Deve Dikeni Faydaları ve Kullanımı

Milk Thistle Nedir? Deve Dikeni Tohumu Faydaları Nelerdir? Bilimsel adı Silybum marianum olan Milk Thistle, deve dikeni ve meryamana dikeni olarak da bilinmektedir.

Karaciğer hastalıkları tedavisinde deve dikeninden  yararlanmak, Eski Yunanlılara kadar uzanır. Bu bitki, 2000 yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Deve dikeninin karaciğer tedavisi üzerinde kullanımı ve yararları konusunda, 300 den fazla araştırma vardır. Bu çalışmaların çoğu Avrupa’da gerçekleştirilmiştir ve deve dikeninin, toksik karaciğer hasarı, inflamatuar karaciğer hastalığı ve siroz gibi karaciğerle ilişkili hastalıklar üzerindeki olumlu etkileri E Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

Deve dikeni (Milk Thistle) karaciğerin en yakın dostu olarak anılabilir. Milk Thistle sadece karaciğeri toksinlerden korumakla kalmaz aynı zamanda ciddi bir şifacı rolü de üstlenir. Karaciğer hücrelerini onarmaya yardım eder ve yeni hücrelerin yenilenmesini de destekler.

1970’li yıllarda, Münih Üniversitesi bilim adamları, Milk Thistle’deki karaciğere için yararlı  farmakolojik maddeleri tanımlamışlar ve bu maddelerin bilinen en öldürücü karaciğer toksinlerine karşı nasıl mücadele ettiklerini ayrıntılı bir biçimde açıklayarak bu bitkiyi onaylamışlardır.

Özetle deve dikeni,  karaciğerin günlük görevlerini yürütmesini ve kendini gençleştirme yeteneğini sağlar ve güvence altına alır.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bitkideki silymarin ve silybin gibi aktif maddelerin farklı kanser türlerine karşı antitümöral etkisi tespit edilmiştir. Deneysel çalışmalarda akciğer kanseri oluşturulmuş hayvanlarda kanserin gelişimini ve yayılmasını azaltıcı etkisi görülmüştür.

Deve Dikeni Faydaları – Milk Thistle Ne İşe Yarar?

Antioksidan

Deve dikeninin içeriğindeki aktif madde olan silymarin vücudu hücre hasarına neden olan serbest radikallerden koruyan kuvvetli bir antioksidandır.

Milk Thistle ekstresi aynı zamanda, içeriğinde glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi antioksidan özelliklere sahip diğer bileşikleri motive eder.

Glutatyon, karaciğerin detoksifikasyonu için hayati bir maddedir. Bir çalışmada, deve dikeni kullanımı, vücuttaki glutatyon seviyesini % 30 oranında yükseltmiştir; bunun anlamı, karaciğerin; vücudu temizlemek ve zehirli maddelerin atılması konusunda görevlerini çok daha etkin olarak yerine getirebilmesidir.

Hepatit ve Alkol Bağlantılı Hastalıklar

• Deve dikeninin karaciğere diğer bir faydası, bir  görevli gibi çalışarak alkol tüketiminin neden olduğu toksik durumu önleme yeteneğidir. Büyük miktarlarda alkol tüketimi, karaciğerin fazlaca çalışmasına sebebiyet verdiğinden, uzun vadede siroz gibi ciddi karaciğer hastalıklarına neden olur.

• Milk Thistle ekstresi kullanımı, karaciğer hücrelerinin onarılmasına ve yenilenmesine, aynı zamanda iyileştirilmezse siroza yol açan fibrozisi bloke eder. Araştırmalar, Milk Thistle”de bulunan silymarin adlı maddenin sağlıklı karaciğer hücrelerinin hasara uğramasını önlediğini, hasara uğramış hücrelerin ise yenilenmesini desteklediğini göstermektedir. Silymarin, hücrelerin dış reseptör bölgelerini koruyarak, toksinlerin yağlı hücre zarlarından geçip hücrelerin içine girmelerini engeller ve hücrelere girebilmiş olan toksik maddeleri etkisizleştirir.

• Deve dikeninin; siroz, alkol kaynaklı hasarlı karaciğer ve hepatit hastalıklarından muzdarip hastaların tedavilerinde oldukça büyük bir yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Aslında deve dikeni her türlü karaciğer toksisitesinde büyük ölçüde etkilidir.

