Romatizma Belirtileri Nedir?

Romatizma Nedir ve Romatizma Belirtileri Nelerdir? Eklemlerde ya da eklem çevresinde meydana gelen ağrı ve hareket kısıtlamasıyla kendisini belli eden bütün hastalıklar romatizma olarak adlandırılır. Yani romatizma tek bir hastalık değil 200 civarındaki hastalıklar grubuna verilen isimdir.

Romatoid artrit, akut eklem romatizması, ankilozan spondilit, osteoartrit, osteoporoz, osteomalazi, behçet hastalığı, ailevi akdeniz ateşi, amiloidoz, kristal artritleri, reaktif artritler, infeksiyöz artritler, yumuşak doku romatizmaları romatizma hastalıklarından bazılarıdır.

Romatizma deyince genelde sadece ağrı akla gelmekle birlikte romatolojik hastalıklar bunun çok ötesinde birçok sistemin hastalığı olarak kendini gösterebilir. Akciğer hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, mide bağırsak sistemi hastalıkları biçiminde de gelebilir.

Romatizmal hastalıklar vücudun bağlantılı dokularını etkileyen tıbbi bir durumdur.  Belli vakalarda, romatizmal hastalıklar, immün sistemin anormal bir şekilde bedenin sağlıklı hücrelerine saldırdığı romatoid artirid’de olduğu gibi oto-immün bozukluktan iler gelir. İki yüze yakın değişik tipi olan romatizmal hastalıklar benzer semptomlar gösterirler.

Romatizma Belirtileri

Eklem Şişmesi

Lif dokusu iltihabı ya da eklem iltihabı gibi romatizmal bir hastalığa sahipseniz, eklemlerinizde şiddetli şişmelere tanık olabilirsiniz. Eğer diziniz ya da dirseğinizdeki eklemlerde sıvı birikimi olursa, bu bölgedeki derinin iltihaplı ve şişmiş olduğunu gözlemlersiniz. Cilt kızarır ve tahriş olur ve ağrı husule gelir. Eğer eklemlerde böyle belirtilere rastlarsanız, doktorunuzla durumunuz ve tedavi olasılıkları hakkında görüşmelisiniz.

Eklem Ağrısı

Bursit gibi bir romatizmal rahatsızlık yüzünden eklemlerde şişme ve katılık yaşıyorsanız, aynı zamanda ağrıyı da deneyimliyorsunuz demektir. Ağrı, hafiften şiddetliye doğru seyredebilir ve günlük aktivitelerinizi etkileyebilir. Bazen ağrılar sizi yataktan çıkarmayacak kadar şiddetli olabilir. Eklem ağrısı, tipik anlamda, eklemde, büyük olasılıkla şişme ve katılaşma yüzünden oluşan akut iltihaptan kaynaklanır. Bazı insanlar eklem ağrıları yüzünden ayakta durmakta ve yürümekte zorluk yaşarlar. Romatizmal hastalıklar yüzünden eklem ağrısından şikayetçi iseniz, belli tiplerdeki ağrı kesici tedavisi belirtileri hafifletmek için gereklidir.

Eklemlerde Katılık

Sklerodermi ya da, yaygın lupuz eritematöz gibi romatizmal rahatsızlıklar, eklemlerde katılığa neden olur. Böyle zamanlarda merdivenden çıkmak, ya da poşet taşımak gibi normal aktiviteleri bile yerine getirmek zorlaşır. Eklem ağrısı ve katılığı yüzünden sabahları yataktan kalkmak istemeyebilirsiniz. Bu belirtilerle başa çıkmak adına doktorunuza başvurunuz.

Halsizlik

Polimiyozit gibi bir romatizmal hastalıkla birlikte gelen şiddetli ağrı ve acı sizi fena halde zayıf ve yorgun düşürebilir. Romatizmal hastalıkları olan insanlar, normalden daha çabuk yorgun düşer ya da ağrı yüzünden uyuma güçlüğü yaşarlar. Bu durum şiddetli halsizliğe yol açarak sizi ev, iş ya da okuldaki normal yaşantınızdan alıkoyabilir. Romatizmal hastalığınız yüzünden sağlıklı bir uyku uyuyamıyorsanız doktorunuza ilave tedavi seçenekleri konusunda danışmalısınız.

Romatizma hastalıkları kadınlarda daha fazla oranda görülmekte ve yaşın ilerlemesiyle daha çok görülmektedir. Ankilozan spondilit erkeklerde daha fazla görülür. Sistemik lupus eritematozus hastalığı ise gençlerde görülmektedir. Çocuklarda da romatizma hastalığı görülebilir. Kısaca belirtmek gerekirse romatizmal hastalıklara her yaş gurubunda rastlanabilir.

Romatizma hastalıklarının bir kısmının kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Romatizmanın birçok türü olduğu için romatizma tedavisi romatizmanın çeşidi, tutulan eklemin şiddeti ve diğer organların durumu gibi faktörler gözönünde bulundurularak yapılır.

Çoğunlukla romatizmal hastalıklar bağışıklık sistemi bozukluğuyla beraber görülür. Romatizma hastalığında bağışıklık sistemi dokuyu tanıyamaz, dokuları virüs ve bakterilerden korumak yerine kendi eklem yapısına saldırır ve bunun neticesinde eklemde iltihap ve ağrı oluşumuna yol açar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Romatizma Belirtileri Nedir?” üzerine 3 yorum

  1. Benim Bacağım Ve Diz Kapaklarım Ağrıyor Ne Yapmalıyım.Ne Olur Bana Ve Diğer Hasatalara Yardımcı Olur Musunuz .Herkeze Çok Çok Geçmiş Olsun..

  2. mrb ağrılarım özelliklen geceleri cok şiddetleniyor ve aşırı sinir bozukluğu yapıyor bana eklemlerimdeki ağrılar başlayınca zaman ilerledikce hareketsiz kalıyorum cözüm nedir acaba cok doktorlara gittim bundan dolayı ama hiç bir sonuca ulaşamadım

  3. mrb burda tüm yazılan ağrılar ve elimde bacaklarımda şiddetli ağrılar var ve bazen ağrıyan eklemlerim şişiyor ama malesef hiç bir cözüm bulunamadı şimdiden tşkler

Yorum yapın

css.php