Şeker Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedenleri. Diyabet Hastalığını Oluşturan Faktörlerle İlgili Bilmeniz Gerekenler; Diyabet hastalığına ilişkin bir semptom taşıyan herkesin aklına gelen ilk soru; neyin diyabet hastalığın sebep olduğudur. Bu sorunun tek bir basit yanıtı yoktur. Diyabet hastalığı bir çok değişik etmenin sonucudur. Bunlardan bazıları diyetinizle ilgilidir. Diğerleri ise ırk ve aile geçmişinde hastalığa olan yatkınlık ile ilgilidir.

Bir çok efsane de mevcuttur hastalıkla ilgili. Tüm bunlar, hastalıkla ilgili karışıklık ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Çok fazla şeker ve tatlı tüketiminin hastalığa sebep olduğu popüler bir yanlış anlamadır. İleri yaşlarda fazla kilolu olmak da yine diyabet hastalığına neden olmaz. Fazla kilolu olmak hastalığı besleyebilir ama tek başına bir sebep teşkil etmez. Diyabet hastalığı, bedenin insülin üretip düzgünce kullanabilmesi konusundaki başarısızlığına verilen isimdir.

Bedenin bu yönde gelişmesine ilişkin bir çok risk faktörleri mevcuttur. Hepsi bir araya geldiğinde, diyabet hastası olursunuz.

Diyabet Hastaları ile İlgili Bazı Gerçekler

Sadece ABD’de, 23.6 milyondan fazla diyabet hastası vardır. Hastalık her ırk, cinsiyet ve yaşı etkiler; fakat her bir grup için belirli risk faktörleri söz konusudur. Diyabet hastalının içinde %80 gibi bir oran, fazla kiloya sahiptir. Ama fazla kilolu olmak da hastalığa yakalanmaya tek başına sebep teşkil etmez. Tabii hastalığın etkilerini azaltmak adına, fazla kilolar kontrol altına alınabilmelidir.

Asya-Amerikalı, Afrika-Amerikalı, Pasifik Adalı, Latin Amerikalı ve Amerika Kızılderilileri daha fazla diyabet hastalığı riski taşırlar. Özellikle erkekler, kadınlardan daha fazla risk altındadır. Ebeveynleri diyabet hastası olanların taşıdığı risk daha da fazladır.

Diyabet Hastalığıyla Yaşamak

Sadece size diyabet hastalığı teşhisi kondu diye, sizin normalin dışında bir yaşam sürdürmeniz gerekmez. Günümüzde diyabetliler için, on yıl öncesinde; hatta bir yıl öncesinde mümkün olmayan sağaltım olanakları mümkün olmaya başlamıştır. Hekim önerisiyle kullanılabilecek özellikle doğal ürünler, sağlığınızı önemli ölçüde korumanıza yardım eder, ve hastalığı kontrol altında tutmanızı sağlar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php