• Alman araştırmacılar, ölümcül olabilen amanita mantarı zehirlenmesinden sonra oluşan toksik karaciğer hasarının tedavisinde, deve dikeninin oldukça etkili olduğunu saptamışlardır. Alman  Dr. G. Vogel, amanita mantarından zehirlenmiş 49 hastaya normal tedavilerinin yanında hergün Milk Thistle’nin etken maddelerini enjekte etmiş ve ölüm oranı ortalama %30 olan bu mantar zehirlenmesinde, Milk Thistle’nin ölüm oranını sıfıra indirdiğini tespit etmiştir.

• Antioksidanlar ve biyoflavonoidler bakımından zengin olan deve dikeninin, kronik karaciğer hastalarının kanındaki çeşitli enzimlerin düzeylerini düşürdüğü gözlenmiştir.

• 1992 yılında Almanya’da yapılan bir çalışmada Milk Thsitle’nin, karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları bulunan hastalara önemli etkiler sağladığı tespit edilmiştir. 2600’dan fazla hastanın katıldığı çalışmada hastalara 8 hafta süresince her gün standardize edilmiş Milk Thistle prepratı verilmiş ve süre sonunda hastaların %63’ü bulantısı, halsizlik, iştahsızlık ve karında şişkinlik gibi bulguların ortadan kalktığını belirtmişlerdir. Yapılan testlerde, artmış karaciğer enzimlerinin %46’ya kadar azaldığı saptanmıştır. Büyümüş karaciğerlerin %27’si normal büyüklüğe dönmüş ve %56’sı ise belirgin bir küçülme göstermiştir.

• Araştırmalar, Milk Thistle’nin en güçlü etkiyi alkol nedeniyle tahrip olmuş hücrelerde sağladığını göstermektedir. Alman araştırmacılar tarafından alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığı bulunan 116 kişi üzerinde yapılan çalışmada hastalara 2 hafta boyunca her gün 420 miligram Milk Thistle verilmiş ve süre sonunda hastalarda belirgin bir iyileşme tespit edilmiştir. Yine alkol sebebiyle karaciğer yağlanması olan 57 hasta üzerinde yapılan ayrı bir araştırmada Milk Thistle, SGOT enzim seviyesini %80 oranında azaltmıştır.

• Alman araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmalarda hepatit hastalarına 9 ay süresince günde  420 miligram Milk Thistle verilmiş ve süre sonunda yapılan testlerde karaciğer harabiyetinin iyileştiği tespit edilmiştir.

• ‘Alternatif Tıp Tam Rehberi’ adlı kitabın yazarlarından Dr. W. Lee Cowden deve dikeninin  her zaman, dilaltı L-glütasyon  ile birlikte alınması gerektiğini belirtmiştir.

(Karaciğer için faydalı diğer maddeler; catechins, alpha lipoic acid, selenyum, B vitaminleri ve ozon-oksijen tedavisidir)

Safra taşları

Devedikeni safra akışını uyarır ve hem safra taşının önlenmesi, hem de tedavisinde etkilidir.

Milk Thistle Nasıl Kullanılır?

Optimum sağlık yararları elde etmek için önerilen doz; günde 2-3 defada alınmak üzere, 200-420 mg silymarin kullanımıdır. Piyasada; 80% silymarin içeren standardize edilmiş deve dikeni kapsülü bulacaksınız. Örneğin 420 mg silimarin için 525 mg’lık Milk Thistle dozunun alınması gerekir. Doz, tek seferde değil gün içerisinde üçe bölünerek alınır.

Tedavi amaçlı önerilen doz günlük 420 mg silymarin alımıdır. Araştırmalara göre, alkolden kaynaklanan karaciğer hasarında 2 ay, kronik hepatit durumunda ise 6 ila 12 ay kullanımı gerekmektedir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, kullanılan ürünün kalitesidir. Bitkisel ilaç üretimi denetime tabi olmadığı için yetersiz ya da sahte ürünlerle karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu yüzden güvenilir firmaların ürünleri tercih edilmelidir. Almanya’da genellikle Legalon 70 adlı ürün kullanılmaktadır.

Milk Thistle’nin etken maddesi silymarin suda yeteri kadar çözünmediği için çay  olarak kullanımı etkili olmaz.

Milk Thistle Yan Etkileri

• Doktor onayı ve gözetiminde kullanılmalıdır.

•Kesin olmamakla birlikte sitokrom enzimlerini baskılayarak sentetik ilaçlarla etkileşime girebileceği belirtilmektedir. (Sitokin P 450 enzim sistemiyle metabolize olan ilaçlarla beraber kullanırken olası ilaç etkileşimler düşünülerek ilaçlarla aynı anda alınmaması ve arada zaman farkı bırakılması öneriliyor)

• Hormon reseptörü pozitif meme kanseri olan kişiler doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Deve Dikeni Faydaları ve Kullanımı” üzerine 30 yorum

 1. aktaradan ogutulmus deve dikeni alın. 2 liralık alsanız yeter. Aç karnına 1 cay kasıgı yiyin yeter. ilaç falan yok.

