Karaciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti Nedir? ‘İçi su dolu kese’ anlamına gelen kist hidatik, Echinococcus granulosus ve aynı gruptan diğer parazitlerin yol açtığı, genellikle karaciğer ve akciğere yerleşmekle birlikte birçok dokuda kist oluşturabilen ve hayvanlardan insanlara geçen bir hastalıktır. Bu parazitin yaşam döngüsünde erişkin ve yavru parazit olmak üzere 2 şekli mevcuttur. Erişkin parazitler köpek ve diğer etçil hayvanlar gibi son konakların incebağırsaklarında, yavru parazitler koyun, keçi, gibi otçul hayvanlar ve insanlar gibi ara konakların iç organlarında bulunur. Erişkin parazit baş, boyun ve 3 tane halkadan oluşur. Parazitin 400-800 tane yumurtasını taşıyan son halkası enfeksiyona neden olur. Sağlık Bakanlığının verilerine göre 1990-2007 yılları arasında bu hastalık sebebiyle 52 bin 124 kişi ameliyat edilmiştir.

Kist hidatik insanlara, enfekte köpeğin dışkısıyla bulaşır. Hastalık insana ya doğrudan köpekten geçer veya dolaylı olarak köpek dışkısıyla kirlenmiş olan toprak ve toprak bulaşmış iyi yıkanmamış taze meyve ve sebzelerle geçer.

Kist kendi haline bırakıldığı takdirde kistin içinde bakterilerin üremesi, sarılık, delinme ve yırtılma gibi sorunlar meydana gelebilir. Kistin kendi kendine patlaması ve delinmesi nadiren görülen bir durumdur. Daha çok büyük kistlere gelen ani ve şiddetli darbeler yırtılmaya yol açabilir. Kistin yırtılması yaşamsal risk taşıyan alerjik reaksiyonlar uyandırabilir. Ayrıca kist içeriği bütün karın boşluğu içerisine yayılarak yaygın hastalık halini alabilir.

Karaciğerde Kist Belirtileri

• Küçük kistler herhangi bir belirtiye yol açmadan yıllarca vücutta kalabilir. Kistler büyüdükçe hastada şikayetler ortaya çıkar. Karaciğer kistlerinde karnın sağ üst bölümünde ağrı, bulantı, kusma ve kaşıntı ve sarılık gibi belirtiler oluşur. Kist karaciğerde bir veya birden fazla olabilir.

• Karaciğerde yerleşip belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman karnın sağ üst bölgesinde ağrıya yol açabilir ve bazen, sebebi açıklanamayan döküntüler, ürtiker benzeri allerjik belirtiler oluşabilir. Ana safra yollarına bası yapıyorsa ya da buraya açılmışsa sarılık meydana gelebilir. Kist enfekte olursa halsizlik, ateş, üşüme, titreme ve sarılık enfeksiyon bulgularına yol açar.

• Akciğer kistlerinde ise, öksürük, nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı görülebilir. Beyindeki kistler beyin iltihabına, kalpteki kistler kalp yetersizliğine, kemikteki kistler iskelet bozukluklarına, topallık ve kendiliğinden kemik kırılmalarına yol açar. Vurma, çarpma, düşme ve operasyonlar sırasında, kistin patlaması neticesinde anaflaktik şok gelişebilir ve ölümcül sonuçlar doğabilir. Anaflaktik şokun görülmediği durumlarda kist sıvısıyla beraber dağılan her bir parazit başçığından yeni bir kist meydana gelebilir ve bu durum klinik tablonun daha kötüye gitmesine yol açar.

• Kistler %75-80 karaciğerde, daha sonra akciğerlerde nadiren ise dalak, böbrek, kemik, göz, beyin ve diğer organlarda ortaya çıkar. Hijyenik şartlara uyulmadan ağız yoluyla alınan larvaların bağırsaktan emilerek ilk uğradıkları yer karaciğer olduğu için genellikle buraya yerleşir. Parazitin yerleştiği yerde giderek büyüyen içi basınçlı bir sıvı ile dolu kist meydana gelir. Kist hidatik göz ve beyinde yerleşirse çabuk, karaciğerde yerleşirse seneler sonra belirti verebilir.

Kist Hidatik Nasıl Bulaşır?

Parazitlerin bulaşması için köpek tarafından ısırılması gerekmez. Sadece  köpeğin okşanması bile parazitlerin bulaşmasına yol açabilir.

