Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları

Elma Sirkesi Ne İşe Yarar? Elma Sirkesinin Faydaları. Son dönemlerde oldukça popüler olan elma sirkesinin yararları, kullanım alanları ve vücuda faydaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazı.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesi Kolesterol

Elma sirkesi gıdaların ve sıvıların bağırsakta emilimini yavaşlatır, suda çözünen bir lif olan pektin yönünden zengindir ve pektin sindirim sisteminde yavaşça ilerlerken bağırsaklara yapışarak kolestrol emilimini engeller.

Ülkemizde SDÜ Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre elma sirkesi menopoz döneminde ve diyabet rahatsızlığında bozulan kolesterolü dengelemektedir.

Menopoz sırasında bozulan yağ, kolesterol metabolizma dengesine karşı elma sirkesinin dengeleme özelliği araştırmayla tespit edilmiştir. Yine şeker hastalarında artan glikozun dokulara yayılmaması sebebiyle kolesterol kanda artmakta ve bu da kalp hastalıklarının meydana gelmesine, gözdeki dokuların bozulmasına yol açmaktadır. Araştırma sonucuna göre elma sirkesi şeker hastalarında kolesterolü dengelemekte ve koruyucu etki göstermektedir.

Araştırmacılar elma sirkesinin tok karnına ve yenilen yemeğin binde 6’sı oranında alınması gerektiğini, fazla alımında zararlı olabileceğini belirtiyorlar.

Boğaz Ağrısı

Anjin ve streptokok da dahil olmak üzere tüm boğaz ağrılarına karşı, 1 kahve kaşığı elma sirkesinin 1 bardak suya eklenmesiyle yapılan gargara rahatlama sağlayabilir.

Dişleri fırçalamadan önce elma sirkesiyle gargara yapılması lekelerin giderilmesine ve dişetlerindeki mikropların ölmesine yardımcı olur.

Elma Sirkesi Şekeri Düşürürmü?

Belki de elma sirkesinin sağlığa en yararlı hali, kandaki glukoz seviyesine olan etkisidir. Yapılan bir çok küçük çaplı araştırma, elma sirkesinin (diğer sirke türlerinin de) kandaki glukoz seviyesini düşürdüğünü saptamıştır.

Sirke, midenin boşalmasını geciktirmek suretiyle besinlerden alınan şekerin emilimini yavaşlatır ve insülini daha etkili hale getirir.

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma sirkesi, “yağ yakıcı” olması ve iştah kesici etkisiyle popüler olmuştur. Hatta bir de, yemeklerden önce birkaç kaşık sirke, ya da sirke tabletinin alındığı elma sirkesi diyeti bile mevcuttur.

Elma sirkesinin, açlık hissini engelleyerek kilo almınına mani olduğu  ve şekerin kandan hücrelere taşımasını daha etkili hale getirdiği belirtilmektedir.

Küçük çaplı bir araştırma, küçük bir ekmek parçasını az bir miktar elma sirkesi ile yiyenlerin sade ekmek yiyenlerden daha doygun hissettiklerini göstermiştir. Elma sirkesinin yemekle alınan karbonhidratın glisemik dizinini düşürerek tokluk hissi yaratması mümkün olabilir ama daha fazla araştırma yapılması gereklidir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi cildin normal asit dengesini korur ve kan dolaşımını artırır. Elma sirkesi akne tedavisinde, evde yapılarak kullanılabilecek bir tedavi yöntemi sağlar. Üç ölçü su ile karıştırılan bir ölçü elma sirkesi ile yapılan solüsyon aknenin üzerine sürülür. Başarılı olduğunu söyleyenler olsa da, ciltte tahriş ve yanma raporları da mevcuttur.

Diğer Faydaları

• Elma sirkesi potasyum içerdiğiyle  vücuttan fazla suyun ve toksik kimyasalların atımını hızlandırır.

• Elma sirkesindeki malik asit ve asetik asitler bakteri ve mantarlarla mücadele eder. Malik asit eklemlerin çevresinde biriken ürik asit birikimlerini çözerek eklem ağrılarını hafifletici etkide gösterebilmektedir.

• İçeriğindeki yüksek kalsiyum miktarıyle kemik yapısına katkıda bulunarak, osteoporozun önlenmesine  yardımcı olur.

• Elma sirkesindeki bazı amino asitler vücuttan toksinlerin atımını hızlandırır. Bağırsaklarda yararlı bakterileri destekleyerek probiyotik etki gösterir.

Elma Sirkesinin Yan Etkileri Var mı?

• Elma sirkesi tablet biçiminde değil doğrudan kullanılacaksa mutlaka suyla ya da meyve suyu ile karıştırılmalıdır. Elma sirkesinde yüksek asit vardır. İçerdiği asit temel olarak asetik asittir. Hatalı kullanım yemek borusu hasarı gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açar.

• Sürekli ve fazla miktarda kullanımdan kaçınılmalıdır.

• Haddinden fazla alınan elma sirkesinin hayvanlarda, mideye, oniki parmak barsağına ve karaciğere zarar verdiği saptanmıştır.

• Elma sirkesindeki krom minerali insülin seviyelerini etkileyebileceği için şeker hastalarının doktor gözetiminde kullanmaları gerekir.

