Vitiligo Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo Belirtileri. Vitiligo Hastalığı Nedir? Vitiligo deriye renk veren hücrelerin harabiyeti ve görevlerini yapamaması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Deride bölgesel ya da yaygın olarak beyaz renkli, keskin sınırlı, genellikle yuvarlak ve oval lekeler ortaya çıkar. Vitiligolu bölgeler yıllarca değişmeden kalabilir veya bazen tüm vücudu etkileyebilir.

Vitiligo Neden Olur?

Vitiligo hastalığı cilde rengini veren melanin adlı maddenin ciltte bulunmaması nedeniyle meydana gelir.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, vitiligoda deriye renk veren hücrelerde hasar oluşumu sözkonusudur. Bu hasarın oluşumunda genetik ve genetik olmayan bazı etkenler rol oynar. Hastaların %30’unun ailelerinde  aynı hastalık bulunmaktadır. Savunma sisteminin kendisine karşı reaksiyon verdiği bir otoimmun hastalığı olan kişilerde vitiligo görülme riski artar. Saçı erken beyazlamaya başlayan kişilerde vitiligonun oluşma ihtimali daha fazladır.

Stres, ateşli hastalıklar ve güneş yanığı gibi sebeplerle oluşan deri travmaları hastalığın şiddetlenmesine veya yeni vitiligo alanlarının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Vitiligo Belirtileri – Vitiligo Nasıl Başlar?

Vitiligo, derinin herhangi bir bölgesinde aniden renksiz alanların görülmesiyle kendini gösterir ve bu alanların artması ve yayılmasıyla devam eder. Nokta kadar küçük veya avuç içi kadar büyük olabilen lekeler genellikle simetriktir. En çok yüz, eller, kollar, bacaklar ve genital bölgede görülür. Vitiligo koyu tene sahip kişilerde kolayca fark edilebilir. Açık tenli kişiler de ise özellikle yazın bronzlaşmanın ardından fark edilir. Hastalığın seyri ve şiddeti hastaya göre değişir. Vitiligolu bölgeler farklı şekil ve büyüklükte olabilir. Oluşan lekenin geri dönme olasılığı azdır.

Vitiligo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Vitiligo tanısı dermatolog tarafından kolaylıkla konulur. Wood lambası ile muayene edilerek de teşhis konulabilir.

Vitiligo Geçermi?

Vitiligo kendiliğinden gerileyebileceği gibi zaman içerisinde artış da gösterebilir.

Vitiligo Tedavi Yöntemleri

• Vitiligonun tedavisinde melanosit harabiyetinin durdurularak renk kaybının azaltılması ve yeni renk oluşumunun uyarılması amaçlanır. Uygulanacak tedavi yöntemi hastalığın yaygınlığına, yerleşim bölgesine, yaşa, deri rengine ve yaşam biçimine göre değişiklik gösterir.

• Tedavi için kortizon içeren kremler kullanılabilir veya ağızdan alınan ilaçlarla mor ötesi ışınların beraber kullanıldığı PUVA tedavisi uygulanabilir. Tedavi 6-18 ay sürer.

• Özel ışık kabinlerinde uygulanan PUVA/dar band UVB tedavileri başarılı sonuç verebilir.

• Takrolimus, Pimekrolimus, Calcipotriol, Steroid içeren kremlerle melanositler yeniden çalışarak pigment yapımına başlayabilir.

• Vücudunun %50’sinden fazlası vitiligo olan kişilerde, beyaz bölgelerin koyulaştırılması yerine koyu bölgelerin açılması sağlanabilir. Depigmentasyon adı verilen bu yöntemde cilde uygulanan ilaçlarla derinin renk üreten hücrelerinin çalışması durdurulur.

• Vitiligonun tetiklenmesini engellemek ve vitiligolu alanların etrafındaki normal derinin daha fazla koyulaşmasının önlenek için etkin bir şekilde güneşten korunulması gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Vitiligo Belirtileri Nelerdir?” üzerine 4 yorum

  1. Tuz alımı yasaklanmalı ve özellikle şeker kahve gibi uyarıcılardan uzak durmakta fayda var. Gingo biloba bitki ekstraktı bu konuda gerçekten işe yarıyor.Her sabah düzenli kullanmakta fayda var. Düzenli yürüyüş ve spor stresten uzaklaştırır.

  2. meraba arkadaslar bu hastalık bendede vardı cok doktora gittim krem verdiler oda care olmadı en son gittigim doktor tedavisinin olmadıgını söyledi cok üzüldüm ama pes etmedm daha sonra kendi yaptıgım bi karısımdan olan maskeyi kullamaya başladım. bir kaç gün içinde küçüldüğünü gördüm kullanmaya devam ettim ve tamamen kurtuldum. bu maskeyi yapıp bir kaç kişiye daha gönderdim ve onlardada olumlu sonuç oldu. hepsinde şimdiden küçülme gözle görülür bir durumda. maskeyi kullanmak isteyenlere yardımcı olurum.kesinlikle kesin sonuç alacağınıza aminim isteyenlere kullanan kişilerle konuştururum mail adresime mail atın veya ekleyin yardım ederim [email protected] tel : 0538 773 0717

Yorum yapın

css.php