Karanfilin Faydaları

Karanfil nedir ve karanfil faydaları nelerdir?Syzygium aromaticum ağacından elde edilen karanfil baharatı dünya mutfaklarında önemli yer tutar. Anavatanı Endonezyadır. Karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilir. Öğütülerek baharat haline getirilir. Toz ya da tane  biçiminde kullanılır.

Karanfil suya atıldığında suda dikey biçimde asılı kalıyor ya da dibe iniyorsa kaliteli, suyun üstünde yatay bir şekilde yüzüyorsa kalitesiz demektir.

Karanfilin Yararları Nelerdir?

• Antiseptik özelliği vardır.

• Ağız kokularını gidermede etkilidir.

• Uyarıcı özelliğiyle bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı etkilidir.

• Vücut direncini artırmak ve zihinsel yorgunluğu gidermek için karanfil güçlü bir yardımcıdır.

• Alpha-kadinol, alpha-kubeben ve maslinik asit gibi etken maddeler içerir.

• İshale karşı etkilidir. İshal kaynaklı karın sancılarını, bağırsak hareketliliğini giderir. (Ancak ishalde çay olarak içilmemelidir.)

• Karanfilin, ağızda çürüklere sebep olan Prevotella intermedia ve Porphyromonas gingivalis gibi mikroplar üzerinde etkili olduğu deneysel olarak gösterilmiştir.

• Alman E komisyonu karanfilin ağız içi iltihaplanmasında ve diş ağrılarında kullanılabileceğini belirtmiştir.

• Karanfil yağında bulunan öjenolün, Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton gibi dermatofit enfeksiyonlarına neden olan mantarlar üzerinde etkili olduğu deneysel çalışmalarda tespit edilmiştir.

• İçindeki gallik asit ağrı kesici etkinliktedir.

Karanfil çayı: 3 karanfil dişi ya da 0.5 gr karanfil tozu üzerine 200ml kaynar su dökülür ve 5 dakika demlendikten sonra içilir.

• Burada anlatılan karanfilin karanfil çiçeğiyle bir ilgisi yoktur.

Karanfil yağı: Karanfil yağı karanfil tomurcuklarından su buharı distilasyonuyla elde edilir. Güçlü antiseptik özelliği vardır. Karanfil yağı cilde sürülmemelidir. Diş ağrıları için kullanımda pamuğun üzerine damlatılarak ağrıyan dişe uygulanır.

• Karanfil yağının yüksek dozda kullanımı zehirlenmeye neden olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Karanfilin Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. bende boğazda iltihaplanma oldu antiseptik sprey ve antibiyotik almama rağmen uzun süredir geçmiyordu.geçen tesadüfen karanfil çiğnedim biraz ve aynada boğazıma baktığımda ciddi manada geçtiğni fark ettim artık sabah akşam iki kere çiğneyip atıyorum baya etkili bir antiseptik bence

  2. İshale karşı gerçekten 1 numara ve çok kolay:

    (Prof. İbrahim Saracoğlu’nun tavsiyesi)

    Tarafımdan defalarca denenmiş ve onaylanmıştır:

    2-3 ad. karanfili ağzınıza atın ve fazla yutkunmadan biraz bekletin. (Ağzınızda tükürük biriktikçe onlar da yumuşayacak, sert-sivri kısımlar giderilmiş olacak) , Sonra hafifçe dişlerinizle ezip yutun… (Evet bu son aşamada tadı acı biraz ama o kadar olsun 🙂 )

    Daha 15-20 dk. olmadan barsaklarınızın durulduğunu; normalleşmeye başladığını göreceksiniz… Çocuklara da kolayca yaptırılabilir…

Yorum yapın

css.php