Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Hafıza Güçlendirici Besinler ve Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler. Hepimizin – unuttum – anları vardır , hepimiz bazen bir şeyleri yapmayı, söylemeyi, bir yerlere gitmeyi “unuturuz.”  Evet, bu hepimizin başına gelir.

İyi haber ise, hafıza gelişimi için sadece belirli besinleri kullanarak o berbat “ben unuttum” durumlarına veda edebilirsiniz . Hafızayı güçlendiren besinler nelerdir? Aşağıda hafızanızı geliştirmek için her gün yararlanabileceğiniz en tanınmış  besinlerden bazıları sunulmuştur:

Hafıza Güçlendiren Yiyecekler

Fosfatidilserin tüm hücrelerde; özellikle beyinde yüksek konsantrasyon halinde doğal olarak bulunan bir fosfolipittir. Fosfatidilserinin doku ve organlarla ilgili bilinen çok sayıda işlevinin yanı sıra, en önemlisi, beyni oluşturan milyarlarca hücre için kilit yapı taşları oluşturmalarıdır. Çeşitli çalışmalar, bu maddenin, beynin hafıza için çok önemli nörotransmiteri olan asetilkolin alış verişini yenilediğin göstermektedir.

İtalya’da yapılan 494 yaşlı denek üzerinde 6 ay süren bir çalışmada katılımcıların tümü standart testler bakımından orta dereceden şiddetliye doğru zihinsel gerileme içindeydiler. Deney günlük 300 mg. fosfatidilserin ve plasebo üzerineydi. Çalışmanın sonunda fosfatidilserin alan grup, önemli oranda davranış ve zihinsel fonksiyon yönünden plasebo grubundan daha olumlu örnekler göstermiştir. Thomas Crook önderliğinde gerçekleştirilen başka bir deneyde, araştırmacılar, 50-75 yaş arası 149 kişiye, günde üç defa 100 mg’lık fofatidilserin verdiler. 12 haftalık çalışma süresinin sonunda, araştırmacılar, hafıza bozukluğunu en yoğun yaşayan deneklerin fosfatidilserinden en çok faydalananlar olduklarını ve bilişsel işlevlerde önemli gelişmeler gösterdiklerini tespit etmişlerdir. Araştırmacılar, bazı hastaların, fosfatidilserin kullanımını bıraktıktan sonra, 4 haftaya kadar gelişmiş zihinsel fonksiyon deneyimlediklerini de belirtmişlerdir.

Balıkta bulunan DMAE veya Dimethylaminoethanol’un, beyinin önemli bir nörotransmiter olan asetilkolin üretmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır, ve tabii hepimizin bildiği gibi, balık ve balık yağları sağlıklı bir beslenme diyeti için oldukça önemlidir.

Elma suyu da iyi bir hafıza sağlayabilecek besin kaynaklarından biridir ve son çalışmalar, elma suyunun; alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı beyin bozukluklarına karşı korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Lesitin: Yumurtada bulunan mükemmel bir yağ maddesi ve B vitamini kaynağıdır. Lesitin yorgun düşen zihni etkinleştirir, hafıza kaybına engel olur ve beslenmeyi geliştirir.

Hafıza Güçlendirici Bitkiler; Ginkgo Biloba: Hafıza gelişimi için mükemmel bir besin  olan ginkgo biloba aynı zamanda beyin boyunca dolaşımı arttıran bir başka güçlü antioksidandır.

Huperzin: Huperzia serrata yosunundan elde edilen bu madde, beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Hafızaya İyi Gelen Vitaminler; B vitaminleri: Bu vitaminler hem hafıza kaybı hem de beslenme için mükemmeldir,  daha hızlı ve tam beyin metabolizması için de önemlidir.

Homosistein miktarının çok yüksek olması bellek kaybı riskini tetikler. B6, Folik asit ve B12 vitaminleri bellek kaybını hızlandırabilen homosisteinin miktarının düşürülmesinde olumlu etki sağlar.

Elbette hafıza için kullanılabilecek çok daha fazla besin vardır ve bazen ihtiyacınız olan tüm gerekli malzemeyi sağlamak en kolay yoldur. Hafıza geliştirmek için bazı takviyeler şunlardır: Asetil L-Karnitin, alfa lipoik asit, likopen, L-Glutamine, Folik Asit, Biotin, B vitaminleri, çinko, ve yaban mersini, üzüm çekirdeği, ginkgo biloba ekstresi, yeşil çay ve ginseng gibi bitkiler.

Eğer keskin bir zihin ve geniş bir belleğe sahip olmak istiyorsak, unutmamalıyız ki, hafıza kaybı ve beslenme yan yana yürüyen iki olgudur ve hafıza gelişimi için beslenmeye dikkat etmek uzun yıllar hafızanızı korumaya yardımcı olacaktır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php