Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Narda yüksek oranda bulunan polifenolik bileşikler, tanen ve antosiyoninler güçlü antioksidan maddelerdir. Nar suyunun kanın antioksidan kapasitesini artırma gücü, yeşil çaydan daha fazladır. 1 bardak nar suyu 10 bardak yeşil çayın içerdiği antioksidan madde içerir.

Narın İçindeki Bileşenler

Ellagic asit

• Antosiyaninler

• Tanenler

• Flavonollar

Ayrıca B vitaminleri, C vitamini, fosfor, demir, çinko, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi vitamin ve mineraller içerir.

Narın ve Nar Suyunun Faydaları

• Narın meyve, meyve kabuğu, dal ve kök kabukları farklı içerikleriyle farklı kullanım alanlarına sahiptir.

• Nar suyundaki yüksek antosiyanin türevi antioksidan etkilidir ve de kalp ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

• Nar suyunun damar sertliğine karşı olan etkisinin kötü kolesterolün oksitlenerek daha zararlı biçimi olan VLDL’ye dönüşmesini engellemesiyle meydana geldiği belirtilmektedir.

• Nardaki vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar kalp sağlığını koruyucu etki gösterir. Kötü kolesterolü düşürücü özelliğiyle LDL’nin damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve tıkanıklıklar meydana getirmesini engelleyerek damar sertliğine karşı korur ve damar elastikiyetini artırır. Kan basıncını yükselten ACE adı verilen enzimi baskılayarak kan basıncının düşürülmesine yardım eder.

• American Journal of Cardiology 2008 Eylül sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre nar koroner kalp hastalığı ve yüksek tansiyon hastalarına yardımcı olabilir.

• 2009 yılında John Hopkins Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre nar suyu koroner arterlerde aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatabilir.

• Nar suyunun anti-kanser etkisi polifenolik bileşiklerden kaynaklanır. Kansere karşı etkili olan kısmı narın çekirdeğidir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda konjuge linolenik asit açısından zengin çekirdek yağının kolon, prostat, göğüs kanserine karşı etkili olabileceği gözlemlenmiştir.

• Nar çekirdeklerindeki konjuge linoleik asitin kolon kanseri ve damar sertliği riskini düşürebileceği hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde görülmüştür.

• Narda bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidan maddelerin östrojen hormonu sentezlenmesini engelleyici etkisiyle, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğunu gösteren araştırma tespitleri vardır.

• University of Michigan Health System’in bir raporuna göre nar suyu prostat kanser hücrelerinin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre nar suyundaki bileşikler kanser hücrelerinin ilerlemesine engellemekte ve prostat kanserinin metastazına yol açan bir kimyasalın etkisini azaltmaktadır.

• Prostat kanseri ameliyatından sonra kanser yeniden ortaya çıktığında erkeklik hormonu olan testesteronun seviyesi azaltılmaya çalışılır. Çünkü kanserli hücreler yayılmak için bu hormona gereksinim duyarlar. Fakat zamanla kanser, hormonu baskı altına alan bu tedaviye karşı bir yol buluyor ve yeniden yayılmaya başlıyor.

Martins-Green biyoloji laboratuarında yapılan araştırmaya göre nar suyuyla tedavi edilen tümörlü hücrelerin parçalanmasının ve yayılmasının daha az bir olasılık olduğunu tespiti yapılmıştır. Araştırmacılar nar suyunun içerisindeki bileşikleri daha da güçlendirerek prostat kanserinin yayılmasına karşı etkili bir ilaç üretebilmek için çalışıyorlar.

• Araştırmacılar nar suyunun  prostat kanserinin kemiğe sıçramasına neden olan bir proteinin işlevini kısıtladığını da belirtiyorlar.

• İskoçya’daki Queen Margaret Üniversitesince yapılan araştırmaya göre her gün nar suyu içimi kan basıncını ve stres hormonlarının çalışmasını azaltmaktadır.

• Nar kabuğu bağırsaklarda ishale sebebiyet veren  mikroorganizma üzerinde etkisini göstermesinin yanında  astrenjan etkisiyle de ishalin tedavisinde faydalı olmaktadır. Nar kabuğu gallotanen tipi polifenolik bileşikler açısından yüksek içeriğe sahiptir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar bağırsak enfeksiyonlarına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olan  mikroorganizmalar üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Gargara biçiminde kullanımı boğaz enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur.

• Nar ağacının dal ve kök kabukları ise tenya düşürücü amaçlı kullanılmaktadır.

• Antioksidan özellik nar suyu ve çekirdekleri yanında meyvenin kabuklarında da bulunur. Kabuklardaki antioksidan etki nar suyundan daha fazladır. Bu yüzden kurutulmuş kabuklar çay şeklinde hazırlanıp içilmektedir. Ancak kabuktaki bazı maddeler nedeniyle çok fazla tüketilmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Narın Zararları Nelerdir?

Herhangi bir kronik sağlık sorununuz varsa veya herhangi bir reçeteli ilaç alıyorsanız nar takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Narın Faydaları Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. Benim bir sorum olacak.Nar suyu şeker hastalığına iyi gelir diye duymuştum.Yüksek şekerin düşürülmesinde nar suyunun etkili olma ihtimali varmı acaba?Teşekkür ederim.

Yorum yapın

css.php