bağımlıdırlar ve eksikliği kronik enerji eksikliği sonucunu doğurabilir.

Magnezyumun aynı zamanda kramplar, astım, böbrek taşları, diyabet, yüksek kan basıncı, migren ve tansiyon baş ağrıları, adet öncesi gerginlik ve osteoporozis dâhil birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu yüzden magnezyum noksanlığı sağlığımızı birçok yönden etkiler. Yüksek düzeydeki magnezyum eksikliği ise ölümle sonuçlabilecek ciddi bir durumdur.

Ayrıca magnezyum potasyum fosfor kalsiyum ve C vitamininin vücutta daha iyi bir biçimde değerlendirilmesini de sağlar.

Magnezyum Eksikliğinde Neler Olur?

• Çok sayıda çalışma magnezyum eksikliği ile depresyon arasında bağlantı kurmuştur.

• Anksiyete veya başka sinir bozukluğu olan kişiler ve ADD ‘li (Dikkat Eksikliği Bozukluğu) ve ADHD ‘li (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) çocuklar önemli magnezyum eksiklikleri göstermektedirler. Yakın geçmişte bir çalışmada, ADHD bozukluğu olan 6 ay süreyle magnezyum takviyesi kullanan çocuklar hiperaktivite belirtilerinde önemli azalma göstermişlerdir.

• Eksikliği iştahsızlık, kalp çarpıntıları-kalp ritim bozukluğu, konsantrasyon eksikliği, mide bağırsak krampları, depresyon-Anksiyete durumları, adet öncesi gerilimi gibi sorunlara yol açar.

• “Yaşlanma Karşıtı Besin ve Fitness Planları” kitabın yazarı Beslenme uzmanı Rick Hay magnezyumun sinir sisteminin normal bir şekilde çalışmasını sağladığını, uyku bölünmelerinin engellenmesine de yardımcı olduğunu belirtiyor. Magnezyum minerali beyindeki GABA (Gamma aminobütirik asit) adlı kimyasalın miktarını arttırarak rahatlık ve uyku sağlıyor.

• Sporcular, şeker hastaları, stresli durumlar, sigara içenler, alkol kullanlar, hamile ve emziren bayanların magnezyuma ihtiyaçları daha da artar.

• Aşırı alkol alan kişilerde magnezyum eksikliğine bağlı kalp rahatsızlıkları daha çok görülür. Alkol magnezyum mineralinin böbrekten atılımını fazlalaştırır. Ayrıca magnezyum eksikliği kanın pıhtılaşmasını fazlalaştırır.

• Hamilelikte magnezyum eksikliği rahim kasılmalarını arttırarak erken doğum olasılığını artırır. Yeni doğmuş bebekte  magnezyum yetersizliği bebeğin ısı kaybetmesine ve ani bebek ölümü sendromuna neden olabilir.

• Magnezyumun aşırı eksikliği sinir sisteminde bozukluklara yol açar.

• Kas kasılmasını ve karbonhidratların enerjiye dönüşümünü kontrol ettiği için bu mineral sporcular için de özel bir önem taşır. Magnezyum eksikliğinde egzersiz sonucu çabuk yorulma, ağır kas krampları ve spazmları görülebilir. Bazı araştırmalar fazla oranda magnezyum kaybının ve magnezyum eksikliğinin ani sporcu ölümleriyle bağlantılı olabileceğini düşündürtmektedir.

Nelerde Magnezyum Var?

Koyu yeşil sebzeler, rafine edilmemiş tahıllar, tam tahıllı ekmek, fındık, fıstık, badem, susam, muz, maden suyu, soya fasulyesi, kuru yemişler, kuru baklagiller magnezyum içeren besinlerdir. Yiyecekler yoluyla alınmasının güç oldugu ciddi magnezyum eksikliklerinde hekim önerisiyle magnezyum takviyeleri alınması gerekir.

Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadar?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Alman Beslenme Birliği’ne (DGE) göre günlük magnezyum gereksinimi 300 mg’dır.

