Karaciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti Nedir? ‘İçi su dolu kese’ anlamına gelen kist hidatik, Echinococcus granulosus ve aynı gruptan diğer parazitlerin yol açtığı, genellikle karaciğer ve akciğere yerleşmekle birlikte birçok dokuda kist oluşturabilen ve hayvanlardan insanlara geçen bir hastalıktır. Bu parazitin yaşam döngüsünde erişkin ve yavru parazit olmak üzere 2 şekli mevcuttur. Erişkin parazitler köpek ve diğer etçil hayvanlar gibi son konakların incebağırsaklarında, yavru parazitler koyun, keçi, gibi otçul hayvanlar ve insanlar gibi ara konakların iç organlarında bulunur. Erişkin parazit baş, boyun ve 3 tane halkadan oluşur. Parazitin 400-800 tane yumurtasını taşıyan son halkası enfeksiyona neden olur. Sağlık Bakanlığının verilerine göre 1990-2007 yılları arasında bu hastalık sebebiyle 52 bin 124 kişi ameliyat edilmiştir.

Kist hidatik insanlara, enfekte köpeğin dışkısıyla bulaşır. Hastalık insana ya doğrudan köpekten geçer veya dolaylı olarak köpek dışkısıyla kirlenmiş olan toprak ve toprak bulaşmış iyi yıkanmamış taze meyve ve sebzelerle geçer.

Kist kendi haline bırakıldığı takdirde kistin içinde bakterilerin üremesi, sarılık, delinme ve yırtılma gibi sorunlar meydana gelebilir. Kistin kendi kendine patlaması ve delinmesi nadiren görülen bir durumdur. Daha çok büyük kistlere gelen ani ve şiddetli darbeler yırtılmaya yol açabilir. Kistin yırtılması yaşamsal risk taşıyan alerjik reaksiyonlar uyandırabilir. Ayrıca kist içeriği bütün karın boşluğu içerisine yayılarak yaygın hastalık halini alabilir.

Karaciğerde Kist Belirtileri

• Küçük kistler herhangi bir belirtiye yol açmadan yıllarca vücutta kalabilir. Kistler büyüdükçe hastada şikayetler ortaya çıkar. Karaciğer kistlerinde karnın sağ üst bölümünde ağrı, bulantı, kusma ve kaşıntı ve sarılık gibi belirtiler oluşur. Kist karaciğerde bir veya birden fazla olabilir.

• Karaciğerde yerleşip belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman karnın sağ üst bölgesinde ağrıya yol açabilir ve bazen, sebebi açıklanamayan döküntüler, ürtiker benzeri allerjik belirtiler oluşabilir. Ana safra yollarına bası yapıyorsa ya da buraya açılmışsa sarılık meydana gelebilir. Kist enfekte olursa halsizlik, ateş, üşüme, titreme ve sarılık enfeksiyon bulgularına yol açar.

• Akciğer kistlerinde ise, öksürük, nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı görülebilir. Beyindeki kistler beyin iltihabına, kalpteki kistler kalp yetersizliğine, kemikteki kistler iskelet bozukluklarına, topallık ve kendiliğinden kemik kırılmalarına yol açar. Vurma, çarpma, düşme ve operasyonlar sırasında, kistin patlaması neticesinde anaflaktik şok gelişebilir ve ölümcül sonuçlar doğabilir. Anaflaktik şokun görülmediği durumlarda kist sıvısıyla beraber dağılan her bir parazit başçığından yeni bir kist meydana gelebilir ve bu durum klinik tablonun daha kötüye gitmesine yol açar.

• Kistler %75-80 karaciğerde, daha sonra akciğerlerde nadiren ise dalak, böbrek, kemik, göz, beyin ve diğer organlarda ortaya çıkar. Hijyenik şartlara uyulmadan ağız yoluyla alınan larvaların bağırsaktan emilerek ilk uğradıkları yer karaciğer olduğu için genellikle buraya yerleşir. Parazitin yerleştiği yerde giderek büyüyen içi basınçlı bir sıvı ile dolu kist meydana gelir. Kist hidatik göz ve beyinde yerleşirse çabuk, karaciğerde yerleşirse seneler sonra belirti verebilir.

Kist Hidatik Nasıl Bulaşır?

Parazitlerin bulaşması için köpek tarafından ısırılması gerekmez. Sadece  köpeğin okşanması bile parazitlerin bulaşmasına yol açabilir.

Enfekte köpeklerin dışkısıyla kirlenmiş suların içilmesi ya da köpek dışkısıyla kirlenmiş çiğ yenen yeşillikler, meyve veya sebzelerin gerektiği gibi yıkanmadan yenmesi nedeniyle insanlara bulaşır. Köpekler anal bölgelerini dilleriyle  temizlerken dışkılarındaki parazit yumurtalarını vücutlarına dağıtır. Tüylerine yapışan yumurtalar, köpekleri severken insanların ellerine bulaşır ve kirli ellerin ağıza götürülmesi ya da kirli ellerle besinlerin yenmesi neticesinde yumurtalar yine ağız yoluyla alınmış olur. Yumurtalar oldukça dayanıklıdır ve -300C ile 380C arasındaki sıcaklıklarda aylarca yaşarlar. Karaciğer kist hidatiği insandan insana bulaşmaz.

