Schüssler Tuzları Nedir?

1873 yılında bir Alman biyokimyacı olan William H. Schuessler tarafından Oniki hücre tuzu, tanındı ve kategorize edildi. O,  vücudun ihtiyaç duyduğu bazı önemli minerallerin, kendi hücrelerinin tümünde, uygun bir denge içinde olduğunu bulmuştu. Bir dengesizlik veya bu minerallerin herhangi birinin eksikliği, dokularda hastalığa yol açabiliyordu. Dokulara eksik minerallerin takviye edilmesi dengesizliği düzelttiğinden, hastalık da ortadan kalkıyordu. Bu, görünüşte oldukça basit olan tedavi sistemi, genel sağlık üzerinde pratik bir uygulama alanına sahiptir. Bu minerallerin az miktardaki zararsız kombinasyonlarını (ya da “tuz”larını) kullanmak suretiyle bireyler, günlük, küçük rahatsızlıkların önüne basitçe ve etkin bir şekilde geçebilirler. Hücre-tuzu terapisi, vücudun eksikliğini duyduğu ve istediklerinin ona eklenmesi esasını taşıdığından, baş gösteren hastalıkları ilaçlar ve diğer kimyasal maddeler ile baskılamanın aksine, oldukça önem taşır. İlaçlar, eksik olan hücre besinlerini yerine geri koymazlar, onun yerine eninde sonunda sorunu yoğunlaştıracak  zararlı kimyasalları vücuda sokarlar.

Schüssler Tuzları Nedir?

Schüssler Tuzları, vücut için, normalde bittiğinde daha fazlasına gereksinim duyulan özel ham maddeler gibi görülebilir. Schüssler Tuzları’nın çoğu, homeopatik potansiyele sahiptir, maddenin anlık etkinliğini büyük bir etkiye çevirirler. Potensiyalizasyon süreci, maddenin temel enerjisini yükseltirken, aynı zamanda dozaj miktarını azaltır.

schuesslerDr. Schüssler Tuz mineralleri, hücrelerdeki kimyasal süreçleri uyumlar ve düzenler. Oluşturma biçimleri, vücuttaki tüm hücreler tarafından alınabilmesi esasına uygundur.  Dr. Schüssler terapisini, vücudumuzda gerekli fonksiyonları yerine getirdiği ve bir çok farklı hastalığa kür görevi gördüğü için “fonksiyonel maddeler” olarak adlandırdığı, toplam olarak 12 mineral tuzunun üzerine temellendirmiştir. Dr Schüssler tuzlarına atfedilen tedavi edici etkileri çok yönlüdür. Hücrelerdeki ilgili minerallerin dengesizliklerini yeniden düzenler veya tedaviye yardımcı olurlar. Güvenli ve nazik bir şekilde, vücudunuzun kendi kendini iyileştirme güçlerini – neredeyse herhangi bir yan etki olmadan – teşvik ederler.

Mineral tuzları, hücrelerimizin küçük bileşenleridir, ancak hücrelerin işlevlerinde oldukça önemli bir yer tutarlar. Bu yaşamsal önem taşıyan minerallerin eksikliği veya dengesiz çalışması, hücre, hatta organ fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Mineral tuzları tükettiğimiz besinlerde bulunabilir, fakat genellikle ihtiyaç duyulan bölgelere erişemeyebilirler.

Biyokimyasal tedavisi, hücre içindeki metabolik süreçler için vazgeçilmez olan mineral tuzları ile, insan vücudunun fonksiyonlarını destekleyen bir yoldur.

Mineral preparatların birçok formları piyasada mevcuttur. Çoğunluğu, eksik olan elementlerin vücuda ikame edilmesi için üretilmiş madensel tuzlardır.

Ikame için mineral tuzların kullanılmasının yaygın uygulamasının aksine, biyokimyasal tedavi; Dr Schüssler tuzlarını kullanır.

Dr. Schüssler Tuzları, vücudu sindirilmiş besinlerden eksik olan mineralleri absorbe etmesini geliştirmek için vücudu uyarır ve vücut dokuları içindeki dağılımını yeniden organize eder.  Bunlar, kimyasal anlamda, insan vücudundaki hücre minerallerine karşı homojen olan saf tuzlardır, o yüzden fizyolojik ve kimyasal olarak onlarla yakın ilişki içerisindedir.

