Erik Faydaları

Erik Faydaları Nelerdir? Latince ismi “Prunus domestica” olan erik, içeriğindeki maddelerle çok sayıda hastalığa karşı koruma sağlar. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerdedir.

• Erik, taze meyve ve kurutularak olarak yenmesinin yanısıra gibi komposto, reçel, pekmez, marmelat şeklinde de tüketilmektedir.

• Ülkemizde en bilinen erik türleri can erik, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryanidir.

• Canlı yeşil görünümlü, sert, sulu ve lekesiz erikler tercih edilmelidir.

• Besin değeri bakımından kurutulmuş erik, taze eriğe göre daha yüksek besin değerindedir.

Eriğin Faydaları

• Araştırmalar, menopoz öncesi döneminde yaşanan kemik erimesine karşı günde 10 tane kuru erik tüketiminin kemikleri güçlendirdiğini ve osteoporoz riskini azalttığını göstermektedir.

Florida Eyalet Üniversitesi Bilim adamları kuru eriğin kemik erimesine karşı diğer kuru meyvelerden daha etkili olduğunu belirtiyorlar. Araştırmada 55 yaşındaki bir grup kadın 1 yıl boyunca günde 100 gram kuru erik tüketmiş ve süre sonunda kadınların kemiklerinde osteoporoz etkisinin çok daha az görüldüğü saptanmıştır.

• İnsanlar üzerinde yürütülen klinik bir çalışmada, menopoz döneminde kadınlara 3 ay boyunca kurutulmuş erik verilmesiyle serum kemik sağlığı göstergesi değerleri, toplam ve kemiğe özgün alkali fosfataz ve insüline benzeri büyüme faktörü-I değerlerinde olumlu gelişmeler tespit edilmiştir.

• Yapılan birçok çalışma kara erik, karadut, yabanmersini, kara üzüm ve nar gibi meyvelerin akciğer, prostat, karaciğer ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisinin olabileceğini göstermiştir.

• Mor ve kırmızı erik kabuğu, kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Erik, vücuda zarar veren oksijen radikallerinin yıkıcı etkilerini önleyen klorojenik asit ve neoklorojenik asit adlı iki fenolü içerir.

• İngiltere’de yapılan araştırmaya göre erik, yabanmersini, böğürtlen gibi mor renkli meyvelerin düzenli tüketilmesi  Alzheimer, multipl skleroz, kanser ve kalp hastalıklarına karşı direnç kazandırmaktadır. Manchester Üniversitesi bilim adamları, bu meyvelerin içinde bulunan polifenol adlı maddenin, sindirim sistemi bozuklukları sebebiyle hücrelerin zarar görmesine neden olan demirin kötü etkilerini engellediğini de  belirtmişlerdir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Erik Faydaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php