Karaciğer Kisti Ameliyatı

• Ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle karaciğerde kistin tespit edilmesi durumunda kan tahlilleriyla teşhis konulabilir.

• Hastalığın standart tedavisi cerrahidir. Açık ameliyat, laparoskopik ameliyat, iğneyle kistin boşaltılması gibi seçenekler vardır. Cerrahi uygulama, kistin büyüklüğü, karaciğerdeki yeri, sayısı, komplikasyon olup olmaması gibi faktörlere göre belirlenir. Cerrahi uygulamayla  kistin boşaltılması, parazitin ortamdan uzaklaştırılması ve diğer organlara yayılmasının önlenmesi amaçlanır. İlaçlar kist duvarından geçemediği için tek başlarına etkileri yoktur, fakat ameliyat sırasında yayılımları önlemek için kullanılır. Hastaların yaklaşık %20sinde ameliyattan sonraki 3 sene içinde nüksler ortaya çıkabilir.

• Kist tiplerinin hepsine cerrahi tedavi uygulanabilir. Ancak minimal invaziv radyolojiyi kullanarak ameliyata gerek kalmadan tedavi etme seçeneği de bulunmaktadır. PAİR yöntemi denen perkütan girişimile ultrason eşliğinde parazit öldürülür. Fakat safra yollarına açılım durumu varsa perkütan tedavi uygulanmaz cerrahi müdahele gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Karaciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 35 yorum

 1. 54 yaşındayım.1 ay evvel genel bir ultrason da karacigerimde büyük bir kist hidatik olduğunu ögrendim.çok araştırım.Ameliyat kaldıracak halim yoktu.Tek bir iğne ile kisti öldürecek bir dr buldum.gittim ve iğne den bir hafta sonra gittiğimde kistin öldüğün söyledi dr.sevindim elbet.sıçrama ve patlama tehlikesi de olmayacakmış.kist kuruyup içe çökecekmiş.Bu yazı yayınlanır ve görürmüsünüz bilemeyeceğim.sizlere de ayrıca üzüldüm.yardımcı olmak isterim.bu bir insanlık görevi.bilgi isterseniz yazınız.

 2. Yazım yayınlacak mı,tereddüt etmekteyim..Hiçbirinize cevap gelmemiş.Geldiyse burda niye yok?
  Bu melanet varlığın ameliyatsız çözümü olduğunu söyleyen ve 22 yıldır bununla uğraşan bir dr var.sadece bir ince iğne ile müdahale edip,kist içine özel ilaç veriyor.Kisti öldürüyor.Ben yeni öğrendim teadüf le,geçen yıl çektirdiğim ultrasonda bir şey yok tu…Önce inanamadım.karaciğerimde kist hidatik olduğuna.Hastanede kesin teşhis bile koyamadılar.kan testi de negatif çıktı 2 kez. 54 yaşındayım,ve köpek değil ama bahçede kedilerle çok ilgilendim.Prof necati Örmeciye de gittim.Bakar bakmaz kist hidatik tip 1 dedi,duruma çok hakimdi.Öğrenince çok korktum ameliyatlar,laparoskopi,perkütan hep araştırdım. kesin sonuç vermiyor,tekrarlıyor anaflaktik şok falan derken….Netice de geçen hafta prof dr a gittim ve 20 dakika uyutarak,tek iğne ile kiste girdi.Bu gun 1 hafta oldu tekrar gittim.Kistin ölmüş dedi…PRoF dr NECATİ ÖRMECİ nu işin tekniğini bilen tek kişi,ödüllü..Opersyon ve mudahale ondan şifa Allah tan elbet…Necati bey’minnetim kist küçüldükçe daha da artacak sanıyorum….hepinize acil şifalar.

 3. yukardaki bütün yazıları bir bir okudum.Umarım o günlerden beri kimselere kistten sebep kötü bir durum olmamıştır.Ve hayretle gördüm ki bir adet cevap yollamamış dr.kişiler.!!!Ama benim yazım hepinize çözüm olacak inanıyorum…
  Ben de de 8.5×7.5×6.5 karaciğer ortasında bir kist bulundu.ameliyatların tekrarlama rikinden dolayı farklı çözüm sağlayacak ve bu konuda Türkiye de bir tane prof.dr olan Necati Örmeci’ye gittim.Ankara da.Bir incecik iğne ve özel ilaci ve tekniği sayesinde bu lanet kisti yerinde öldürüyor.Tedavi zaman alıyor.Birkaç ay gibi.Ancak ben geçen salı operasyona girdim ve bu gün gittiğimde kistin ölmüş tamamen dedi.Yani O içi sıvı dolu kese artık patlasa da bana zarar veremeyecek—ki—patlayamayacak,yayılıp çoğalmayacak ve zamanla içinde kuruyup küçülüp kaybolacak.Bu doktora ulaşın.araştırın.Bu konuda ödüllü…sorusu olan varsa cevaplarım.Hepinize şifalar dileğiyle…..

