Acai Nedir?

Acai Nedir? Acai berry, Amazonlar’da yetişen bir tür palmiyeden elde edilen ve oldukça güçlü antioksidan etkisi olan bir meyvedir. Mor renkli, üzüme benzer bir meyve ancak üzüm kadar sulu değildir.

Omega 3, omega 6, omega 9, A Vitamini, B Vitamin, C vitamini, E vitamini, polifenol, fitosterol, antosiyonin, demir, potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi  birçok  yararları bileşen içerir. Lif içeriği oldukça yüksektir.

• Küçük, yuvarlak, mor renkli, çok yüksek enerjili bir böğürtlen türü olan acai meyvesi Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişmektedir. Acai Çileği görüntü olarak yaban üzümünün iri ve mor renklisine benzer. Doğrudan yenmez, taze olarak toplandıktan sonra özü çıkartılarak tüketilir.

•Araştırmalar acai berry’nin antioksidan aktivitesi üzerine odaklanmıştır. Antioksidan aktivite serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır. Serbest radikaller denenn reaktif oksijen türleri, DNA ve diğer yapılara zarar verebilecek maddelerdir. Antioksidanlar ise kalp hastalığı ve kanser gibi oksidatif stresin yol açtığı hastalıkların önlenmesine etkili olurlar.

•Acai berry’de yüksek oranda yer alan antosiyaninler, kan pıhtılarını önler, kan dolaşımını hızlandırır ve arthrosclerosis’i engelleyici etki göstererek kalp sağlığında önemli rol oynarlar.

•Acai berry yüksek antioksidan içeriğiyle sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra, enerji seviyesinin ve
dayanıklılığın artırılmasına da yardımcı olabilir.

•Antosiyaninler, diyabetik retinopati gibi bozukluğa neden olabilecek kılcal hasara karşı koruyucu etki gösterirler.

•2006 yılında Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayınlanan araştırmada, acai özünün laboratuar ortamında lösemi hücrelerinin büyümesini durdurduğu ve apoptozis olarak bilinen programlı hücre ölümünü başlattığı görülmüştür. Araştırmacılar acai berry’nin lösemi kanser hücrelerini %86 oranında tahrip ettiğini belirtmişlerdir. Ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

•PLoS One adlı derginin 2011 Şubat sayısında yer alan habere göre, acai berry bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Yapılan çalışmada, acai berry özünün hayvanlarda ve insanlarda bir tür bağışıklık hücresi olan T-hücreleri üzerinde güçlü bir uyarıcı etki gösterdiği saptanmıştır. Araştırmacılar, acai berry’nin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle bulaşıcı hastalıkların ve astımın önlenmesi ve tedavisinde doğal bir terapi olmaya aday olduğunu belirtmişlerdir.

• Journal of Medicinal Food adlı derginin 2011 Nisan sayısında yer alan çalışmaya göre, artrit sorunu olan katılımcılar 12 hafta boyunca günde 120 ml acai berry suyu içmiş ve süre sonunda ağrıda azalma ve günlük yaşam faaliyetlerinin yürütülmesinde olumlu gelişmeler olduğu görülmüştür.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php