Konjonktivit Tedavisi ve Göz İltihaplanması

Konjonktivit Nedir ve Konjonktivit Tedavisi. Göz kapaklarının iç yüzünü ve göz küresini korneaya kadar kaplayan şeffaf kısmın iltihaplanması olan konjonktivit virüs ve bakteri nedeniyle olabileceği gibi alerjik bir neden ya da yeni doğmuş bebeklerde göz yaşı kanalının tam olarak açılmamış olması sebebiyle de olabilir.

Kontakt lens kullanımında lensin altına kaçan tozlar kornea üzerinde bakteriyel enfeksiyona yol açabilirler.

Havuz sularının yeterince klorlanmaması mikropların üremesine zemin hazırlar ve havuz konjonktiviti meydana gelir.

Alerjik bünyesi olan kişiler suya karıştırılan dezenfektan ilaçlardan dolayı etkilenebilirler ve alerjik konjoktivit oluşabilir.

Göz iltihabına (viral konjonktivit) yol açan virüsler yazın sıcaklığın ve nemin artmasıyla beraber kolay bir biçimde insanlardan birbirine damlacık, solunum salgıları ve temasla bulaşır. İltihaba yol açan virüs solunum yoluyla kolaylıkla yayılır ve de sıcak hava ve nem virüsün yayılmasını hızlandırırır.

Konjonktivit (Göz İltihabı) Tedavisi

• Konjonktivit alerjik bir reaksiyona bağlı olarak meydana gelmişse tedavide anti alerjik göz damlaları, bakteriyel sebeple oluşmuşsa antibiyotik damlalar kullanılır.

• Viral konjonktivit özel bir tedavi olmaksızın genellikle 1 ila 2 hafta içerisinde bazen de 3 haftayı bulan sürelerde kendiliğinden iyileşir. Antibiyotikli göz damlalarının bu virüse etkisi olmamaktadır.

• Viral konjonktivitin yayılmasının engellenmesi için bazı tedbirlere uyulması gerekir. Eller sık sık yıkanmalı, eller göze değdirilmemeli ve ovuşturulmamalıdır. Ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır. Havlu, yastık kılıfı, göz damlası gibi şeylerin ortak kullanımından kaçınılması gerekir.

• Viral konjonktivit gözlerde kızarıklık, sulanma, batma, ışığa karşı hassiyet gibi belirtilerle kendini gösterir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Konjonktivit Tedavisi ve Göz İltihaplanması” üzerine bir yorum

  1. Slm benim bi sorum var yardimci olursaniniz sevinirim ben 3 ay önce lens taktim hemen cikardim bir gun sonra gözumde yanma batma hissettim sonra doktora gittim iltihap oldugunu bana antibiyutikum yazdi ben 2 gun aldim gözümde yanma oldu diye biraktim o arada göz doktoruna bidaha gittim bana gözümun kurudugunu soglede ve damla verdi gecenlerde ģozlerim kizardi acil hastaneye gittim ilk gittigim doktorun ilacini yazdi 1 haftadir kullaniyorum daha iyi olmadi antibiyatikum kullaniyorum suan cevabinizi bekliyorum saygilar

Yorum yapın

css.php