Kilo Alma

Kilo Almak İstiyorum!

Kilo almak isteyenler bilinçsiz bir şekilde kilo alma programı uygulamadan önce zayıflığın sebeplerini tespit etmeli ve ona yönelik tedavi yaptırmalıdırlar. Kilo vermek kadar kilo almak ta birçok insanın özlem duyduğu ama çoğu kez başaramadığı bir durumdur. Bunun sebeplerinden biri de kilo alma sorunu yaşayanların zayıflığın nedenlerini araştırmadan  bilinçsizce giriştikleri kilo almaya yönelik çabalarıdır.

Zayıflık Nedenleri Nelerdir?

Zayıflığın birçok sebebi olabilir.

Yetersiz beslenme: Günlük alınması gereken kalori oranı harcanan kaloriden azsa zayıflama durumu ortaya çıkar. Bu oran herkese göre değişebilir. Günlük aktivite yaş kilo boy gibi unsurlar gözönüne alınarak kişinin günlük kalori ihtiyacı tespit edilir.

Birçok kişi iyi beslendiğini söylemesine rağmen kilo alamadığını söyler. Ancak çoğu kez bu kişilerin beslenme alışkanlıklarına bakıldığında günlük öğünlerinin gereksinimleri için yeterli olmadığı farkedilebilir. Sihirli bir kilo alma formülü yoktur. Burada önemli olan kişinin kendine özgü ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ona göre kalori ihtiyacının karşılanmasıdır.

İki farklı insan aynı şeyleri yemelerine rağmen biri kilo alabilir diğeri ise alamayabilir. Kilo almak için gerekli miktardaki besin ögelerinin hesaplanması ve kilo almaya yönelik uygulanacak diyette kullanılması gerekir. Kilo almak için alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması gerektiğinden her kişinin kendi enerji ihtiyacı belirlenmelidir.

Hormonal sebepler: Yeterli kalori alınmasına rağmen yine de zayıflık görülebilir. Bazı hormonların (tiroid) fazla çalışması daha fazla enerji harcanmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum tespit edilmişse buna yönelik hormon tedavisinin alınması gerekebilir. Bunun içinde testler yapılması lazım. Endokrin ve metabolizma branşıyla ilgili bölümlere gidip bu testler yaptırılabilir.

Bazal metabolizma nedir?

Dinlenme esnasında vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmek için gerek duyulan enerji  miktarıdır. Bazal metabolizma için sarfedilen enerji miktarı tüm vücut enerjisinin  % 60  kısmını oluşturur. %30luk kısmı ise fiziksel aktivite sonucu harcanır. %10 ise yenilen gıdaların sindirilmesi için harcanan enerji oranıdır.

Bazal metabolizmanın hızlı çalışması sonucu daha fazla enerjinin harcanmasına ve alınan gıdaların daha çabuk yakılmasına neden olur. Tiroid hormonu fazla salgılanıyorsa bu bazal metabolizmanın hızlanmasına neden olur ve kilo almak zorlaşır.

Bazal metabolizmanın hızı  cinsiyet yaş hormonlar gibi sebeplerden ötürü artabilir. Ayrıca bazı besinler (kafein) hızı artırabilir.

Parazitler: Parazitlerin olması besinlerin emilimini etkileyebilir ve de bu  kilo kaybına neden olabilir. İlaç tedavisiyle parazitlerden kurtulmak gerekir.

Vitamin ve minerallerin yeteri kadar emilememesi,

Besinlerin emilim bozukluğundan dolayı sindirilememesi gibi sorunlar kilo alamama sebeplerinden biri olabilir.

Eğer kişide kilo almayı engelleyen fiziksel bir sebep yoksa zayıflık için psikolojik kaynaklı nedenler göz önünde bulundurulmalıdır. İştahsızlığın sebeplerinden biri de stres ve psikolojik hastalıklardır. Eğer böyle bir sebep varsa buna yönelik tedavi yapılmalıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse kilo almak için öncelikle kilo alamama nın nedenleri bilinmeli, sorun varsa giderilmeli  ve de  sonra  kilo alma diyeti geliştirilmelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kilo Alma” üzerine 206 yorum

  1. 21 yaşındayım 177 boyunda 55 kiloyum nasıl kilo alabilirim

  2. 13 yaşındayım boyum 1 50 falan 30 kiloyum kollarım ipince bu arada futbolcuyum bacaklarımda çok ince ne yapcam ya off kollarımince olduğundan yazın gelmemesini istiyorum kısakolluyla dolaşsam herkez ne kadar zyıfsın diyor bıktım bu durumdan nolur dua edin bana

  3. çok şişmanlamak istiyorum ama neyapacamı bilmyorum 26 kiloyum bilen warsa bana yardımcı olsun

  4. Yaşım 24 179 boy 65 kilo.Arkadaşlar bende aynı dertteyim ideal kilonun altında değilim fakat daha iyi bir görünüm kazanmak için kilo almak istiyorum etraftakilerin kilo al demesi psikolojik baskı yapıyo ister istemez o yüzden benden size ufak bir öneri bu saplantıdan kurtulmak için mutlaka bir psikiyatriden yardım alın ben prozac kullandım 1 ay mide sorunum var sanıyodum ama stres ve takıntı yüzünden yemek yiyemiyomuşum şuan daha rahat ve sık yemek yiyorum yemekten sıkılırdım şimdi iş yerinde herkesin yiceğine ortak oluyorum 🙂 Psikiyatri işe yarıyacaktır

  5. selamlar 1.77boyundayım 55-59kiloyum şikayetçiyim bu kilodan haliyle napcam bilemiyorum.

  6. ben 17 yaşındayım ve 40 kiloyum 10-15 kilo almam gerekiyor banda bir tavsiye verirsenz memnun olurum. çok yemek yiyorum ama bi türlü kilo alamıyorum bana yardım eder misiniz ?

Yorum yapın

css.php