Unutkanlık İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Unutkanlığa Ne İyi Gelir? Unutkanlık İçin Şifalı Bitkiler. Ginkgo Biloba: Beyin damarları üzerinde etkisi olan Ginkgo Biloba bitkisi yaşlanmayla görülen beyin damarlarının daralması, kan akımında yavaşlama gibi nedenlere bağlı olarak oluşan hafıza kaybını onarmaya yardımcı olur.

Ginkgo Biloba beyin damarları içerisinde plak oluşumunu azaltır. Bu şekilde kanın daha hızla dolaşmasını sağlar ve de plak oluşumuna bağlı olarak oluşabilecek hafıza zayıflamasının azaltılmasını sağlar.

Ginkgo bilobanın çay olarak değil standardize ekstre olarak kullanılması gerekir. Ginkgo Biloba olarak satılan bazı ürünlerde yaprak ekstresi yerine yaprak tozu yer almaktadır. Bu tür ürünler kullanılmamalıdır.

Ginkgo Biloba dışında da hafızaya iyi gelen ve zihinsel sağlık için önemli olan besinler bulunmaktadır;

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler ve Bitkiler

Ginseng: Ginseng üzerine yapılan araştırmalarda bu bitkinin dikkati artırıcı, zihinsel yorgunluk giderici ve hafızayı güçlendirici etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ginseng sinir sistemini uyararak refleksleri hızlandırıp, hız ve dikkati artırıcı yönde etkiye yol açmaktadır. Ginsengin 3 hafta kullanılıp sonra bir kaç hafta ara verilmesi biçiminde kullanılması önerilmektedir.

Yeşil Çayla ilgili yapılan araştırmalara göre yeşil çay Alzheimerlı kişilerde tükenmek üzere olan ve hafıza için ana kimyasallardan biri olan acetylcholine’nin yok olmasını önlemektedir.

Elma Suyuyla ilgili yapılan araştırmalar elma suyunun alzheimer gibi yaşlanmaya bağlı beyin bozukluklarına karşı koruyucu etkisinin olduğunu göstermektedir.

Yosun Çayı (huperzia serrate ) : Huperzia serrata yosunundaki Huperzin maddesinin beyin fonksiyonlarını geliştirici etkide olduğu belirtilmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yosunda bulunan huperzine A ve huperzine B nin bellek sağlığı için olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.

Adaçayı bitkisinin beyne mesaj gönderen kimyasalları artırdığı düşünülmektedir.

Lesitin: Lesitin zihinsel yorgunluğu giderir ve hafıza kaybını önler.

Omega -3 öğrenme gücünü ve hafızayı geliştirici etkide bulunur.

B vitaminleri zihinsel sağlık için önemlidir. B vitaminleri gerektiği kadar alınmazsa konsantrasyon ve hafıza gücünde olumsuz etkiler oluşabilir.

60 yaşından sonra beyin her sene yaklaşık olarak % 0,5 oranında küçülür. Alzheimerlı kişilerde ise bu küçülme % 2,5’a kadar yükselebiliyor.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma B6,folik asit ve B12 vitaminlerinin orta seviye hafıza kaybı olan yaşlı kişilerde yararlı olabileceğini göstermiştir.

Yüksek oranda B vitamini verilen yaşlı kişilerde yaşlılığa bağlı beyindeki küçülme oranının daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Demir Minerali beyne oksijen gitmesinde görev alır. Bu mineralin yetersizliğinden kaynaklanan oksijen eksikliği beyin hücrelerinin çalışmalarını yavaşlatır. Demir yetersizliği dikkat azalması ve konsantrasyon güçlüğüne yol açar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php