Tifo Nedir ve Tifo Belirtileri

Salmonella Nedir? Tifo Belirtileri.Tifo Nedir? Salmonella typhi (Salmonella enterica serovar Typhi)  adlı bakterinin yol açtığı genel infeksiyon belirtileriyle kendini gösteren akut sistemik bir hastalıktır.

Tifo Bulaşıcımıdır?

Salmonella typhi, enfekte kişilerin dışkı ve idrarının bulaştığı yiyecek ve içeceklerin alınmasıyla bulaşır. Tifo hastasının kullandığı bardak, havlu gibi eşyaların tutulmasıyla ellerle de bulaşabilir. Sinekler, enfeksiyonu yiyeceklere aktarabilir ve bu da insanda enfeksiyona neden olabilir.

İçme suyuna lağım sularının karışması ya da besinlerin lağım suları nedeniyle  mikroplanması tifo salgınına yol açar.

Tifo Belirtileri

Bakterinin vücuda alınmasından 7-15 gün sonra belirtiler görülür. Ateş, baş ağrısı, ishal, göğüste kırmızı renkli benek şeklinde deri döküntüleri, dalak ve karaciğer büyümesi gibi belirtilere yol açar. Tipik bir tifo seyrinin süresi yaklaşık 4 haftadır.

Tifo Tanısı

Kan, dışkı ve idrar kültürlerinde hastalığın mikrobunu üreterek veya kanda mikroba karşı oluşan antikorlar tespit edilerek tanı koyulur.

Tifo Tedavisi

Tifo hastalığının tedavisi antibiyotik ilaçlarla yapılır.

Tifo riskinin yüksek olduğu yerelere gidecek olan kişiler, yetersiz hijyen koşullarına maruz kalanlar, antibiyotiğe dirençli organizmaların  olabileceği yerlere gidenlerin  mutlaka aşı yaptırmaları gerekir.

Tifo Ölümcülmüdür?

Barsak delinmesi, safra kesesi iltihabı, böbrek iltihabı, ayaklarda toplardamar iltihabı, bilinç bulanıklığı, karaciğer ve dalakta apselere yol açabilir. Bakteri toksinlerinin aşırı oranda kana geçmesi, dolaşım yetmezliği, barsak delinmesi, barsak kanaması ve akciğer enfeksiyonu gibi komplikasyonlar ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Salmonella Nedir?

Salmonella, tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine neden olabilen, çubuksu, Gram-negatif bir enterobakteri cinsidir. Salmonella bakterisi en çok kümes hayvanlarının eti ile peynir ve yumurtadan bulaşır. Salmonella bakterisine bağlı olarak dünyada her yıl 20 milyon kişi tifo hastalığına yakalanmaktadır.

Doğada, hayvanlarda ve insanda bulunan, çok basit ve çabuk üreyen bir bakteri olan salmonella bakterisinin  150’den fazla çeşidi vardır. Salmonellanın en hafif formu  gıda zehirlenmesine, en ağır formu da Salmonella typhi bakterisiyle oluşan tifoya neden olur. Yumurta, tavuk eti, mayonez, süt, peynir gibi ürünlerde ve yumurtanın çiğ kullanıldığı pasta ve kremalarda bulunur. Soğukta saklanması ve üretim tarihinden sonra belirli sürede tüketilmesi gereken bir besin olan yumurta, uygun sıcaklıkta saklanmadığı taktirde içerisindeki salmonella bakterisi hızla üremeye başlar. Salmonella bakterisi 56 derecede ölür. Besinlerin uygun sıcaklıkta bekletilmemesi, iyi pişirilmemesi ya da pastörize edilmemesi halinde bu bakteriler kolayca ürer.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Tifo Nedir ve Tifo Belirtileri” üzerine bir yorum

  1. Bilgilendirdiginiz icin tsk.suan buhastalikla mucadele etmekteyim.yaklasik 6ay once Banglades de idim.4ay kaldim ve 15gun sonra 41^derece ates mide agrisi AVUSTURYA da yasadigim yerin hastanesine geldim ve butun ilaclara ragmen 45gun hastanede kaldim.ama taburcu oldum tekrar ayni sikintilar bas gosterdi ve defalarca.ama Viyana dan Spezial docent Doktor Tygashil adli serum ile tedaviye basladi suan cok iyi.60.gun iyim elhamdulilah.

Yorum yapın

css.php