Dr. Schussler, yakılmış insan bedenlerini inceleyerek, toplam kalıntıların, 12 temel maddeden oluştuğunu bulmuştu. Bu bulgulardan itibaren Schussler, yanmış dokulardan arta kalan 12 tuzun – ki şimdi adı doku tuzu olarak kaydedilmişti – insan organizmasının uyumlu çalışmasından sorumlu, ve gerekli olduğunu teorize etmişti. Biochemic Therapeutics dayandığı bu temel fikir, vücudun organlarının yapı ve canlılığını, kendi organik bileşenlerinin kesin gerekli miktar ve uygun paylaşıma bağlı olduğuydu. Çünkü onlar, bedenin organ ve dokularının materyal temelini oluşturmaktaydı.

Kişi, bu 12 tuzdan her hangi birinin eksikliğini yaşadığında hastalık meydana geliyordu. Schussler, bu çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için, hastaların tuzları hap formunda almalarını öneriyordu. İnancı, tuzların hücrelere gerekli besini sağladığı yönündeydi. Hücre beslenme yeterli gelirse, hücre metabolizması normale dönecek ve vücut sağlıklı olacaktır.

Günümüzde, Schussler’in kullandığı hücre tuzlarının kendilerinin doğrudan besin takviyeleri olmadığını anlamış bulunuyoruz. Hazırlıklarında, homeopati prensiplerini izlemişti. Genelde bu kavram, modern tıbbın tersi gibi görünen bir temele dayanır; inanışa göre, doz azaldıkça yararı artar. Hücre tuzları homeopatik ilaçlar gibi, sürekli seyreltme, sallama ve succussion süreci ile hazırlanmaktaydı.

1- Kalsiyum Fluoratum

Kalsiyum Fluoratum, bağ dokusu, bağ ve tendonların elastikiyetini yükseltmesi yanı sıra, kemiklerin ve dişlerin sıkılığını artırır. Varis destekleyici tedavinin yanı sıra, kas ve bağ yaralanmaları ve suşları için uygundur.

2- Kalsiyum Fosforikum

Kalsiyum Fosforikum, kemik ve dişlerin büyümesini ve iyileşme süreçlerini destekler. Kırıklar ve osteoporoz tedavisinde de yardımcıdır.

3- Ferrum Fosforikum

Ferrum Fosforikum, tüm enfeksiyonların ilk aşamalarında büyük bir yardımcıdır. Akut enflamasyon, ateş vakaları, taze yaralar, kesik ve dikişler, birinci derece yanıklar için uygundur.

4- Kalium chloratum

Kalium chloratum, rinit, bronşit, gastrit, kolit ve sistit gibi tüm mukus iltihaplanmalarında yardımcıdır. Özelliğin hastalığın dışarı sızma gibi net semptomları gösterdiği, enflamasyonun ikinci evresinde etkilidir.

5- Kalium Fosforikum

Kalium Fosforikum,  zihnin dengeli bir hal içinde olmasına yardımcı olur ve sinir sistemini dengeler. Zihinsel, duygusal, fiziksel yorgunluk ve halsizlik tedavisinde destekleyicidir. Depresyon tedavisinde etkindir.

6- Kalium sulfuricum

Kalium sulfuricum, kronik iltihapları ve kronik cilt bozuklukları gidermek için yardımcıdır. Yavaş iyileşen yaralarda, boğaz, konjonktiva ve burun gibi mukoza iltihaplarının iyileşme sürecini destekler.

7- Magnezyum Fosforikum

Magnezyum Fosforikum, sık karşılaşılan kramp ve kas spazmları tedavisinde etkilidir. Kas ağrısı, adet ağrıları, gastrointestinal sistemdeki ağrılı spazmlar, boyun veya omuzdaki olası gerilimler tedavilerinde destekleyicidir.

8- Natrium chloratum

Natrium chloratum, vücut sıvılarının dengesini düzenler. İshal veya kusma gibi gastrointestinal şikayetlerde yardımcıdır.

9- Natrium Fosforikum

Natrium fosforikum, asit-baz dengesini düzenler ve hiperasidite tedavisinde etkilidir. Genel olarak metabolizmaya yardımcı olur ve yağ açısından zengin gıdalar ve asit reflü sindirimindeki hazımsızlık, mide gazı ve bozuklukları gibi sindirim şikayetlerinde destekleyicidir.

10- Natrium sulfuricum

Natrium sulfuricum genel detoksifikasyon işlemleri ve sıvı atılımını destekler. Aşırı doku sıvıları salgılanmasında yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonunu destekler.

11- Silicea

Silicea saç ve tırnakların elastikiyetini ve sıkılığını korumaya yardımcı olur. Kırılgan saçlar ve tırnaklar, saç dökülmesi ya da düzensiz tırnak büyümesi durumunda etkilidir. Silicea, elastikiyetini artırarak deri ve bağ dokusu güçlendirir.

