C vitamini ve Astım Hastalığı

Özellikle kandaki düşük C vitamini seviyesinin, astım için bağımsız bir risk faktörü olduğu ve astımlı insanların, normal popülasyona göre daha fazla C vitamini gereksinimi olduğu belirtiliyor.

C vitamini ve Astım İlişkisi;

C vitamini akciğerdeki havayollarının yüzeyindeki en önemli antioksidandır. C vitamininin nitrojen oksidaz hasarına karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Astım hastalarında C vitaminin rolüyle ilgili yapılan 11 çalışmanın yedisinde günlük olarak alınan 1-2 g C vitamini desteğinin solunumsal ölçütlerde ve astım semptomlarında anlamlı derecede düzelme sağladığı tespit edilmiştir. Araştırmacılar, yeteri miktarda A ve C vitamini almayan kişilerde astım riskinin daha fazla olduğunu belirtiyorlar. İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan ve Thorax dergisinde bildirilen bir çalışma,  (1980 ve 2007 yılları arasında gerçekleştirilmiş 40 çalışmadan toplanan veriler) astım hastaların beslenmelerinde A vitamini önemli ölçüde az aldıklarını göstermiştir. Araştırmacılar, ayrıca astım hastalarının C vitaminini de önemli ölçüde az aldıklarını ve kandaki düşük C vitamini seviyesinin astım riskini %12 artırdığını belirtmişlerdir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php