Magnezyum takviyelerinin farklı çeşitleri vardır. Magnezyum takviyelerinin emilim oranı ve biyoyararlanımı, çeşidine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fonksiyonel tıp uzmanı Dr. Mark Hyman , magnezyum sitrat, glisinat, aspartat gibi daha emilebilir türleri öneriyor. Magnezyum karbonat, sülfat, glukonat daha ucuz olmasına rağmen çok daha az emilebilir magnezyum formları.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Magnezyum Eksikliği” üzerine 60 yorum

 1. benımde suan magnezyum cokeksık kulakta sesler hergun bas agrısı doktor doktor gıttım gezdım bırgun duz yolda dustum ıkı kolumuda kırdım kalpten doktor doktor gezdım cıddı derecede eksık sımdi magvital 365 mg saşe suda erıyen kullanmaya basladım kramlarım sankı hafıfler gıb bas agrılarım azaldı gıbı guzel bir ılac tadıda ama kesinlikle doktor tahlil oyle kullanılmalı saglıklı gunler diliyorum..

 2. ben de geceleri diz ve bacak ağrilarimdan sabahliyordum arastidim ki magnezyum eksikliğim varmiş. ibrahim saraç oğlu kimyacıyı dinledim ve hardal tohumunun magnezyum eksikliğiline iyi geldiğini anlatiyordu ölçüsü ise günde sabah akşam 1’er çay kaşığı arkadaslar gercekten mucize bir ilaç

 3. Merhaba benimde magnezyum eksikliğim varmış ve demir eksikligi birde kolesterol eklendi doktor gelmemi önerdi bugün inşallah önemli bir sorun degildir bende de aşırı yorgunluk dikkat ekaikligi ve unutkanlık ta başladı yaşlıda degilim ama gıda bozuklugundan olmalı heralde.

 4. Bende sinir sıkışmasıda var fıtıktan dolayı ona bile iyi geldi magnezyum ilacı böbrekleri taş üretenler içinde iyi bir ilaç

 5. Ben Magosit 365 kullanıyorum hap olduğu için daha iyi eritme magnezyum ilaçlarından daha iyi gúnde bir tane fizik tedavi doktoru yazdı çok súkúr kramplardan kurtuldum sağ elimin orta parmağımda aģrı hissizlik vardı ayrıca bileğime kramp giriyordu Allah razı olsun bayağı ağrlar geçti şuda bir gerçek her doktor anlamıyor sıkıntıyı çok gittim özellikle ağrıyan parmağım için bir yere vurmuşsundur dediler ama sonunda Hilal hanım anladı ve magosit yazdı bu ağrını gecirir dedi özellikle çok kramp giriyordu ayaklarıma acı ve çığlık atarak uyanıyordum hepsi geçti çok şúkür doktora gitmeden ilaç kullanmayın

 6. Magnesium. Oil nerde bulabilirim acaba eczanemi aktardamı

 7. ibs hastasıydım ayrıca geceleri bacaklarıma kramp giriyordu bana da iyi geliyo

 8. Ayaklarda kramp oluşuyorsa b vitamini eksikliği vardır. Onun tabletini alın

 9. Arkadaslar benim 8 aylık. Bebek var elinde kolunda cok kasılma var cisşm tutamıyo. Oturamıyo mg degeride 0.95 bundsn olabilir mi

 10. mağnezyum en fazla ceviz,badem,kabak çekirdeğinde bulunmaktadır.
  100 gr mında;
  badem:268mg
  ceviz:158mg
  kabak ç:150 mg

 11. geçmiş olsun. kandaki mağnezyum eksikliğinin nelere mal olduğunu okumuştum. parmak uçlarında his kaybı bünyede güç, kaslarda kaybına neden olduğu söyleniyor.psikolojik olarak da,bünye ışıktan rahatsızlık duyuyor.

 12. Magnezyum Migren Tedavisinde de İşe Yarar. Migreni olanlar bir yandan deneyebilir. Ayrıca bu tabletler vs. günlük ihtiyaç kadardır ve aşırılığı olmaz, fazlası da idrarla atılır, zaten tamamı da emilemez.

  20 sene hastane hastane gezip bende migren var diye gezen bir bayan, başka bir sebeple magnezyum içmeye başladıktan sonra migrenden kurtulmuş ve bu vesileyle magnezyumun migren tedavisi konusunda da işe yararlığı araştırılmaya başlanmıştı. Bu arada yukarıda tonla soru soran ve kasılmalardan kramplardan bahsedip kullanmalı mıyım diyen arkadaşlar var: Hele ki doktorunuz verdiyse daha beklemeye ve korkmaya gerek yok, boşuna zaman kaybetmeyin, fazlası aşırı depolanan veya atılamayan birşey değil dediğim gibi. Ayrıca Kramp – kasılma ya Magnezyum ya da Kalsiyum eksikliğinden olur. Bundan dolayı işi sağlama almak için yoğurtu da ihmal etmemek iyi olur.