Enfekte köpeklerin dışkısıyla kirlenmiş suların içilmesi ya da köpek dışkısıyla kirlenmiş çiğ yenen yeşillikler, meyve veya sebzelerin gerektiği gibi yıkanmadan yenmesi nedeniyle insanlara bulaşır. Köpekler anal bölgelerini dilleriyle  temizlerken dışkılarındaki parazit yumurtalarını vücutlarına dağıtır. Tüylerine yapışan yumurtalar, köpekleri severken insanların ellerine bulaşır ve kirli ellerin ağıza götürülmesi ya da kirli ellerle besinlerin yenmesi neticesinde yumurtalar yine ağız yoluyla alınmış olur. Yumurtalar oldukça dayanıklıdır ve -300C ile 380C arasındaki sıcaklıklarda aylarca yaşarlar. Karaciğer kist hidatiği insandan insana bulaşmaz.

Karaciğer Kisti Ameliyatı

• Ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle karaciğerde kistin tespit edilmesi durumunda kan tahlilleriyla teşhis konulabilir.

• Hastalığın standart tedavisi cerrahidir. Açık ameliyat, laparoskopik ameliyat, iğneyle kistin boşaltılması gibi seçenekler vardır. Cerrahi uygulama, kistin büyüklüğü, karaciğerdeki yeri, sayısı, komplikasyon olup olmaması gibi faktörlere göre belirlenir. Cerrahi uygulamayla  kistin boşaltılması, parazitin ortamdan uzaklaştırılması ve diğer organlara yayılmasının önlenmesi amaçlanır. İlaçlar kist duvarından geçemediği için tek başlarına etkileri yoktur, fakat ameliyat sırasında yayılımları önlemek için kullanılır. Hastaların yaklaşık %20sinde ameliyattan sonraki 3 sene içinde nüksler ortaya çıkabilir.

• Kist tiplerinin hepsine cerrahi tedavi uygulanabilir. Ancak minimal invaziv radyolojiyi kullanarak ameliyata gerek kalmadan tedavi etme seçeneği de bulunmaktadır. PAİR yöntemi denen perkütan girişimile ultrason eşliğinde parazit öldürülür. Fakat safra yollarına açılım durumu varsa perkütan tedavi uygulanmaz cerrahi müdahele gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Karaciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 35 yorum

 1. Hayvanları çok seviyorum ve bu zamana kadar hep korkmadan sevdim ama şimdi okb hastasıyım takıntılarım beni mahvediyor korkuyorum kiste sebep olmalarından lütfen yazar mısınız sizde bu hastalık neden olmuş olabilir

 2. Buraya yorum yazan herkese söylüyorum. Aidin salihin “gercek tıp ” adlı kitabını alın ve karaciğer temizlemesi yöntemlerini okuyun… şifa bulduğunuzda da bana dua etmeyi unutmayın…

 3. Benimde çocuğumda oldu bizde Necati Örmeci ye gittik şimdi çok şükür iyi olduğunu söyledi 6 ayda bir kontrole gelin dedi buradaki doktorlar andozalla geçer dedi ama necati hoca ilaçla gecmyceni soyledi

 4. sıkıldım yoruldum ağrılar ile baş edemiyorum artık 1 tane büyük açık ameliyat geçirdim ameliyattan 6 ay sonra 35 gün ankara numune hastenesinde yattım iğne ile içini boşaltılar. şimdi ise tekrar büyümüş bügün tomağrafi ile bakacaklar ne zaman bitecek cok yoruldum tam anlamı ile bu illetten kurtulan varmı ameliyat diyorla ama yapmaya hiç bir dr yanaşmıyor kıst karaviğer ana damarına komşu imiş cok farklı sonuçlar olabilir diyorlar.

 5. Merhabalar herkese geçmiş olsun ..benimde karaciğerimde 9-950cm kist çıktı.Samsunda iğne yönetmi yok cerrahi müdahale diyorlar.yalnız NECATİ ÖRMECİ yi öğrendim ve suan kafam karışık ..

 6. Merhabalar ben. 24 yasindayim 3 defa açık ameliyat oldum tekrar nuksetti . Çok araştırdım Necati ormeciyi buldum . Ama bunu Kayseri’deki doktoruma söyledim bu işlemi bizde yapabiliriz dedi . 15 gün önce kapalı işlem yapıldı pair denilen kistin içine iğne ile girildi boşaltıldı . İnşallah iyi olur biraz ağrılarım var o bölgede ama geçmesini umuyorum bulunduğunuz şehirdeki doktorlara bu işlemi sorun hemen açık ameliyat kabul etmeyin.

