Kilo Alma

Kilo Almak İstiyorum!

Kilo almak isteyenler bilinçsiz bir şekilde kilo alma programı uygulamadan önce zayıflığın sebeplerini tespit etmeli ve ona yönelik tedavi yaptırmalıdırlar. Kilo vermek kadar kilo almak ta birçok insanın özlem duyduğu ama çoğu kez başaramadığı bir durumdur. Bunun sebeplerinden biri de kilo alma sorunu yaşayanların zayıflığın nedenlerini araştırmadan  bilinçsizce giriştikleri kilo almaya yönelik çabalarıdır.

Zayıflık Nedenleri Nelerdir?

Zayıflığın birçok sebebi olabilir.

Yetersiz beslenme: Günlük alınması gereken kalori oranı harcanan kaloriden azsa zayıflama durumu ortaya çıkar. Bu oran herkese göre değişebilir. Günlük aktivite yaş kilo boy gibi unsurlar gözönüne alınarak kişinin günlük kalori ihtiyacı tespit edilir.

Birçok kişi iyi beslendiğini söylemesine rağmen kilo alamadığını söyler. Ancak çoğu kez bu kişilerin beslenme alışkanlıklarına bakıldığında günlük öğünlerinin gereksinimleri için yeterli olmadığı farkedilebilir. Sihirli bir kilo alma formülü yoktur. Burada önemli olan kişinin kendine özgü ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ona göre kalori ihtiyacının karşılanmasıdır.

İki farklı insan aynı şeyleri yemelerine rağmen biri kilo alabilir diğeri ise alamayabilir. Kilo almak için gerekli miktardaki besin ögelerinin hesaplanması ve kilo almaya yönelik uygulanacak diyette kullanılması gerekir. Kilo almak için alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması gerektiğinden her kişinin kendi enerji ihtiyacı belirlenmelidir.

Hormonal sebepler: Yeterli kalori alınmasına rağmen yine de zayıflık görülebilir. Bazı hormonların (tiroid) fazla çalışması daha fazla enerji harcanmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum tespit edilmişse buna yönelik hormon tedavisinin alınması gerekebilir. Bunun içinde testler yapılması lazım. Endokrin ve metabolizma branşıyla ilgili bölümlere gidip bu testler yaptırılabilir.

Bazal metabolizma nedir?

Dinlenme esnasında vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmek için gerek duyulan enerji  miktarıdır. Bazal metabolizma için sarfedilen enerji miktarı tüm vücut enerjisinin  % 60  kısmını oluşturur. %30luk kısmı ise fiziksel aktivite sonucu harcanır. %10 ise yenilen gıdaların sindirilmesi için harcanan enerji oranıdır.

Bazal metabolizmanın hızlı çalışması sonucu daha fazla enerjinin harcanmasına ve alınan gıdaların daha çabuk yakılmasına neden olur. Tiroid hormonu fazla salgılanıyorsa bu bazal metabolizmanın hızlanmasına neden olur ve kilo almak zorlaşır.

Bazal metabolizmanın hızı  cinsiyet yaş hormonlar gibi sebeplerden ötürü artabilir. Ayrıca bazı besinler (kafein) hızı artırabilir.

Parazitler: Parazitlerin olması besinlerin emilimini etkileyebilir ve de bu  kilo kaybına neden olabilir. İlaç tedavisiyle parazitlerden kurtulmak gerekir.

Vitamin ve minerallerin yeteri kadar emilememesi,

Besinlerin emilim bozukluğundan dolayı sindirilememesi gibi sorunlar kilo alamama sebeplerinden biri olabilir.

Eğer kişide kilo almayı engelleyen fiziksel bir sebep yoksa zayıflık için psikolojik kaynaklı nedenler göz önünde bulundurulmalıdır. İştahsızlığın sebeplerinden biri de stres ve psikolojik hastalıklardır. Eğer böyle bir sebep varsa buna yönelik tedavi yapılmalıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse kilo almak için öncelikle kilo alamama nın nedenleri bilinmeli, sorun varsa giderilmeli  ve de  sonra  kilo alma diyeti geliştirilmelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kilo Alma” üzerine 206 yorum

 1. Boza bence en iyisi.Ben kilo aldımm.Edaa çok saoll.

 2. arkadaşlar 14 yaşındayım 40 kiloyum 45 olmam gerek her şeyi yaptm süte bal atmayı denicem inş.. işe yarar öğüt vermek isteyenler face de ekleyebilir ….. YUSUF BAYRAM antalyada yaşıyorum

 3. Bende kilo alamayan magdurlardanım 21 yaşndaym ve kilo almam gerek bu yaplanlardn sonuc alan varsa banada söylesin:(

 4. 15 yaşındayım boyum yaklaşık 165 cm kilom 43 kilo. Kilo almam gerek psikolojik olarak kötü bir durumdayım arkadaş çevresi tarafından yargılanıyorum.iştahsızlıgım var biraz düzensizde yemek yemek zorunda kalıyorum bazen .aslında genel olarak bacaklarımın yapısı falan iyi fakat kalçam ve üst tarafı çok zayıf . ne yapabilirim..

 5. arkkadaşlar ilk öncee şunu belirtmek isterim eğer kilo alamıyosanızz büyk bi ihtimal parazitiniz war demektir.
  ilk önce doktorunuzaa gidip paraziti ortadan kaldırmak için ilaç alınız ondan sonraa emin olun her eçen gün kilo aldığınızı görceksini (ama aşırı almamak için spor yapmalısınız.) şimdiden geçmiş olsun..

