Çocuklarda Gaz Sorunu

Çocuklarda Gaz Sorunu. Çocuklarda görülen gaz proplemleri için hangi bitkiler ve karşımlardan yararlanılabilir? Çocuklarda gaz sancısı için kullanılabilecek bitkisel çaylar hangileridir?

Alman kanunlarına göre düzenlenen modern bitkisel ilaçlar çocuklarda farklı uygulanır. Çocuklar yetişkinlerin küçük hali değildir, gelişme halinde olan bir varlıktır. Bu nedenle çocuklarda kullanılacak bitkiler, gelişimi engellemeyecek ve zararlı olmayacak şekilde özenle seçilmiştir, bu arada tadı ve kokusu da dikkate alınmıştır.

Çocukların gaz şikayetlerinde kullanılan çok sayıda modern bitkisel ilaç ( Floradix, Gastrysat, Lomatol, Carminativum-Hetterich, Carvomin, Lomatol vb.) Almanya’da üretilmektedir. Ülkemizde bu sektör henüz kurulmadığı için bu ilaçlar üretilmemektedir.

Modern bitkisel ilaç kanunu ile belirlenmiş olan bir karışım burada verilmektedir.

Çay karışımı ( Fixe kombination)

Centiyane kökü ( kıyılmış) 40 gr

Melekotu kökü (kıyılmış) 20 gr

Frenk kimyonu(dövülmüş) 40 gr

( Karışım hazırlanıp cam kavanozda saklanabilir)

1-4 yaş arası yarım çay kaşığı, 4 yaşından büyüklerde 1 çay kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür. Bu çay yemeklerden önce yudumlanır. Tadı acıdır, yakıcı değildir.

Çay karışımı (AFK-Tee)

Anason (dövülmüş)  25 gr

Rezene (dövülmüş)  25 gr

Frenk kimyonu (dövülmüş) 25 gr

(Karışım hazırlanıp cam kavanozda saklanabilir.)

1 çay kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür. Bu çay yemeklerden sonra sıcak olarak yudumlanır. 2 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Dr. Ahmet Toptaş

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,

ISBN: 978-9944-790-31-4,  (0212)5285076-5286005.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php