 7. Aynı sorundan bende mizdaribim malesef bende de 3 tane var ama ameliyattan korkuyorum ve sürekli büyüyor çok kafama takıyorum korkuyorum

 8. Merhabalar ben yaklaşık sekiz yıl önce bu hastalığı tesadüf eseri öğrendim. Karaciğerimde 6 tane kist varmış. 3 tanesi vücut yenmiş fakat 3 tanesi hala aktifdi. Tam ameliyat olacakken Prof.Dr.Necati Örmeci hocama gittin. İyi ki gittim beni kurtardı. Kesinlikle tavsiye ederim. Ultrason eşliğinde pazarazitli sıvıyı şırınga yardımı ile çekip içerisine Alkol ile karışımı olan bir sıvı verdi. Narkoz almadan yaptı. Çok şükür şu ana kadar bir sıkıntım olmadı. Senede bir kontrole gidip ultrasonla baktırıyorum kireçlenmiş yani aktif değil deniyor. Herkese acil şifalar.

 9. Herkese geçmiş olsun 2 ay önce tesadüfen ultrason da karaciğerimde 9.65 cm hidatik kist olduğunu öğrendim benim sırtımda hep ağrı oluyo bazen sol bazen sağ tarafta kafam çok karışık ne yapıcam bilemiyorum sigara içiyorum acaba etkiliyormu bilemiyorum bitkisel kullanıyorum bir hafta sonra bakılcak küçülme varsa bilgi vericem

 10. Andazol kullaniliyor da faydasi tartışılir. Anlamadim, ameliyat da çözüm gb gözükmüyor. Peki ne olacak? Bu kistler boyle büyüyüp gidecek mi? Mutsuzum.

 11. Erkekler için söylüyorum karın bölgesinde veya iç bölgesinde kist varsa kendini topladıktan sonra fitnısa gitsin karın bölgesini kaslandırsın yani güçlendirsin bi olay çıktığında veya kavga gibi olayda karına gelen hasarı önler

 12. Sa beyler bayanlar benim yaşım 17 benim bu yazım kim önemser bilmem ben 1 büyük amaliyat 2 de küçük amaliyat oldum 1cisi ak ciğerdeki yavru kist alındı 2side kara ciğerden kurutma yapımı yapıldı ama 2 side bi işe yaramadı şimdi 3üncü kurutma işlemine gidoyorum yarın bir gün tekrar hastaneye yatıcam anastezi doktoruna gitik 1 hafta önce yani yatıcam gine her neyse bu ilaci normalde yetişkinlere veriyolar andazol 400 mg kulanıyorum sabah akşam 6 ay önce bıraktırdı doktor şimdi cok agrılarım var bakalım bu sefer geçicekmi şimdi siz bu ilaci doktora söyleyin o size bakalım ne diyor.(_herkes_çok_büyük_geçmiş_olsun_)

 13. Sevgili Ayhan, Necati Örmeci’ye giden birileri yorum yapsa belki onun yöntemi işe yarar. Ben de yakinda kendisine gidecegim. Burayi takip et,yazarim. Ben de gidenlerin yorumunu bekliyorum. Geçmiş olsun.

 14. Merhaba kolay gelsin. Ben Istanbul’dan Ayhan, 28 yaşındayım. Hastaneye 4 ay önce kontrol olmaya gittiğimde, karaciğerde hidatik kist var denildi. Köpek filan da beslemiyorum. Nerden bulaştı hâlâ anlamıyorum 🙁 4 ay önce 53×45′ ti büyüklüğü. Ve 2 gün önce gittim kontrole 80×60 olmuş. Her geçen gün de büyüyor. Doktor ameliyat diyor. Ameliyat da tam çözüm değil defalarca da olabilirsin ameliyat deniliyor. Allah aşkına yardım edin iğneyle çekin, kapalı ameliyat yapın ama beni kurtarın bu hastalıktan tek celsede…

 15. Geçmiş olsun herkese. Necati Örmeci’ye giden amca, şu anda nasılsiniz? Nüks vakasi var mi? Bu tedavinin maliyeti nedir yazar misiniz? Sag olun bilgilendirdiniz, bunu gormeniz ve yanitlamaniz dilegiyle.

Yorum yapın

css.php