 4. iyigünler benim karaciğerin sol üst lopta 55mm capında anekoik kist var bu kist son zamanlarda bana zarar veriyor doktora gittim bende kalp pili olduğu için ameliyat riksli dediler şimdide çok acaip bir kaşıntı oldu bu kaşıntı kistle alakalı olabilirmi saygılar

 5. Yaşım daha 18 . 27 gün önce ameliyat oldum umarım tekrarlamaz burdan konya selçuk tıp daki Güven hocaya Murat hocaya Hüseyin hocaya çok teşekkür ederim . Çok iyi ekip tavsiye ederim

 6. Arkadaşlar, bende yaklaşık 1.5 yıl önce ameliyat oldum. Bu hastalıktan bıktım artık . Kurtuluş yok . 1 Hafta sonra yine ameliyat olacağım İstanbul’da. Takibini yaptığım halde yine maalesef açık ameliyat olacağım. İyi mi temizleyemiyorlar anlayamadım. Bana iyi bir cerrah önerisi olan var mı ? Lütfen yardım edin. Bu gidişle öleceğim.

 7. Slm ben 10sene once oldum amelıyat kara cıyerımden kıst dıye ılaclar ıctım 3 4 sene ama yıne basarılı olmadı sımdıyse 7ay once yıne oldum 3ay ıctım ılac kan tahlılerım bıraz yuksek dedıler (elısa 8,22)coktı acaba yınemı temızlenmedı merak ıcındeyım bılgılendırırmısınız benı

 8. Arkadaşlar benim kist patladı ve galida bir tedavisi yok araştırın tedavisini bilen varsa bilmeyenlere Allah için desin
  Bakın Allah tedavisi olmayan bi hastalık vermez insana ama arastırın öyle birbirimizi yardımcı olabiliriz bakın bulan bilen varsa Allah rızası için bana desi tlfonum 0542 522 60 29

 9. 2002 de kist patladı, müdahale mükemmeldi, 2016 genel vücut kaşınmalarım başladı ksn tahlili yarın sonuçları bakalım ne çıkacak

 10. Ben 26 yasimdayim bu hataliktan yoruldum artik 10 senedr bas edemiyorum 3 kez akcigerden ameliyat oldum bir kes karacigerden bosaltim yapildi bir kesde sakroiliak kalcadan ameliyat oldum ve hepsi hep tekrarladi su andada surekli gecmek bilmeyen bas agrim var ne yazikki doktorlar bu konuda o kadar bastan sagmacilarki 1 sene hastaligima baska teshis koydular dahada yayildi simdide aynini yapiolar bu kadar uzun suren bas agrisi normalmidir ben bu hastaliktan olucem ve doktorlarimizin bastan savmasi yuzunden cok yorgunum.

 11. ben 15 gün önce karaciğerde hidatik kistten ameliyat oldum sabah kahvaltıdan sonra 5-10 dk kadar karnımda ağrı oluyor neden olabilir sizden açıklama bekliyorum

 12. banada köpeklerden bulaştı bu hastalık napıcam bilmiyorum öldürücü bir etkisiin olduğunu öğrendiğimde herşey başıma yıkıldı ALLAH bu hastalığa ve benzeri hastalıklara tutulupta kurtulamayanlara acil şifa versin kurtulmaktan başka bişey aklıma gelmiyo geceleri yatamıyorum ya kist patlar yada yırtılır ve hayatımı tehlikeye sokacak bir hale gelirse 🙁

 13. banada köpekten bulaştı bu hastalık geceleri yatarken kist patlar yırtılır diye korkuyorum öldürücüdür diyorlar korkuyorum ilaç kullanıyorum ya iyileşessem ve kist giderek büyürse ve hayatımı tehlikeye sokacak bir hale gelirse diye korkuyorum

 14. Slm. Ben 2009. Yılında. Büyük. Bır karacıger amalyatı oldum. Kistten. Dolayı. Çünkü. Kıst. Kalp. Ve karacıger. Damarının arasındaydı. Fransa’da. Ameliyat. Oldum. 2009 da 1adet. Kıst. Vardı. 6. Sene. Sonra. 3 adet daha. Sikanerde çıktı. Tekrar. Karacıgerde. Bunun. Cerrahı yoluyla. Alınmasımı. Ilac. Dedavısımı gerekır. TSK.

 15. Hocam Merhabalar ben 8 ay önce ameliyat oldum kist hidatik ten sık sık büyük tuvalete çıkıyorum Karnım geceler i ağrıyor çok da gaz var. Mide bulantısı hısım var beni aydınlatırsanız sevinirim

 16. Merhaba geçen yıl kurbanda büyükbaş hayvanın karaciğerinde çok sayıda kist vardı ama önemsememiştim. Kistten çıkan sıvıya el temasım oldu doktara gitmelimiyim

 17. kis hidadik hastalığı ile verilen bilgileri okudum ve ilaç ile enjekti edilen yöntemiöğrendim ve annemde bu hastalıktan var tam 4 kez ameliyat odu ama hala hastalık var bunun için ne yapabiliriz ameliyat olmadan nasıl hastalığı tedavi edbilirsiniz lütfen yardım edin

Yorum yapın

css.php