Kefirin Faydaları

Kefir nedir ve kefirin faydaları nelerdir? Kuzey Kafkasya orjinli olan kefir sağlık üzerine olumlu etkileri ve yüksek besin değeriyle birçok araştırmaya konu olmuştur. Kefir inek, koyun, ve keçi sütünden yapılan fermente süt içeceğidir. Yoğurda ya da ayrana benzer ve bekletildikçe tadı ekşir. Kefir ısıya maruz kalırsa içindeki faydalı mikroplar ölür.

Kefirde doğal olarak bulunan bakteriler ve mayaların simbiotik etkileşimi sonucu meydana gelen yapılar bu besinin düzenli  olarak kullanımıyla sağlık yönünden yararlar sağlamaktadır.

Kefirde yüksek oranda A, B1, B12, D, E, K vitaminleri ve  magnezyum, kalsiyum, fosfor, flor, selenyum mineralleri dengeli ve sentezlenmiş olarak yeralır.

Kefir sütten yapıldığından dolayı, sütteki yağ, laktoz, vitaminler ve minerallerin hepsini içermektedir.

Kefir ve  yoğurdun ikisi de sütün fermantasyonu sonucuyla elde edilir. Kefir probiyotik, yoğurt ise  prebiyotiktir (probiyotiklerin üremesini artırır)

Kefir Faydaları Nelerdir?

• Kefir, sütün kefir taneleri ya da kültürü ile fermantasyonu sonucu oluşur.

• Kefirdeki mikroorganizmalar bol miktarda vitamin sentezi yaparlar.

• Kefirdeki faydalı bakteriler sindirimi düzenler ve sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşturulmasına yardım eder.

• Kefirdeki faydalı mikroorganizmalar mide-barsak yüzeyini koruyucu etkidedir.

• Kefir sayesinde bağırsaktaki faydalı mikroplar artarken, hastalık yapan mikroplar ise azalır. Kefir, bağırsaklarda bulunan 400 çeşit probiyotiğin çoğalmasına yardım eder.

• Lactobacillus, Bifidobacteria gibi laktik bakteriler bağırsak cidarlarına yapışarak laktik asit salgılamak yoluyla  zararlı mikroorganizmaların bağırsak cidarına yapışmasını ve yayılmasını engellerler. Ancak antibiyotik ilaçlar yada sağlıksız beslenme gibi faktörler bunların yok olmasına, ve bağırsak mukozasının savunmasız hale gelmesine neden olurlar.

• Kefirde doğal yoğurt bakterileri ve probiyotik bakteriler bulunur. Probiyotik bakteriler, sağlık için olumsuz etkileri olan bakteri ve virüslere karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve  bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların gelişmesini önleyerek sindirim sisteminin sağlıklı olmasını sağlar.

• İnsan bağırsağında 100 trilyon faydalı bakteri ve mantar bulunmaktadır. Faydalı bağırsak mikropları olan probiyotikler birçok faydaları yanı sıra dış ortamdan gelen zehirli maddelerin kana geçmesini önleyen koruyucu bir bağırsak tabakası meydana getirirler. Bağırsaktaki sağlıklı mikrop dengesinin, zararlı mikroplar lehine bozulması, birçok  hastalığa zemin hazırlar.

• Laktik asit bakterileri bağışıklık sistemini destekler. Sürekli içilmesi halinde vücuda alınan yararlı bakteriler bağırsaklara yerleşerek, buradaki mikroflorayı düzeltirler.

• Antibiyotik kullanımı nedeniyle bağırsak florasının bozulmasına karşı kefir oldukça yararlıdır. Antibiyotik kullanımı faydalı bakterilerin de ölmesine yol açar ve bu da zararlı mikroplara karşı savunmasız kalınmasına sebep olur. Bu yüzden antibiyotik kullanımından sonra kefir kürü yapılması yararlı olur.

• Kronik hepatit gibi interferon tedavisinin kullanıldığı hastalıklarda doğal bir yardımcıdır.

• Ülser yapıcı bakterileri yok edici etkinliktedir.

• Yüksek triptofan, magnezyum ve kalsiyum içeriğiyle depresyona karşı rahatlatıcı özelliği vardır.

• Mikrobik enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır.

• İlkin çay bardağı içilir sonra miktar gittikçe arttırılır. Genel olarak 250-1000 mL kadar tüketilmektedir.

• Günde en az 100 mililitre tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.

• İyi bir kefir akıcı kıvamda, içildiğinde hafif maya tadı olan ve serinletici etkide olmalıdır.

• Kefirin sıcak yemeğe ilave edilmesi  kefirdeki probiyotik mayaların ölümüne neden olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kefirin Faydaları” üzerine 4 yorum

  1. Faydasını gördük, sade, güzel bir site.Tavsiye ederim.

    İlaçsız, doktorsuz, hastanesiz, sürekli sağlıklı ve genç kalarak, kaliteli, uzun ve mutlu bir yaşam iddia eden güzel bir web sayfası

    kansersizyasa.wordpress.com/

  2. mrb çekmeköyde oturuyorum kefir mayası elimde mavcut çok çoğaldılar 10 lira 5 adet tane vermek istiyorum 531 700 5878

  3. merhabalar elimde taze kefir mayası mevcuttur bagışıklık sistemini güçlendirip bagırsak kanserinden koruyan aminoasit ve protein zengini bu güzellikten faydalanmanızı tavsiye ediyorum .. 0506 907 8610 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz..

Yorum yapın

css.php