Krom Faydaları

Krom faydaları için rejim yapanlar krom almanın vücut yağını azalttığını, bunun da kas tonüsünü geliştirmeye yardımcı olduğunu iddia etmektedirler. Öyleyse Krom nedir? Rejim yapmakta mucize bir buluş mudur? Bütün rejim yapanların beklemekte olduğu cevap mıdır? Hayal ediniz: rejim yapmaya gerek kalmadan kilo vermek! Daha cazip ne olabilir ki?

Krom Nedir?

Krom temel bir iz mineraldir bu da karbonhidratların metabolizması için esas olduğu anlamındadır ve aynı zamanda kan şekerimizin metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olur ve böylelikle diyabeti geriletmeye yardımcı olurlar. Kromun yararları aynı zamanda kanda yağ ve kolesterol düzeylerini kontrol etmeyi içerir ve şayet uygun miktarlar vücuda sağlanırsa, hipertansiyon veya yüksek kan basıncını önlemeye yardımcı olur.

Krom İçeren Besinler – Krom Kaynakları

Kromun en iyi kaynağı gerçek bira mayasında bulunmaktadır. Beslenme ile ilgili maya aynı değildir ve aynı miktarda krom içermeyecektir. Aynı zamanda tahıllarda ve hububatlarda bulunur ancak çoğu rafine edilirken kaybolur. Krom minerali aynı zamanda bazı biralarda yüksek miktarlarda bulunabilir.

Krom Kullanım Alanları

Herhangi bir rejim yapana sorun ve muhtemelen size kromun faydalarını anlatabilecektir. Diyet yapanlar esas olarak krom pikolinat denilen bir krom kullanırlar ve bunun beden yağlarını azaltmaya ve kas tonüslerini geliştirmeye yardımcı olduğunu iddia ederler.

Uzmanlar, diğer yandan, kromun kilo kaybındaki rolünün aslında bir krom eksikliğinden kaynaklanan ensülin direncini düzeltmek için olduğunu anlatacaklardır. Krom yetersizliğinin bilinen sebepleri kötü beslenme, alkolizm ve yorucu egzersizdir.

Diyet yapanlar kromu karbonhidrat ve yağ metabolizmasındaki esas rolü nedeniyle kullanırlar. Genel olarak krom pikolinat şeklinde alınır ve beden bileşimini değiştirmekle ilgili potansiyeli nedeniyle incelenmiştir.

Kromun Yan Etkileri Nelerdir?

• Rejim yapanların kromun gerçekten de kilo vermelerine yardımcı olduğuna dair iddialarını destekleyecek klinik bir kanıt bulunmasa da, birçok rejim yapan kişi krom kullanımını kendi kişisel deneyimleri nedeniyle hala desteklerler.

• Öyleyse krom minerali takviyesi alırken yan etkiler var mıdır? Günlük olarak 50 – 300mcg takviyede, kromun herhangi bir toksisiteye neden olduğu görülmemiştir. Önerilen doz 50-200mcg arasıdır. Süregelen çalışmalar devam ettirilmektedir ve birçoğu krom pikolinatın antioksidanlar veya aslında bedende bulunan hidrojen peroksit tarafından değiştirebileceğini ve bunun serbest radikal zararına neden olabileceğini önermektedirler.   Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yüksek dozların zararlı olabileceği görülmüştür.

• Krom takviyeleri diyabet hastaları için ensülinin etkilerini geliştirebilir ve muhtemelen hipoglisemiye götürebilir, bu nedenle diyabet hastası kişilerin bir krom takviyesi almadan önce  doktorlarına danışmalarını önerilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Krom Faydaları” üzerine 18 yorum

 1. Merhaba dıyabet2 de krom pikolanat kullanımı kan şekerini ne oran etkilediğini soyleyebılırmısınız ayrıca yayınlanan makaleler ile ilgili tavsiye verir mısınız

 2. Bana doktor reaktif hipoglisemi için günde 3 defa yemeklerden 1 saat önce al dedi ilk hapı içtim 1 saat sonra yemek yedim kendimi kötü hissettim tansiyonumu ölçeyim dedim 14-10 çıktı tansiyon ilacı kullandım 3 saat sonra kendime geldim güvenim kalmadı bu tarz ilaçlara almam herhalde artık.

