Tremella fuciformis Mantarı Nedir?

Tremella fuciformis, beyaz, birleşik yaprak gibi, jelatinimsi gövdesi olan bir mantar türüdür. Oldukça yaygın bir mantar türü olan Tremalla fuciformis, özellikle tropik bölgelerde, geniş yapraklı ağaçların yeni ölmüş dallarında ürer. Parazitik bir türdür ve mantarların hypoxylon türü ile karşılaşıp, onun konağı haline gelerek meyvemsi yapıyı oluşturabilmek için gerekli olan agresif miselleri tetikleyinceye dek, ince, sümüksü bir madde olarak büyür.

Tremella’nın ana bileşenleri, beş şeker ünitesinden oluşan kompleks polisakkaritlerdir. – alfa-mannoz, beta-glukoronik asit, beta-xylone, fucose ve beta mannoz. Moleküler yapısı, öncelikle 1.3 mannoz şeker monomer, bir çok kısa xylose dal ve yan zincirler; ve glukoronik asitten oluşan polimer omurgasıdır. Tremella’daki toplam glukoronik asit miktarı yaklaşık %20’dir.

Ne İşe Yarar?

Efsanevi güzel Yang Guifei’nin de dahil olduğu geleneksel Çinli kadınlar, ciltlerinin nemli, yumuşak ve esnek olması için tremella kullanıyorlardı. Tremella mantarının su tutma kapasitesi, hyaluronik asitten çok daha fazladır. Geleneksel Çin Tıbbına göre Tremella mantarı akciğeri, mideyi ve böbreği besler, kemikleri güçlendirir, ideal kiloyu korumaya yardımcı olur ve akciğerin çalışma ağına dahil olan cilt nemlenmesini sağlar. Tremella’nın sağlığı ve cildi geliştirme becerisi, içeriğindeki bir takım polisakkaridlerin, vücudun, vücut yaşlandıkça azalan hyaluronik asit üretimine yardımcı olmasına atfedilmiştir.

Hyaluronik asit, insan vücudunun bir takım bölümlerinde bulunan bir karbonhidrattır. Cilt bezinde, cildin kendi doğallığı ile nemli durmasına yardımcı olur, dolayısıyla, cilt bakım ürünlerinde, iyi bir suya bağlanan ajan olarak kullanılmaktadır. Tremella mantarındaki polisakkaridin mükemmel bir su kaldırma kapasitesi vardır. Kendi ağırlığının yaklaşık 500 katına eşit suyu rahatlıkla kaldırabilir ki, bu özelliği hiyaluronik asitten daha üstündür. Tremella mantarındaki polisakkarid 4 hafta boyunca cilde tatbik edilirse, cildin su tutma kapasitesi ve boynuzsu tabaka ciddi anlamda gelişme gösterir ve hiyaluronik asit kontrolünden çok daha iyi sonuç elde edilir.

Tremella mantarları, %70 oranından fazla asidik polisakkaritler gibi diyet lifleri içerir ve D vitamini açısından da oldukça zengindir. Modern araştırmalar, tıbbi mantar tremellanın kandaki glukozu düşürmesi, radyasyona karşı koruma sağlaması ve vücudun antioksidan düzeyini yükseltmesinde bir anti tümor ajanı gibi çalışmada oldukça yararlı olduğunu göstermektedir.

Tremella aynı zamanda, güçlü bir bağışıklık sistemi iyileştiricisidir. Diğer potansiyel bağışıklık yükseltici mantarlarla karşılaştırıldığı iki farklı çalışmada, tremella etkinlikte birinci ve ikinci sırayı almıştı. (maikate mantarından sonra ikinci).

Çin’deki araştırmalar, tremella mantarının, radyoterapinin yan etkilerini ortadan kaldırması ve bir anti-aging takviyesi olması üzerine yoğunlaştı, sadece 1990 yılında 40’dan fazla patent başvurusu oldu. Geniş immüno-modulatör aktivitesi ve in vitro anti—kanser aktivitesini sergilemenin yanısıra, tremella’nın polisakkaritlerinin, akut radyasyon sonuçlarını önlemek, kemik iliğinin kan üretme mekanizmasını yenilemek gibi eşsiz yetenekleri olduğu kabul edilmektedir. Bir çalışmada, radyoterapiden 3-5 gün önce 200mg/kg bir dozla uygulandığında, Kobalt-60 radyasyonunun neden olduğu  etki, tremella polisakkaridleri ile normalden %60 daha azalmıştı ama, mantarsız % 20 dolaylarındaydı.

Tremella polisakkaritlerinin, vasküler endotelyal hücrelerinde DNA sentezini uyardığı gözlemlenmiştir, ateroskleroz, hipertansiyon ve tromboflebit patogenezinde majör faktör olan fonksiyon bozukluğu koşulları için terapötik etkileri vardır. Aynı zamanda, endotel hücreleri histaminik hasardan korur, pıhtılaşma süresini uzatır, trombosit yapışması ve kan viskozitesini azaltır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php