D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği Belirtileri. D vitamini eksikliği sonucu çocuklarda raşitizm erişkinlerde osteomalazi sorunu ortaya çıkabilir. Uyku proplemleri, iştahsızlık, ishal, kilo kaybı, kusma gibi proplemler görülür.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

• D vitamini kemik yapımını ve güçlenmesini sağlar. D vitamini yetersizliğinde çocuklarda raşitizm yetişkinlerde osteoporoz riski fazlalaşır.

• Hafif  D vitamini eksikliğinde bile osteoporoz adı verilen kemik erimesi, düşmeler ve kemik kırıkları daha çok görülür.

• D vitamini yetersizliği olan kişilerde diyabet, hipoglisemi ve kalp- damar hastalığı daha çok görülür.

• Oxford Üniversitesi Fonksiyonel Genomik Birimi’nde yapılan ve sonuçları  Genome Research’da yayınlanan araştırmaya göre, D vitamini aralarında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanların da bulunduğu 200’den fazla geni etkilemektedir. Araştırmacılara göre bu vitamin, insan genomunun belirli noktalarında bulunan “D vitamini alıcıları (VDR)” üzerinden, DNA’ları etkiliyor.

• D vitamini ile ilgili yapılan bir araştırma,  bu vitaminin bağışıklık sisteminin T hücreleri denen öldürücü hücreleri harekete geçirmesinde önemli rol oynadığını göstermiştir. Kanda D vitamini eksikliği halinde, T hücreleri vücuttaki enfeksiyonlardan haberi olmuyor ve bu yüzden harekete geçmiyor.

• Massachusetts Hastanesince yapılan araştırma sonucuna göre  D vitamini eksikliği özellikle bebeklerde solunum enfeksiyon riskini artırmaktadır.

• D vitamini eksikliği, hormon seviyelerini değiştirerek insülin direncini artırmak yoluyla şeker hastalığı riskinin de artmasına neden olur.

• D vitamininin serotonin üretimini olumlu yönde etkileyebileceği belirtilmektedir. Yine D vitamini strese karşı etkinliği olan magnezyum mineralinin emilimine de yardımcı olmaktadır.

• Amsterdam’daki Vrije üniversitesinde yapılan bir araştırmada  D vitamini eksikliğinin yaşlı kişilerde depresyon olasılığını artırdığı belirlenmistir. D vitamini eksikliğinin depresyonla ilgisi olan paratiroid hormon seviyesinin artmasına neden oldugu tespit edilmistir.

American Journal of Preventive Medicine dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre ise D vitamini kalın bağırsak kanseri riskini %66 oranında  düşürmektedir.

• California Üniversitesi Moores Kanser Araştırma Merkezinde yapılan araştırma sonucuna göre  D vitamini meme kanseri olasılığını % 50 azaltmaktadır.

• Toronto Üniversitesinde yapılan araştırmada göre, D vitamini eksikliği olan ve meme kanseri teşhisi konmuş kadınlarda, metastaz riskinin D vitamini düzeyi normal olanlara göre %94, bu hastaların meme kanserinden ölme riskinin ise %73 fazla olduğunu tespit edilmiştir.

• San Diego kentindeki California Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, bu konuda yapılmış 63 araştırma yeniden değerlendirilmiş ve  D vitamininin göğüs, yumurtalık ve bağırsak kanseri gibi yaygın kanser riskini azalttığı tespit edilmiştir.

• Northwestern ve Harward üniversiteleri tarafından birlikte  yapılan araştırma, D vitamininin pankreas kanserine yakalanma olasılığını yüzde 43 oranında azaltabileceği sonucunu ortaya çıkarmıştır.

• Son dönemlerde yapılan arastırmalar D vitamini eksikliğinin kalp sorunlarına yol açabileceğini ve kalp sağlığının korunmasında D vitamininin gerekli olabileceğine dair bulgular tespit edilmistir. D vitamini yetersiz olan kişilerin kalp krizine yakalanma olasılığının daha fazla olduğu görülmüstür.

• Kalp ritmini düzenleyici ve koroner arterlerde kalsiyum birikmesini engelleyeyici özelliktedir.

Annals of Rheumatic Diseases dergsinde yayınlanan araştırma sonucuna göre kadınlarda D vitamini eksikliğinin kronik ağrı gibi durumlarla bağlantısının olabileceğini göstermiştir.

• Amerikada  yapılan bir araştırma D vitamini eksikliğinden dolayı hamile kadınların sezaryen doğum yapma olasılığının 4 kat daha yüksek oldugunu ortaya koymustur.

• Avrupa’da 10 ülkede yapılan ve sonuçları  İngiliz Tıp Dergisinde (BMJ) yayınlanan araştırma, kanında D vitamini seviyesi yüksek olan kişilerin kalın bağırsak kanserine yakalanma riskinin diğer kişilerden yaklaşık %40 az olduğunu göstermiştir.