 3. Merhaba krom pikolinat ac karninami aliniyor diyet yaparken destek olmasi icin ?

 4. kızım tıp 1hastası krom ağırlıklı vıtamın kullansam sekeri dengelenir mi ne tavsıye edersinız

 5. Krom Pikolinat .. diyet programımda var fakat içinde fazla mineral olduğu düşünülürse vücuttan atılamayıp kalması doğrumu acaba..selenyum e de aynı şekilde metalikmiş ve kalp krizi riski varmış tam doğruyu bulmak istiyorum 🙂 doktora mı gitsem..!

 6. -Kalojen doku kaybını önlemek istiyorsanız kelle-paça-kemik suyu, balık-balık kılçığı çorbası için veya bunu yemeklerde kullanın…İçemiyorsanız 3 ay Glukozamin-Kondroitin, Omega3 kapsülü yutun, 1er ay arayla 3 kere 3 tane Devit3 damlasını veya ampulünü yarım bardak ayrana koyup için. Böylece eklemleriniz ve kemikleriniz güçlenir…
  -1 lt suya yarım çay kaşığı Sodyum Bikarbonat, yarım çak kaşığı Magnezyum Hidroksit, 21 damla Limon Suyu koyarak Alkali su hazırlayıp içiniz. Sürahinin dibine 1 saf gümüş yüzük atınız…
  -Cromium Pikolinat kapsülünü her gün yutmak yerine 1 gün yutun 1 gün de 1-2 tatlı kaşığı Polen/Çiçektozu için. Polende, Kepekte, Brokolide, Tarçında, Çörekotunda, Hindibada doğal krom pikolinat vardır…
  Böylece Bağışıklık güçlenir hem Diyabetten hem de Depresyondan korunmuş oluruz…
  sağlıkla kalınız…
  [email protected]

 7. atipik depresyon tedavisi için solgar crom kullanıyorum.

 8. 😀 😀 bu dersi cok sevmiyorum ama zorunlu luk napak ölek mi 😛

 9. @Ensülin direnci: Glucophage kullandığınızı söylemışsınız o ılacı bende kullanıyorum ama zaten o ilacın kullanım alanı vücuttakı insülın mıktarını dengelemek ve de kılo verdırmek, ben duzenlı kullanmadığım için kılo verdırmedı fakat duzenlı kullanımda kılo verdırıyor, bu bahsedılen krom pıkolınat tan bende aldım umarım faydasını görurumm… ben tatlı yeme isteğimi bir türlü kesemıyorum,şeekar hastalığına yakalanmaktan kokrtuğum için bu yollara başvurdum umarımm bı fayda görebılırım

 10. krom içeriği olan bir hapa başladım,diyet yapmıyorum fakat tokluk hissi veriyor ve kan şekerini kolestrolu dengeliyor diye bu mineral takviyesine başladım aç karına sabah ve akşam içmemi söylediler ölede yapıyorum ama doğrumu yapıyorum,gerçekten faydasını görürmüyüm???? yan etkileri varmı??? chromıum pıcolınate isimli bir tablet..bilgisi yada tecrübesi olan varsa yorum bekliyorum.

 11. Krom pikolonat’ın diabette kullanılması en son yayınlanan makalelerde ve yapılan araştırmalarda önerilmemektedir.Ayrıca zayıflama diyetlerinde hastanın serum krom düzeyini bilmeden krom önermeyiniz.Birde şu var serum krom düzeyi malnütrisyonlularda düşük olur.

 12. Bana yaklaşık 1 ay önce ensülin direnci teşhisi konuldu. ve Glucophage kullanıyorum. yaklaşık 3 ay sonra kilo verince doktorum bırakmamı istedi.
  Bu ilacı kullanırken dışardan krom takviyesi almamın olumsuz bir etkisi olur mu? Zararı var mıdır?

  Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi Günler

 13. makale çok başarılı olmuş. Ödevim için yeterli olucağını düşünüyorum.

 14. Yaşa bağlı kolajen doku kaybını nasıl önleriz ve kaybolan kolajen doku yerine gelir mi? Saygı ve sevgilerle..

Yorum yapın

css.php