Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Boyun Ağrısı Nedenleri. Boyun ağrıları genellikle boyun, sırt ve kolda ağrı, tutukluk, bazen kol ya da elde uyuşma, karıncalanma gibi yakınmalarla kendini gösterir.

Boyun ya da boyundan kola yayılan ağrı fazlalaştığında, boyun hareketleriyle ağrı şiddetlendiğinde ve güçsüzlük geliştiğinde  doktora başvurmak gerekir.

Boyun Ağrısının Nedenleri

• Boyun ağrıları özellikle mekanik sebepler ve omurga rahatsızlıklarına bağlı olarak görülmektedir.

• Mekanik boyun ağrısı en çok görülen boyun ağrısı tipidir. Sebebi boynu etkileyen küçük travmalar, zedelenmelerdir. Gün boyunca masa başında eğik pozisyonda çalışanlarda bu duruma çokca rastlanır.

• Ağrı başa, omuza ve kollara yayılabilir. Ağrı birkaç gün içerisinde giderek azalır ve bir iki hafta içinde kaybolur. Bazen ağrı uzun dönemde kronik hale gelebilir ve arada bir akut ataklar biçiminde şiddetlenebilir.

• Ağrı kola ve ele yayılıyorsa ya da uyuşukluk hissi varsa bu durum boyun fıtığının belirtisi olabilir.

• Boyun fıtığı, sinir kökü üzerine baskı yaparak omuza ve kola vuran ağrıya neden olur. Boyun ağrılarının %10 ila %20 kadarı boyun fıtığından kaynaklanır.

• Boyun omurlarında kireçlenme, boyun fıtığı, disk yapısında bozulma, duruş bozuklukları ve stres kaynaklı  kas gerginlikleri, zorlanmalar, tümör, enfeksiyon ya da omurgada doğumsal bozukluklar boyun ağrısına yol açabilir.

• Stres ve gerilim vücutta çoğunlukla ağrıya sebep olmasa da ağrı eşiğini düşürdüğü için insanı ağrıya duyarlı hale getirir.

• Sürekliliği olan ve gezici ağrılar biçiminde kendini belli eden fibromiyalji, özellikle stres durumlarında meydana gelir. Fibromyalji en fazla boyun, omuz, göğüs ve sırt bölgesinde görülmektedir.

• Kas kökenli boyun ağrılarına da çok fazla rastlanır. Kaslarda stres ve aşırı kullanmadan kaynaklanan spazmlar en önemli nedenlerdir. Boyun kaslarında aşırı ve uzun süre kullanımı bitkinliğe, yorgunluğa ve ağrıya neden olur. Kas spazmları ense kısmında yerleşik şiddetli boyun ağrılarında önemli bir etkendir.

• Boyun kaslarının aşırı gerilimine bağlı olarak görülen boyun ağrılarında kasların kasılma şiddetine bağlı olarak, boyundan başa doğru yayılan ağrılar meydana gelir. Boyundaki kasların kasılması sinirleri sıkıştırarak, kola vuran uyuşukluklara yol açabilirler.

• Boyun tutulması, sürekli olarak veya ani bir hareketle boyun kaslarının aşırı kasılmasından kaynaklanır. Boyunda boyun omurları arasından çıkan sinirler gibi ağrıya duyarlı yapılar bulunmaktadır. Boynun ani gerilmesi sonucu bu sinirlerin tahriş olması kas spazmına sebep olur.

• Boyun kemikleri arasındaki eklemlerin yapısında bozulmayla oluşan kireçlenme başın arka tarafında ağrıya yol açabilir.

• Yaralanmayı takip eden şiddetli boyun ağrılarında, ellerde güç kaybıyla beraber olan ağrılarda, kramplar biçiminde yineleyen ağrılarda doktora başvurmakta gecikilmemelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba lar ben emine benim bir kaç gündür boynumda ağırı var be de eleri mdede ağırı var bide ouşmalar var boynumdaki ağrı geçiyor gündüzü ama ellerindeki ouşmalar kalıyor gece uyuyamiyorum ellerinden

Yorum yapın

css.php