Alkali Yiyecekler ve Beslenme

İlk defa 1907’de doktor William Howard Hay’in ileri sürdüğü alkali beslenmenin önemi günümüzde daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır.

Besinler, genellikle, metabolize edildikten sonra vücutta bıraktıkları çökeltiye bağlı olarak, asit ya da alkalin bazlı olmak üzere iki kategoride sınıflandırılırlar. Aslında, alkalin ve asidik gıdaların dengede olduğu bir orta yol bulmak için çalışmak  muhtemelen daha sağlıklıdır. Vücut gereğinden çok alkalin ya da asidik olursa, çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Vücudumuz, kanı dengede tutabilmek adına gerekli olan bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma, kanı korur; bazen de dokularımız yararına iş görür. Kanın pH derecesini 7.35-7.45 aralığında tutabilmek için kemiklerimiz alkali minerallerin kana karışmasını sağlayarak fazla proteinin yol açtığı asitli atıkları dengelemeye çalışır. Asitli atıklar böbrekler ve idrar yoluyla vücuttan atılırlar. Akciğerler ise alkali olan oksijeni alıp, asit olan karbondioksiti verirler.

Dokular fazla asidik olduğunda organlar, sindirim, deri bütünlüğü, gibi önemli sistemlerde  arızalar görülebilir. Kanda asit maddelerin artışı asidoz olarak ifade edilir. Beden sıvıları çok alkali olduğunda da, alkaloz durumu meydana gelir.

Tüm asidik gıdaların bizim için kötü olduğu yaygın bir kavram hatasıdır. Bir çok meyve asidiktir, ama bu tüketilmemesi gerektiği anlamına gelmez, sadece kişinin diyetinin asit ve alkalin dengesine sahip olması anlamını taşır. Alkalin diyeti ile ilgili çoğu otorite, %80 alkalin, %20 asidik besinleri tüketmemizi önerir.

Asit Alkali Dengesi

PH derecesi 0-6.9 olan solüsyonlar asidiktir, 7.1 ve 14 arası ise alkalin hal alırlar. Saf su nötr kabul edilir ve pH skalasındaki değeri ise 7’dir. Mide asidi gibi güçlü asitler, bazen 3 pH’e kadar iner. İnsan kanı alkalindir ve bir çok biyolojik sürecin vuku bulabilmesi için 7.35 pH derecesini dikkatlice korumalıdır.

İçsel sistemimizin, ph düzeyi, 7.0’nin biraz üzerinde olmalıdır. Enzimatik, immünolojik ve tamir mekanizmaları, en iyi işlevi bu alkalin aralığında gerçekleştirebilmektedir. Ancak; yaşam sürecimiz, doku onarımları ve besin metabolizması büyük miktarlarda asit üretir.

Asidoz

Asitli besinler böbreklerde aşırı asit birikimine yol açar. Vücut bu asitten kurtulup gerekli alkalin düzeyini koruyabilmek için magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri kemiklerden ve vücudun diğer depolarından çalmaya başlar. Vücudumuz ayrıca, dengeyi sağlamak amacıyla asidin fazlasını dokularda depolar ve bu durum gut denilen hastalığa yol açar. Fazla miktardaki asit tamponlanamadığı için özellikle eklem yerlerinde ürat kristalleri şeklinde depolanır.

Hücre ve dokular, normal fonksiyonlarını birazcık bile asidik bir ortamda sürdüremediklerinden, asidoz kronik yorgunluk, osteoporoz ve kanser gibi bir çok hastalık için ortam hazırlar. Asidosis kandaki paratiroid hormon düzeylerini yükseltir, bu da kemiklerin kırılgan hale gelmesine neden olur. Aynı zamanda, protein metabolizmasını zayıflatarak, vücudun hasarlı hücreleri, doku ve organlarını tamamiyle tamir edemmesine sebep olur.

International Natural Medicine Association, Başkanı Dr. Keiichi Morishita, “Kanserin Gizli Gerçeği” adlı kitabında, çok fazla asit varlığının hücrelerdeki oksijen düzeylerini nasıl düşürdüğünden söz etmektedir.  Bu durum toksik bir çevre oluşturarak hücrelerin mutasyon geçirmelerine neden olmakta ve bu da kansere yol açmaktadır.

South Africa’s University of Pretoria kimyasal patoloji profesörlerinden Dr Serfontein’e göre, hiçbir kanser tedavisi alkalin diyetiyle birleştirilmedikçe sonuç itibarı ile başarı kaydedemez. Dr. Serfontein, büyük kanserlerin ortalama 7.8 ya da daha yüksek pH dereceye sahip alkalin ortamlarda yaşayamayacağını iddia etmektedir.

Alkali Yiyecekler

Alkali Mineraller; Magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir, manganez.

Asitli Mineraller; Fosfor, iyot, sülfür.

Alkali Yapıcı Besinler; Tüm çiğ sebzeler, ıspanak, brokoli, kuşkonmaz, hindiba, enginar, lahana, karnabahar, turp, pırasa, marul, tere, semizotu, şalgam, pancar kökü, kereviz, yeşil fasulye, taze bezelye, zeytinyağı, keten tohumu yağı, yeşil çay, bitki çayları, hurma, havuç, karpuz, kavun, ananas, kivi, avokado, nar, incir,  zencefil, badem, susam.