 13. Insan nasıl bu duruma gelir .bir gün aniden vücudumu kontrol edemeyip yere yatmak zorunda kaldım.korkunç bir acıyla felç geçirmiş gibi her yerim yamuldu.yaklaşık3-4dakika sürdü.acının şiddetinden hem ağlıyor hem kimse dokunmasın diye bağırıyordum.vücuduma kramp girmiş.2 gün sonra yine .yine .yine.doktora gittim tahlil oldum.magvital kullanıyorum.bir hafta geçti gelmedi kriz.umarım bi daha olmaz.şimdi kalkıp içicem. Magnezyumunuz kararında olsun.:)

 14. MAGVITAL KULLANIYORUM GAYET GÜZEL BIR ILAC SUDA ERIYOR VE TADI LIMONATA VARİ BIRSEY ciddi anlamda magnezyum eksikliği vardı ve giderdi. ..Öncelikle bir dahiliyeye görünüp kan testi yaptırın değerlinize baktirin uzman eşliğinde kullanın vücudunuzda ne eksikse artık. ..

 15. Ben isviçrede yasıyorum başarılı bir uygulamayı tavsiye ediyorum.
  Uzun yıllar. Her ayın son günlerinde. Bir Gun önce hissediyordum yarın basımın agiracagini bizde ailece bir sorundu önce kulaklarımda bir ses oluşuyordu .devamlı hap kullanıyordum.

  Ve 1986 yılında bir montajda çalışıyordum gece 2siralarinda o Gun nedense hapım yoktu bas ağrısı icin atelyede Appenzel yöresinde ustaya bas ağrısı hapı aspirin istedim bana burada biz hap kullanmayız dedi ve bana tavsiyesini yaptı. 1986 Mayıs ayı idi.
  Bana isviçrede mund bölgesinde yetişen. Sarmisagi odun bıçakla kesmemi ve buzdolabından bir bardak soğuk sutle ac karnına içmemi önerdi. Ve aynen uyguladım. 25 yıldır bas ağrısı kulak cinlamasi tamamen iyileşti tavsiye ettigim yakınlarımız aynı fikirde herkese tavsiye ediyorum saygılarımla.

 16. Sayın Özgen hanım tad avantajıyla ve saşe yani toz şeklinde oluşundan dolayı en iyi ilaç berko ilacın yeni ürettiği dimag tır.günde 1saşe yani 365mg yeterlidir.

 17. Merhaba arkadaşlar berko ilaç Dimag diye bir ilaç üretti magnezyum eksikliğinde 365mg içerisinde bulunmakta dünya sağlık örgütü de günlük en az 300mg alınması gerektiği görüşünde Dimag la kask rampaların geçti benimde ve tadında güzel magnorm diye bi ilaç kullanıyordum çok kötü tadı vardı.bende dimağı öneriyorum ancak doktora başvurmak gerek tabiki..

 18. Arkadaşlar Berko ilacın üretmiş olduğu MAGNEZİNC 40 film tablet adlı ürünü kullanıyorum. Magnezyum ve çinkoyu bir arada sunmakta olan MAGNEZİN ten çok memnun kaldım. Kasılma kramp vb sorunlardan kurtuldum. Bağışıklığa destek veren ÇiNKO yu da içeriyor olması mükemmel bir olay… Ayrıca tablet formunda bır damla suyla yutabiliyorum. Herkese tavsiyem MAGNEZİNC

 19. Arkadaslar magvital diye suda eriyen bir ilac var magnezyum ilaci ben kullaniyorum mukemmel benim cok fazla kramplarim var vucudumda icince kesiyor hemen siddetle tavsiye ediyorum ama doktora gorunun kesinlikle magnezyum eksikligi teshisi konmasi gerekli diye dusunuyorum magnezyum ilaci kullanabilmek icin…

 20. Sevgili arkadaslar, sorunlarinizin buyuk bolumu ayni ve onerilen tedavi de magnezyum takviyesi. buradan cikan sonuc da bu takviyeyi almanizdir. benzer sorunlari ben de yasiyorum. Acikcasi doktora gidecegim zaman bana da magnezyum takviyesi verecegine emin oldum. tabi yine de doktora danismadan ilac almak cok da mantikli degil. Eger doktorunuz uygun gorduyse takviye olarak size verilen ilaclari alin ve ayrica yukaridaki yazida belirtilen besinleri daha fazla tuketebilirsiniz.
  Saglikli gunler dilerim.

Yorum yapın

css.php