• Yaşları 40 ile 79 arasında değişen toplam 3 bin 133 erkeğin incelendiği ve sonuçları Neurology, Neurosurgery and Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, D vitaminin seviyesinin azlığı yaşlı erkeklerde düşünme yeteneğini azaltarak, zihinsel bozukluklara neden olabilmektedir.

• Hayvanlar üzerinde yapılan deneysel çalışmalar D vitamini eksikliğinde kısırlık propleminin ortaya çıkabileceğini göstermiştir.

• Cilt güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında D vitamini ürettiği için evdeyken bu vitaminin üretimi gerçekleşmez. Güneş ışınları camdam süzülemezler. Güneşten korunma ürünleri de vücudun D vitamini üretmesini engeller. D vitamini seviyesi kan testiyle öğrenilebilir.

D Vitamini Düzeyi

Normal – 30 ng/ml

Düşük – 15 ila 30 ng/ml

Çok Düşük – 15 ng/ml’den az ise

Günlük D Vitamini İhtiyacı

20 ila 50 yaş arasındakilerin günlük 200 ünite, 50-70 yaş arasında olanların 400 ünite,  70 yaş üzerindekilerin ise 600 ünite D vitamini gereksinimleri vardır.

Gün boyunca güneş görmeden kapalı mekanlarda kalmak D vitamini eksikliğine yol açar. Sigara kullanan, fazla miktarda çay ve kahve tüketen kişilerde bu vitaminin eksikliğine daha çok rastlanıyor. Koruma faktörü çok yüksek olan güneş kremleri de D vitamini yetersizliğine yol açabilir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Balık yağı, yumurta sarısı, tereyağı, süt, süt ürünleri, peynir, ton balığı, sardalya, somon ile D vitamini yiyecekler yoluyla alınır.

Vücut, güneş ışığının ciltle temasıyla, gereksinimi olan D vitamininin önemli bir kısmını üretir.Vücudun gereksinim duyduğu D vitaminin %80 i güneş ışınlarının etkisiyle cildde üretilir. Besinlerle gerekli D vitamininin en fazla %20si sağlanabilir.

Uzmanlar beyaz tenli kişilerin günde en az 15 dakika, kumral tenlilerin 30 dakika güneşlenmeleri gerektiğini belirtiyorlar. Esmer tenlilerin ise daha fazla güneşlenmeleri gerekiyor.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“D Vitamini Eksikliği” üzerine 12 yorum

 1. Ya siz iştahsızlık diyorsunuz ben de de 7 çıktı Kilo veremez sin dedi.siz nasıl iştah kaybı yaşıyorsunuz ya biri bana şu d vitamini eksikligini açıklama ben bir gram veremiyorum bu vitamin eksikliğinden

 2. Bende asiri kilo kaybi, kusma, istahsizlik ve ishal vardi test sonuclarinda d vitamini 3 cikti vitamin verdi iki ay kullanmak gerek
  Sonuc iyi olur insallah hepimiz icin saglik önemli ya
  Gidince geri gelmiyo

 3. Bende de 12,2 çıktı..D vitamini ampülü kırıp sütle yada bişiiyle iç dedi doktor
  1 ay sonra tekrar iç dedi.
  Şeker hastası olmak için elimden geleni yapıyorum maşallah!!
  Allah yardımcım olsun ama en çok da akıl versin bi de irade!
  🙁

 4. ya arkadaşlar ben bugün aldım sonuçları 7.27 iğne verdi doktor Allah a emanetiz artık zaten ona emanettik Rabbim bütün rikslerden korusun hepimizi

 5. bendede d vitamini eksikliği çıktı aşırı şekilde ağrılarm war 4,51 doktorun werdiği hiç bi ilaç işe yaramadı .anlamadığım güneştende çok yararlanıyorum nasıl oldu anlamadım:(((((

 6. emili says arkadasım: devit ampul eskı eczanelerın depolarında bulunur bende zor bulmustum ama eskı eczanelere gıdersen bulabılırsınız.
  sız şükredin benım 1.51 çıktı yukarıda yazan tum rısklerı tasıyorum :S

 7. d vitaminini en iyi güneşten alabilirsiniz. çıplak tene degen güneş ısınları derinin altında kolekalsiferole (d vitaminine) dönüşmekte. (camın arkasından yada kıyafetlerle güneşlenmekle olmuyor)özellikle yeni dogan bebeklerin kemik gelişimini saglamak için d vitamini içeren damlalar ve bolca cıplak güneşlendirmeleri söylenir.

 8. d vitamini değerim 4,1 cıktı ampül kullanmam gerekiyormuş ama hiç bi eczanede bulamıyorum bu nasıl bi iş anlamadım:((

 9. benim d vitamin değeri 6,3 ng/mLbilimyorum ne olucak

Yorum yapın

css.php