Asit Üreten Besinler; Tüm etler ve deniz ürünleri, süt, peynir, tereyağ, yoğurt, yumurta, yulaf ya
da mısır ekmeği, beyaz un, beyaz şeker, sirke,  ketçap, mayonez, hardal, soya sosu, patates cipsi, yapay tatlandırıcılar, alkol, gazlı içecekler, kahve ve siyah çay.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Alkali Yiyecekler ve Beslenme” üzerine 5 yorum

 1. Merhabalar
  alkali ve asidik olayını en az 6 yıldır takip ediyorum.inanın ki hayati derecede önemli yaşlanmadan kansere ve bir çok hastalığın nedeni. Yiyeceklerin çoğu asidik. bir de alkali diye sayılan bazı gıdalar var fakat unutmayın ki bu gıdalar tamamen doğal olduğunda alkaliler. fakat günümüzde hava kirliliği asit yağmurlarına neden oluyor ve o yağmurla sulanan gıdalarda asidik oluyor malesef. artık günümüzde bunlardan korunmanın bir yoluda alkali su içmek. Fakat piyasada doğal alkali sular çok pahalı. Birde alkali yaptığını idda eden firmalar yok içine damla damlatıyor yok tuz atıyor bunlar hepsi kandırmaca. suyun en önemli alkali derecesini içindeki Mg,Ca,Fe,K,Na gibi mineraller ile kazanır. yoksa içine sodyum damlatarak nekadar sağlıklı olabilir ki. tıpki güneş olmadan serada ışıkla yetişen domatese benzer. Ben bundan 3 ay önce araştırmalarım sonucu bir ürün aldım 3 aydır gayet memnunum ve zaten çok araştırdım. suyu tıpkı doğada olduğu gibi doğal taşlar ile minerallendirip alkali yapıyor. Merakı olanlar bir baksın derim. ürünün adı alkamina.

 2. Yumurta sarısı ph ı 6 civarı değil çok daha fazla asitiktir.
  Yumurtanın beyazı alkalik vede proteini içeren bölgedir.
  Alkalik beslenmek isteyen kişiler yemeklerini çok seçemiyorlarsa,
  Her içtikleri suya azda olsa bi karbonat ekleyerek ve günde 3-5 bardak mutlaka yeşil çay içerek
  Bu oranı düzenleyebilrler

 3. sayin okuyucular alkali besinlerin listesini internette alkali gidalar listesi diye girdiginizde bulursunuz o listede bilmemniz gerenken her sey yazili bunu ugulamak için zor degil ben kendim seker hastasi olmakdan yakin donus yapan biri olarak sizlere tavsiyem her ogunde bir protein içeren gida ile 2 sebse biri pismis biride çig yani salata halinde tuketirseniz her allahin gunu inan ki ne hastalik nede kilo sorununuz nede yorgunluk yasarsiniz
  arada yani haftada 2 ogun ne zaman isterseniz tabiki isde 2 ogun kaçamak yaparsiniz kendinizi mani olamiyorsaniz ve zamanla israrla kendiniz beslenme yolunda daha iyi bir yolda oldugunuzu goreceksiniz bunu ama gerçekden uygulamak gerek haftada da en az 3 kez 45 dakika yuruyus yaparsaniz sizden alasi olmaz ne hekim nede doktora gerek o vakit
  allaha emanet olun kendiniz iyi ve dogru beslenin

 4. arkadaslar genellikle meyveler asitlidir.ozellikle narenciye ürünleri portakal limon greyfurt.bunların dışında kiraz üzüm ananas da bunlardan cok farklı degildir.ph olarak ‘0’ yani notr e yakın olan kavun ve hurma vardır.karpuzda asidik olarak iyi konumdadır.bunların ph ı 6 ile 6.5 arasndadır.kola gazoz turk kahvesi tam bir mide düşmanıdır.soylemeyede gerek yok.bunlardaki asit oranı asit yagmurundan cok farklı degildir.heralde kimse asit yagmuru içmeyi istemez.:)halbuki etiketlenmiş halde içiyoruz.ph dengesi olarak sebzelerden tatlı mısır,yeşil mercimek,ıspanak alkalinin ilk basamaklarındadır.sebzelerden en asitli olanı ise domatestir.(ph ı 4 civaında)pişmiş halde 7 civarlarında.et ve tavuk urunlerında 6 ile 7 arasında degişir.kıyma yapılmış halde biraz daha aşagıdır ph oranı.kek bisküvi kraker grubunun ph ı da iidir.8 e yakındır geneli.peki alkali neler var derseniz hiç düşünmeden yumurtanın beyazı diyebilirim.ph oranı 8.5 civarındadır.sarısı 6.5 civarıdır.tavsiyem sahanda sarı ve beyaz karışımı yenmesidir:)
  alkali bir kaç yiyecek daha var aklıma gelmiyor şuan.
  piyasada hazır su olarak ph oranı 8 ve uzeri olan sularda satılmakta.
  tvsiyem alkaliye onem vermek yerine asitliden kaçınmak yonunde..
  saglıcakla kalın.

Yorum yapın

css.php