Bartolin Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Bartolin Kisti Nedir? Bartholin bezleri vajinanın girişinin her iki yanında bulunur. Ergenlikle beraber bu bezlerden salgı başlar. Bartholin bezi, cinsel ilişki sırasında vajinal sıvıların salgılanmasını sağlar. Herhangi Bir sebepten dolayı, bu sıvıları taşıyan kanallar tıkandığında orada sıvı birikebilir ve kist meydana gelebilir. Hastalık sıklıkla 20 ile 30 yaş arasındaki cinsel olarak aktif kadınları etkilemektedir. Bartholin bezleri ergenliğe kadar çalışmadığı için çocuklarda bartholin kisti görülmez. Menopozda bartholin bezleri genellikle küçülme gösterirler ve bu sebeple menopozdaki bir kadının dış genital organlarındaki görülen bir şişliğin bartholin kisti olması fazla olası değildir.

Bartolin Kisti Neden Oluşur?

Bartolin bezlerinin salgıladığı sıvıyı vajinaya taşıyan kanallar tıkanırsa sıvı boşalamaz ve bartolin bezinin içinde birikmeye devam eder. Bu da bartolin kistinin oluşumuna yol açar. Biriken bu şeffaf sıvının oluşturduğu kist, cinsel ilişki ve bezin tahrişiyle giderek büyümeye başlar. Kist eğer mikrop kaparsa  bartholin absesi oluşur ve içindeki sıvı cerahate dönüşür. Çok ağrılı olan bu abse şekli hızlı bir şekilde büyümesini sürdürür. Abse veya kist genellikle tek taraflı olmakla birlikte nadiren de olsa aynı anda her iki tarafta da ortaya çıkabilir.

Bartolin kistine neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Abse durumunda yapılan kültürlerde gonore, klamidya ve E.coli bakterisi gibi mikroorganizmalara rastlanmaktadır. Bartholin abselerinin büyük bir bölümünde birçok  farklı bakteri bir arada bulunmaktadır.

Bartolin Kisti Belirtileri

Bartolin kisti eğer çok küçükse ve enfekte değilse herhangi bir belirti göstermeyebilir. Abse ise şiddetli ağrı,  ateş, halsizlik ve cinsel ilişki sırasında acıya yol açar. Vajina, duyarlılık bakımından önemli organlardan olduğu için, buradaki iltihaplanmalar daha fazla ağrıya neden olur. Vajinanın giriş kısmında yer alan bu kist, kist olarak da kalsa, abse formuna da dönse, cinsel birleşmede zorluğa ve ağrıya sebep olabilir.

Bartolin Kisti Ameliyatı

Herhangi bir yakınmaya yol açmayan küçük kistlerin tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Fakat, büyük ve şikayete sebep olan kist veya absenin varlığı halinde boyutuna bakılmadan cerrahi tedavi gerekir. Ya tamamen çıkarılır veya tıkanmış olan kanalların dışarı doğru açılması sağlanır. Absenin en belirgin olduğu yere yapılacak bir bisturi darbesiyle absenin açılması sağlanır. Abse açıldıktan sonra bartholin kanalı genişletilerek nüks oluşma riski azaltılır. İlk 6 ay içinde tekrarlama olasılığı % 20-35’dir. Sağlıklı cinsel yaşam için önemli bir sıvı salgıladığından dolayı, özellikle genç kadınlarda mümkün olduğunca bartolin bezleri korunmaya çalışılır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php