12- Kalsiyum sulfuricum

Kalsiyum sulfuricum’un anti-inflamatuar bir etkisi vardır ve hücrelerin büyümesini destekler. Apse, sivilce, püstül ve pürülan süreçleri durumunda yararlıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Schüssler Tuzları Nedir?” üzerine 15 yorum

 1. İyi günler ben su an 44 yasındayım 3 sene öncesinden erken menopoz teşhişi konuldu hangi tuzu kullanmam gerekir

 2. Ben iki ay önce Hemeopat ile görüşme sonucunda üç çeşit hapı önerilen dozda alıyorum.Önceden fiziksel ve sinirsel gerginliklerim vardı.Onlar azaldı.Hazım sorunum tam olmasa da düzelme aşamasında. Tatlıya böağımlılığımda iyileşme var.Mutlaka hemeopat uzmanlığı olan Dr önerisi ile alınmalı.Sağlıklar

 3. Bu tuzlar alınması DR arkadaşım DR BUHARİ bey şöyle kullanmamızı söyledi.
  Misal sabah namazına kalkınca hiç bir şey yemeden içmeden 1 .nr lı hapı ağızda susuz şeker gibi eritiyoruz , ve en az 15 ( hiç bir şey yemeden ve içmeden bekliyorum) sonra 2.nr alıyorum .yani hapı almadan önce ve aldıktan sonra en az 15 dakika hiç bir şey yemeden içmeden haplarının alınmasını söyledi. Bu tuzların hangi hastalık İÇİN kullanılacaksa ona göre alma sıralaması var. Saygılar

 4. bende ms hastasıyım kasılmalarım için 7 numarayı kullanıyorum harıka urun cok iyi geldi akşam yatmadan 10 tane sıcak suda erıtıp içiyorum.

 5. Bu tuzları yaklaşık 4 aydır kullanıyorum . Ankara’da Ayrancı eczanesinde Serpil hanım la görüşerek başladım. Homepat imin tavsiyesi üzerine gittim. Ve gerçekten mucize gibi ama sabırlı olmalı ve hayatinizdan asla bu tuzları cikartmamalisiniz. Çünkü yaşadığımız dünya çok sağlıksız ve doğamızda dışında bir dünya kurmuş yasayip gidiyoruz. Bedenin kendi şifa enerjisini canlı tutmamız için olabildiğince sağlıklı beslenip sağlıklı yasamaya çalışmak gerek. Bu tuzları miktarları kişinin eksikliğine göre belirlenir. Ve bunun eğitimini alan kişiler buna karar verir. Biz türk toplumu hazır bilgiyi çok seviyoruz ne yazık ki .
  Evet yüz okuma testi yapılıp hu tuzlar oyle karar verilip reçete edilir.ben de kas problemleri yasiyordum şu anda oldukça şikayet lerim kayboldu.doktorlar cozumleyememistı. Ve ruhsal olarak ta çok daha dengeli ve huzurluyum. Sağlıkla kalın.

 6. Sadece doktorlar eczacılar yüz okuma yapıp ona göre tuz veriyorlar. Oglumda kansızlıkvar onuniçin aldım umarım işeyararBen Soleye Eczanesinden aldım. İstanbul da sanırım. İnstagram hesabı güneş güler yüzle aroma terapi olması lazım.

 7. bunları kullanırken kullanım seklini dozunu neden yazmıyorsunuz ? bu tuzlarla alakalı neden bir şeyler ters gidiyormuş gibi bir gizem var ?

 8. Elif eczane sinden bulabilirsiniz ben kullanıyorum 1 haftadır

 9. Merhaba bana ankilozanspndilit teşhisi konuldu bu tedavi benim için de işe yarar mı agrılarım var lütfen bana yardımcı olun

 10. kız arkadaşımda fibromiyalji hastalığı var ,hayatımızı olumsuz etkiliyor. acaba bu ilaç etkili olur mu? yarımcı olun lütfen.

 11. TABİ Kİ SAĞLIK AÇISINDAN GÜVENİRLİK VE KALİTE AÇISINDA ECZANELERDE TEMİN EDİLMELİ

 12. Eczaneden alabilirsiniz.inhaluzyon cihazlari ile agizdan duman alirsiniz

 13. İyi de bir işi tam yapmak gerek eksik kalmış konu, bunları nasıl vucudumuza istimal edeceğiz nereden temin edeceğiz de? Yani bir şey çok faydalı ama bu nerede nasıl olduğunu da anlatılmalı..

Yorum yapın

css.php