Güçlü Antioksidan Astaksantin ve DNA Hasarı

Haematococcus pluvialis adlı mikroalg’dan elde edilen doğal bir karotenoid pigment olan astaksantin, üstün bir antioksidan olarak lanse edilen doğal bir maddedir. Bu; uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi arzu edenlerin vücutlarında yeterli miktarda astaksantin bulunması gerektiği anlamına gelir. Astaksantin 1970 yılında organik kimyacı, İngiliz profesör Basil Charles Weedon tarafından keşfedilmiştir.

Bunun yanısıra, astaksantin, gıda boyası olarak da kullanılır. Özellikle bitkilerde olmak üzere, pigmentleri ve rengi sağlar. Gerçekte, astaksantin, belirli bitkilerin renklerini sağlamaktan sorumludur.

Spesifik anlamda, astaksantinin yararlarının kaynağı, onun, bitkilerde bulunan belirli bir sınıf bakteri üyesi olmasıdır. Fotosentez sürecinin bir parçasıdır. Belli bitkilerin renklerini nereden aldıklarını merak ediyorsanız, bunun sorumlusu astaksantindir. Bitki ne olursa olsun, astaksantin yüzünden belirli pigmentlere sahiptirler.

Güçlü Antioksidan Astaksantin Faydaları

• Astaksantin bir antioksidandır. Serbest radikallerin neden olduğu DNA hasarına karşı beta karotenden ve E vitamininden daha etkilidir. Bu yüzden, sağlığa oldukça yararlıdır. Antioksidanlar, hücreleri beslerler ve onların sağlıklı yaşamalarına neden olurlar. Örneğin, cildin antioksidana gereksinimi vardır, böylece canlılığını sürdürebilir. Vücutta ne kadar fazla antioksidan olursa, o denli gücünü koruyabilir ve zararları tamir edebilir. Astaksantin kan beyin bariyerini aşarak santral sinir sistemini ve beyin hücrelerini korur.

• Astaksantinin yararlarından bir tanesi, yaşlanmayı durdurmasıdır. Tanımı üzere, biliyoruz ki astaksantin, diğer antioksidanlar gibi, hasarlara karşı, yaşlanmayı durdurmak üzere, hücrelere hızla yenilenme araçlarını sağlar. Kırışıklıklar, cildimizin, hasarları yeterince hızlı tamir edememesinin bir göstergesidir.

• Belçika’daki Ghent Üniversitesi Hastanesi‘nde yapılan bir çalışmada astaksantin’in erkeklerde görülen kısırlık sorunlarına karşı etkili olduğu görülmüştür. Astaksantin kullanan erkeklerin sperm oranları plasebo grubuna göre daha yüksek çıkarken, aynı zamanda plasebo grubuna göre daha fazla gebelik oranı oluşmuştur.

• Astaksantin gibi antioksidanlar, vücudun diğer bölümlerine de yardımcıdır. Cildimiz, fiziğimizin antioksidandan yararlanan tek bölümü değildir. İç organlarımız da astaksantin içeren besinlerin tüketiminden yarar sağlar. Karaciğer kendini yenileyebilir; gerçi gereken yenilenmeyi hızlıca sağlayabilmek için biraz zorlamaya gereksinimi vardır.

• 2010 yılında, Washington State Üniversitesi bilim adamlarınca yapılan bir çalışmada astaksantin’in inflamasyonu azalttığı, immün yanıtı artırdığı ve kanser hücresinin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir.

Nasıl Kullanılır?

Astaksantin takviyeleri tablet, kapsül veya sıvı formda satılır. Ayrıca somon, kırmızı alabalık, karides, yengeç, istakoz ve balık yumurtaları astaksantin bakımından zengindir.

Astaksantinin iki ana kaynağı vardır. Onu üreten mikroalgiler ve algleri tüketen deniz canlıları (somon ve kril gibi). Sentetik astaksantin ise petrokimyasallardan üretildiği için kullanılmamalıdır. Çiftlikte yetiştirilen somon tüketiyorsanız, büyük ihtimalle sentetik astaksantin yiyorsunuz demektir.Sentetik astaksantin bir gıda boyası olarak kabul edilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Güçlü Antioksidan Astaksantin ve DNA Hasarı” üzerine bir yorum

  1. ŞİFALI BİTKİLER BİLGİLENDİRME ZAYIFLAMA SAKIZI İLE DÜZENLİ KİLO VERME SIGARA BIRAKTIRICI BİTTİM BASURA KESİN ÇÖZÜM BEL VE BOYUN FITIGI ROMATİZMA SİNÜZİT MİGREN İÇİN KAFİRUN KREM CİNSEL GÜÇ ARTIRICI BİTKİSEL TABLETLER KISIRLIK KADIN VE ERKEKTE TECRÜBE İLE ÖZEL KÜR DÜZENLİ KİLO ALMA GUATR TİROİT ÖZELKÜR MİDE ÜLSERİ REFLÜ ŞİŞKİNLİK İÇİN MİDE TOZU KALP DAMAR TIKANIKLIGI İÇİN ŞİFALI DAMARSETİ POROSTAT BÖBREK VE İLTİHAP TEDAVİSİ KORONİK ASTIM BORONŞİT İÇİN POŞET KÜRÜ SEDEF EGZAMA AKNE İÇİN KESİN ÇÖZÜM ÜRÜNLERİMİZE BİR TELEFONLA SAHİP OLABİLİRSİNİZ 0536 429 73 15 [email protected] [email protected] hastalıkta sağlıkta telefonla e mail bize ulaşın …

Yorum yapın

css.php