Gallik Asit Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Gallik Asit Nedir? Gallik asit, 3,4,5-trihidroksibenzoik asit olarak bilinen organik bir asittir. Mazı, sumak, güvercinağacı, çay yaprağı ve diğer bazı bitkilerde bulunur. Tanenlerin bir parçası olarak varolan, serbest bir asit türüdür.

Bir çok geniş polifenoller, yapılarının bir parçası olarak galik asit içerirler. Bir bileşik, başka bir moleküle ester bağı ile bağlandığında, gallat adını alır. Örnek olarak, yeşil çay fenolleri EGCG ve epikateşingallat verilebilir. Bu bileşikler, kateşinler olarak bilinirler. EGCG tek başına çok önemli bir antioksidandır, kalp hastalıkları ve kanser karşıtı becerisi bir çok çalışmaya konu olmuştur.

Gallik Asit Faydaları

Gallik asit, geniş anlamda üzüm çekirdeği ve dallarından ve aynı zamanda fermantasyon sürecinde meşe ile temasından elde edilen fenolik bir bileşiktir. Şaraptaki gallik asit miktarı, litrede genellikle 10-100 mg. civarındadır.

Diğer tüm fenolik bileşikler gibi gallik asit de hücrelere zarar verebilen serbest radikalleri nötrize eden kuvvetli bir antioksidandır. Gallik asitin, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelere sitotokisite gösterdiği bulunmuştur.

University of Colorado Denver’deki araştırmacılar, üzüm çekirdeği ekstresinin prostat kanseri engelleyici karakteristiklerini konsantre ettiler. 2006 yılında, bu ekstrenin önemli bioaktiflerinden birinin gallik asit olduğunu keşfettiler. Keşif sürpriz değildi, çünkü in vitro çalışmalar, gallik asitin lösemiye karşı koruma sunduğunu göstermişti.

“Toxicological Sciences“da Mart 2006 tarihinde yayınlanan bir çalışma, gallik asitin çok önemli anti enflamatuar özellikler taşıdığını, sitokinler ve histaminler gibi enflamatuar kimyasalların aktivitelerini engellediğini belirtmiştir.

Gallik asitin genel sağlık koşullarına fazlasıyla yararı olduğundan, bu antioksidan alımı konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Sadece Gallik asit içeren takviyeler mevcut değildir. Gallik asit içeren hap formundaki takviyelerin bazıları, üzüm çekirdeği ekstresi, Rooibos Tea ekstresi ve Livotid olarak sayılabilir. Gallik asit gereksinimi, nar, üzüm suyu gibi bazı doğal meyve suyu, ya da meyvenin kendisinin tüketimi ile de sağlanabilir.

Yan Etkileri Var mı?

Eğer tansiyonu kontrol eden ilaçlar kullanıyorsanız, gallik asit almadan önce doktorunuza danışınız

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php