• Diğer dikkat edilmesi gereken bir konu kullanılan ürünün kalitesidir. Birçok firmanın tablet şeklinde elma sirkesi ürünleri bulunmaktadır. Yurt dışında yapılan bir araştırmada farklı firmaların ürünleri incelenmiş ve ürün etiketinde yazılan bileşimle tablet içeriklerinin farklı olduğu tespit edilmiştir.

• Elma sirkesinin doğal fermentasyonla üritilmiş olması gerekir. Endüstriyel sirke birkaç saat içinde ve ışınlarla sterilize edilerek üretildiğinden beklenen yararı sağlamaz.  Aksine, işlemleri hızlandırılmış sirke, sözgelimi mide hastalıklarını tetikleyebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları” üzerine 14 yorum

 1. Elma sirkesini kendim evde doğal fermantasyon yani mayalanma yöntemi ile yaptım. Harika oldu. Suyla karıştırmadan arada bir yemek kaşığı kadar tüketiyorum. Özellikle hazımsızlık olayına karşı müthiş bir etki yaratıyor.

  İnternet ortamında nasıl yapıldığıyla ilgili benzer bir sürü tarif var. Marketlerde satılandan kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü tam anlamıyla mide düşmanıdır. Bu arada küçük bir tavsiye daha. Muhtemelen herkes aynısını yapıyordur ama yine de evde yaparken kesinlikle cam kavanoz kullanmanızı öneriyorum.

 2. Peygamberimiz SAV ” sirke ne güzel katıktır.” Diye hadisi var. YukArıda da bu hadisten bağımsız olarak aynı tavsiyede bulunulmuş ve “Bilimsel açıklamalar yapılmasının iyi olacağı anlatılmıştır.

 3. ben bir 250 lt lik şişeye beş damla koyuyorum ekşiliğini hissediyorum ama içerken tiksinti veya buğazda yanma yapmıycak şekilde sabah akşam birer şile içiyorum hazımsızlık bağırsakda gaz şişmesi yorgunluk eklem ağrıları sorunum vardı tatlıya aşırı düşkünlük vardı faydasını gördüm hemde çok. ama diet amaçlı balla bir su bardağı suya bende içtim miğdemi delecekdin yanma ağrı lütfen zayıflamak için ağır dozlar kullanmayın zararlı olur yukardada yazdığı gibi

 4. Hatice says limon ve sirke hiç bi arada kullanilrmi midenin delinmedine dua et. Herkes suyla karstrn dyo sen limon la karstryon alemsin valla😁😁😁

 5. Selam arkadaşlar bende internetten okudum limon suyu sirkeyle karıştırın için diye zayıflatırmış.İki hafta uyguladım mahfoldum midem ve bagırsagım delindi sanki sancım başladı sürekli gaz şikayeti,Neyden oldugunu önce farketmedim sonra bunu yapıyorum diye olmasın dedim şikayetler kestim hafifler gibi oldu

 6. Merhaba sabahlari bir su bardagina 1 yemek kasigi bal ve bir tatli kasigida elma sirkesi ve ilik su koyuyorum ac karnina iciyorum zarar vrirmi her sabah icsem cvp

 7. Merhabalar
  Niğde ili, Ulukışla ilçesi, Darboğaz köyünde ailem ile birlikte Elma Sirkesi üretiyoruz. Butik üretim yapıyoruz. Elmaları tek tek kontrol ettikten sonra iki suda yıkayıp, yıkama suyunun süzülmesini bekliyoruz. Elmanın suyunu çıkartıyoruz. Hiç bir katkı ve koruyucu eklemeden saf elma suyunu fermantasyona uğratıp Doğal Elma Sirkesi yapıyoruz. İlgilenen arkadaşlara duyurulur.

  Mesut Kaya
  0 534 298 91 54

 8. elma sirkesi ve bal karışımını kullanıyorum düzenli olarak sabahları aç karnına fakat böbreklerimde protein kaçağı çıktı elma sirkesinin bir yan etkisi olabilirmi teşekkürlerrr

 9. kullanicilarin dikkatine … ben kisisel bilgilerimi paylasmak isdiyorum .. kendim bir cay bardagi su ile %3 surup kasigi yani 2 cay kasigi aksamlari yatmadan önce aliyorum .. sabahlari tansionun sekerim mi ölcüyorum .. seker degeri 76 ila 90 arasi oluyur ..daha önceleri bu degerleri seker ac 129 – tansionum 105 civarin da olurdu .. bir hafdtalik kürden sonra normal degerler oldu .. tansionum 90 lara kadar düstü..kullandigim haplara ara verdim … kolostirolum ise 170 civarin da oldu .. ama siz siz olun bu konuda bitkisel uzmana danisiniz …. bu anlattiklrim kisiden kisiye degisik veriler ortaya cikiyor.. almanya da bu konuda sadece elma sirkesi üzeri 20 den fazla kitap yayinlari var ….

 10. bende elma sirkesi kullanıyorum vucudumda bir rahatlama hisediyorum

 11. arkadaşlar elma sirkesini denemedim ama çok kişiden tavsiyesini aldım saglıkçılar bile kullanmamı istediler ama ölçüsünü kaçırmasanız saglıgınız açısından daha iyi olur direk sirkeyi içmenizi tavsiye etmem suya yada meyve suyuna belli bir ölçekte kullanmamı tavsiye ettiler faydasını yada yan etkisini gördügüm de sizi bilgilendiririm

 12. kendisi varken tableti yenirmi sakın tablet falan almayın has sirke için

Yorum yapın

css.php