Rutin ve Dolaşım Sistemi İlişkisi

P1 vitamini olarak da bilinen ve bir bioflavonoid olarak sınıflandırılan rutin, narenciyede  ve başka bir takım bitkilerde bulunan, suda çözünebilir bir maddedir. (Sitrus bioflavonoid, rutosit ya da okserutin olarak da bilinir). Karabuğday tohumları, kiraz, erik ve kayısı, meyveler ve meyve kabukları rendeleri (özellikle greyfrut, limon, portakal)  zengin rutin kaynaklarıdır.

Rutin ve Dolaşım Sistemi

Rutin gözlerdeki kılcal damarlar da dahil olmak üzere dolaşım sistemi sağlığına olan etkisiyle bilinir. Zayıf kan damarlarından kaynaklanan tekrarlayan kanamaları durdurmaya yardımcıdır.

Yıllar boyunca, bu bioflavonoidlerin etkileri ve kullanım alanları keşfedildikçe, rutinin yararları çoğalmaya başladı. Rutinin, hemoroid tedavisinde oldukça etkili olduğu görüldüğünden, geniş anlamda bu sebeple kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda zayıf kan dolaşımı, varisli damarlar, cilt morarması tedavilerinde de fazlasıyla etkilidir.

Buna ilaveten, rutin, vücudun C vitaminini düzgün bir şekilde kullanmasına yardımcı olur, ciltteki kolajeni korur, bunların ikisi de sağlıklı bir cilt için çok önemlidir.  Kılcal damarları güçlendirir, tansiyonu düşürür, damar yetmezliğini güçlendirir. Fenolik bir antioksidan olan rutin’in  süperoksit radikalleri temizleyebileceği kanıtlanmıştır.

Rutin, aynı zamanda bir inflamatuar karşıtı olarak venöz ödemi tedavisinde kullanılır. Tüm bu yararların ötesinde, rutin vücuttaki sağlıklı hücrelere zararlı olan serbest radikallerden vücudu koruyacak içeriklere sahiptir. Dolayısıyla, bir antioksidan olarak, rutin, felç, damar sertliği, yaşlılık belirtileri ile savaşır, yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kanser karşıtı özelliklere de sahiptir.

Nasıl Kullanılır?

Araştırmalar, 200-600 mg arası rutin kullanımını uygun bulmuştur. Buna rağmen piyasada bulunan rutin tablet ve kapsülleri 500 mg’lık dozlar halinde satılır. Alacağınız rutin dozu, büyük ölçüde ne amaçla kullandığınıza bağlıdır. Günde bir ya da iki kez alınan 500 mg’lık düzenli dozlar, güvenli ve etkilidir.

Rutin; hemoroid, zayıf kan dolaşımı, cilt morarmaları ve varisli damar tedavilerinde özellikle önerilmektedir. En iyisi belirli bir ihtiyaç halinde alınmasıdır. Eğer, belirli bir sebeple ilgili bu bioflavonnoide gereksiniminiz yoksa, bu takviyeyi günlük multi-vitamin diyetinize eklemeniz, diğer vitaminlerin emilimini zenginleştirecek ve sizin daha sağlıklı olmanıza sebep olacaktır.

Yan Etkileri Var mı?

Rutinin yan etkileri yok denecek kadar azdır, ama çok az sayıda kişiden, baş dönmesi, taşikardi, başağrısı, kas gerginliği, yorgunluk, ishal, ve mide bozukluğu raporu gelmiştir. Çok az insanda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu reaksiyonlar, göğüs ağrısı, ciltte kızarıklıklar, yutma ve soluma güçlüğüdür. Bu reaksiyonlar çok düşük ihtimal taşırlar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php