Klorofil Besin Takviyesi

Günümüzde gittikçe daha fazla kişi günlük beslenmelerine ilave olarak klorofil besin takviyesi almaktadır. Bu özellikle klorofilin sağladığı  belirtilen pek çok yararından dolayıdır.

Klorofil Nedir?

Klorofil bitkilerde bulunan yeşil pigmenttir. Kendisi de bitkilerin fotosentez yapması için gerekli olan günışığını içine çekmek ve yararlanmaktan sorumlu olduğundan esastır ve önemlidir.

Klorofilin Sağlığa Yararları

Klorofilin yararları sadece bitkilerle sınırlı değildir. Klorofil insanlara çok sayıda yarar sağlar. İnsan kanı ve klorofilin, merkezi minerali hariç aynı yapı ve bileşimde olduğunu not etmek önemlidir (klorofildeki magnezyumdur oysaki insan kanındaki demirdir).

Sağlığa faydalarından bazıları aşağıdadır:

•Serbest radikallerle mücadele etmek için antioksidan özellikler.

• Çevre kirliliği, sigara ve gıdalardan alınan toksinleri atmak.

• Alyuvarların üretimini uyarır.

• İyi kan dolaşımına yardımcı olur.

• Anti-kanserojen özellikler;  kanser gibi bazı hastalıkların önlenmesi ve geciktirilmesi (serbest radikallerin neden olduğu)

• Yaraların iyileşmesine yardımcı olur

•Kötü nefes ve vücut kokusu için iyi bir deodoranttır.

Klorofil Kaynakları – Klorofil En Çok Nerede Bulunur?

Yapraklı sebzeler klorofil maddesi bakımından zengindirler. Her sebzenin içerdiği klorofil miktarı farklıdır. Ispanakta, örneğin, kuru ağırlık tahminine dayalı olarak %1 ‘e varan yükseklikte klorofil maddesi mevcuttur. Sebze kaynaklarına kıyasla meyveler kayda değer miktarlar içermezler. Çaylar, bilhassa yeşil çay, aynı zamanda iyi klorofil kaynaklarıdır. Ancak, aldığınız klorofil miktarları klorofil takviyesi olarak aldığınız zamanlardaki kadar yüksek değildir.

Klorofil BesinTakviyeleri

Klorofil takviyeleri şimdi muhtelif markalarda ve dozlarda piyasayı kaplamaktadır.  Klorofil besin takviyesi genel olarak klorofil ekstresi şeklinde (veya klorofil bitki ekstresi ), klorofil kapsülleri, klorofil tabletleri veya klorofil tozu olarak bulunmaktadırlar. Bütün bu şekiller sadece üretiliş biçimleri ile farklıdırlar, fakat hepsi tek ve aynıdır.  Dozları da değişir. Örneğin, bir klorofil kapsülü üç çay kaşığı sıvı klorofile eşdeğerdir. Klorofil tozları alfalfa ve yeşil çay gibi başka doğal bitkilerle ile genellikle birleştirilmişlerdir. Kapsül takviyeleri, diğer yandan, 100 ila 600 miligramlık dozlarda bulunur.

Kimler kullanmalıdır?

Klorofil besin takviyesi kullanmak size yukarıda belirtilen klorofilin muhtelif yararlarını tecrübe etmek imkânını verecektir. Klorofil, anemisi olan veya aneminin sınır çizgisinde bulunan hastalara önerilir. Aynı zamanda kemik hastalıkları ve artriti olan kişilere ve anti bakteriyel ilaç tedavisinde bir alternatif olarak yararlıdır. Sigara içenler, sağlıksız beslenenler ve çevre kirliğine maruz kalanlar için de – bütün toksin eradikasyon amaçları için klorofil takviyeleri faydalıdır. Kötü kokuları ve kötü nefesi bertaraf etmek için yaygın biçimde kullanılırlar.

Klorofil takviyelerinden neler beklenmelidir?

Bu doğal bir kimyasal olduğundan, toksik değildir; güvenlidir ve bedeni rahatlatır. Aynı zamanda her yaşta insanın kullanabileceği şekilde güvenlidir. İlaç değildir, fakat başlı başına bir besin takviyesidir. Klorofil takviyeleri almak tonlarla yapraklı yeşil sebze yemek ve sizi sağlıklı ve yeni bir kişi yapmak demektir.

Bitkisel ilaç konusunda faaliyet gösteren çok sayıda firma olmasına rağmen hepsinin çıkardığı ürün kalitesi aynı değildir. Bu yüzden Eczacılık GMP koşullarına uyarak faaliyet gösteren saygın üreticileri tercih edin.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Klorofil Besin Takviyesi” üzerine 2 yorum

  1. klorofil a nın göl verimliligi hesaplamalarında esas kriter olarak kullanılma sebebi nedir acaba bilginiz varmı???

Yorum yapın

css.php