 6. arkadaşlar yazılanları okudum çoğunluk ergenlik ve gelişim dönemindeki insanlarsınız. Bu yaşlarda böyle durumlar olur. Canınızı sıkmayın pskolijinizi böyle şeylerle bozmayın zaman içinde yaşınız ilerledikçe bünyeniz kilonuzu optimum seviyeye taşıyacaktır. yok ben yinede zayıfım derseniz o da bünye meselesi herkez boyundan 10 kilo eksik kiloda olmak zorunda değildir. Tekrar ediyorum bu gibi şeyler psikolıjinizi bozmasın. kendinize iyi bakın. Kilo almanız ümidiyle 😀

 7. arkadaşlar bozayı duydunuz mu bilmiyorum ama ben çok duydum içmeye karar verdim. içenler hep olumlu sonuç almış ben başlıcam yarın. bir ayda 7 8 kilo aldırıyormuş günde 2 bardakla. bir bardağı 240 kaloriymiş yani günde 500 kalori.denemeye değer bir zararıda yok tadıda muhteşem. tam bir kış içeceği. mutlaka deneyin diyorum. umarım inşallah kilo alırsınız. ben 160 boyunda 47 kiloyum 5 kilo almam lazım. bakalım artık inşallah işe yarar. herkese bol kilolar.

 8. yeter yaşımı söylemek istemiyorum ama 35 kiloyum her gören cok zayıfsın diyor yemek ye diyor her gören barbi bebek gibi cok zayıfsın diyor yeter artık depresyona giiricem 40 kilo olmaya bile razıyım düşünün göğüs kafesimdeki bazı kemikler bile SAYILIYOR :'(

 9. ArkadaşLar Kilo aLmak bende cok istiyorum bi ara baya yemeye başladım baktım pek bi fayda yok bıraktım kendimi cünkü kendimi zorLuyodum.ztn evde her şey dagınık herkez caLısıyo pek yemek yeme fırsatımız oLmuyo aksam 😀 sabah o kadar: kiLo almak icin bunun yeterLi oLmadıgını düŞünüyorum…ama napıp needip kiLo aLmam sart:D

 10. merhaba ben busra 16 yasndayım ve 40 kıloyum kılo alamıyorum ne yapsam olmadı doktora qtttm hap verdı ama qene olmadı cok yedım qene olmadı herkezn cok zayıfsn demesnden bıktım.taha söyledıklerın cok doqru olduqunu dusunuyorum benı facedn eklermısn ınce ınce tarıflerı yaz lütfen…

 11. burak dışkında kurt görüyosan sende parazit var doktora git ilaç veriyo ama evde kaç kişi varsa hepinizin o ilacı kullanması lazım kullandığınız havludan bile parazit geçebiliyo onun için herkesin kullanması lazım
  parazit bittikten sonra bomba gibi olacaksın ve kilo almaya başlayacaksın

 12. 1.70 boyum var ve 44 kiloyum karşıdan iskelet gibi gözüküyorum resmen önceden 55 kiloyken giderek zayıflıyorum doktora gittiğimde ise senin kilo iyi herkes zayıflamak istiyor sen niye şişmanlamak istiyosun evlenince alırsın diyorlar sıkıldımmm kilo almak istiyorummm artık yaaa

 13. arkadaşlar benim de kilo ile başım dertte en ez 10 kilo almam gerekiyor ne yapmam lazım ya saglıklıyız bu dert beni öldürecek yakında saglık diye birşey de kalmayacak

 14. boyum 1.87 17 yaşındayım 53 kiloyum bir türlü kilo alamıyorum çok yiyorum 1-2 ekmek yediğim halde kilo alamıyorum

 15. s.a arkadaşlar.. 16 yaşındayım yaşıtlarıma göre kilosuzum…dışkımda kurt falan görüyorum…zayıflığın sebebi bu dışkıdaki kurtlar olabilrmi..? cevab bekliyorum…selamlar..

 16. taha kardes quzel dıyosunda 45 qunde 15 kılo baya fazla deqılmı sence abatılı olmus sankı ve unutmadandaaaa sut bal anladımda yumurtanın akımı yoksa ıkısı bır aradadamı sarısıdamı yanı?

 17. spor arkadaşlar ama koşmak falan dil agırlık bır de 300 mılım sute 2 kaşık bal 2 yumöurta karışrıeırın ıcın spora gıtmeden once sonra gorceksınız 45 gunde 15 kılo aldım

 18. mrb. kardeşim ben 45 gunde 15 kilo aldım bu sporla olcak şey ben ınanmıyodum ama oldu ve sana tavsıyem su ben senın suan kemıkleırnın ıcı boş spora gıtın zman hısetceksın ve isticek vucut yemek istıycek hep tavsıyem sana spora gıt ve duznlı yap herseyı orbegın gunde 3 ogun yemek yıyıp cok cok yeme altı ogune bol spora gıtmedne once sabah muz ye gunde 2 pudınk keısn ye ve benım hazıladım bı kaırşım vardı spora gıtmeden yarım saat once ıcıyodum cok etklılı 300 mılım sute 2 kasık bak 2 yumurta kır karıştır iç bebım deıdmı yap 1 ay sonra yorumunu gormek ısterım hersey gonluınce olsun

 19. ARKADARSALAR 19 YASINDAYIM BOYM 1:75 VE SADECE 44 KILOYUM HER SEYI DENEDIM GITMEDIGIM DOKTOR KALMADI KOCA KARI LAFLARINIDA UYGULADIM AMA NAFILE ASLINDA BEN DERT ETMIYORUM CEVREMDEKI INSANLARIN HERGUN AYNI SEYI DEMESINDEN BIKTIM ‘COK ZAYIRFSIN ‘ BENI BU DERRTTEN KURTARACAK BI FORMUL YOK MU?

Yorum yapın

css.php