 2. selamlar bende yeni başladım hapına prof dr yazdı tavsiye etti kan deyerlerim biraz yuk selmiş o yuzden günde 2 tane aç karnına adı MILK THISTLE Yalnız firmadan alın GNC lerden alışveriş merkezlerinde oluyor sağlıklı kalalım inşallahhhhhhhh

 3. Sn Ayşe Kart
  deve dikeninin her ne kadar yan etkisi yok dense de siz önce yine kendi doktorunuza danışmanız da yarar var

 4. Sy. Ayşe Kart
  deve dikeninin tohumunu herhangi bir aktardan açık ve çekilmemiş alın. Kullanacağınız zaman ki bu 1 tatlı kaşığı kadarını havanda dövün ve 1 bardak kaynar suyun içerisinde demledikten sonra sabah aç karna öğlen yemekten önce ve yatmadan önce 1 fincan(kupa) içebilirsiniz. Hazır çekilmiş deve dikenini almayın çünkü açtığınız andan itibaren kalan kısım oksitlenmeye başlayacaktır ki etkisini yitirmektedir. sağlıklı günler dilerim

 5. kalinka ülütfen yazsın çünkü bende krc nakiki oldum

 6. kalnka lütfen bana söylermi krc nakillihastada kendi ilaçları ile etkileşmiyormu çünkü bende krc nakili oldum. selam

 7. Bir yandan kilo sorunu olup ısrarla zayıflamadan ya da bunu hafife alan ve iyileşmeyi yalnızca bitkisel çözümlerde arayan, diğer yandan da iyileştim diyerek eski yaşam biçimini ısrarla devam ettiren arkadaşların sonu ne yazıkki (kusura bakın!) ama iç açıcı değil.Adı üzerinde, bu yalnızca destektir.Eğer sizin yaşam biçimde zerrece değişiklik yoksa, bitkilerden belirli bir süre şifa bulursunuz ve ondan sonrası dahakötü hatta çok daha ağır seyredebilir.İllaki yaşam biçiminizi normale dönüştüreceksiniz.Bunu yaparken size bu bitkiler destek sağlayacak hepsi bu.
  herkese sağlıklı günler dileklerimle.
  Ahmet Bilir.

 8. deve dikeninin tohumunun tozunu önüme koydum günde 8 -10 tatlı kaşıgı yiyorum .tadı da cok hoşuma gidiyor. alışkanlık yapacak diye tırsıyorum.şimdilik bazen bünyeyyi cok agırlaştırıyor kendimi tank gibi hiisediyorum.cok sigara ve stres yüzünden ve de cok kilolu oldugum için karacigerde yaglanma olasılıgına karşı kullanayım dedim ama tadı cerez gibi .böyle yemeye devam edersem ya bomba olacam yada nebiliyim görecez.

 9. deve dikeninin mor çiçeklerinin oltında siyah tohomcuklar var bunlardan sabah öglen akşam birer yemek kaşığı çiğneyerek yiyorum nekadar devam edeyim ve nezaman faydasını görürüm bilen ve kullanan varsa bildiriversin şimdiden teşekkür ederim

 10. arkadaşlar bu bitkinin üst bölümü yeşil enginar yaprakları gibi üst kısmı mor tüyler halinde bbu bitkinin hangi bölümü nü öğütüyoruz. iç kısmını mı yaparaklarını mı ?

 11. Benim karaciğer değerlerim yüksekti. 1.5 aydır deve dikeni hapı kullanıyorum.ALT ve AST değerlerim son 5 yılın en düşük düzeyinde.Sınırların içerisine girdi.

 12. deve dikeninin veya bununla yapılan ilacın şeker hastalarına yan etkisi varmı şekerim hep çok yüksek

 13. Sayın KALİNKA,
  kullanmış olduğunuz ürünün ismini öğrenebilir miyim.
  tşk.ler.

 14. merhabalar, bu ilacı tesadüfen eczanede gördüm, bazı bitkisel ilaçların prolaktin hormonunu harekete geçirdiğini duydum .ilacı kullanmak istiyorum ama hamilelik öncesi bir sakıncası varmıdır??

 15. Sylmarin suda çözünmüyorsa, çay olarak tüketimi bir fayda sağlamıyor diyorsunuz.O zaman karaciğerde birikim yapıyor ve şifa yerine zarar veriyor demektir, Karaciğerde nasıl çözünüyor?Vücuttan nasıl atılıyor?Suda çözünmüyorsa toksik etki etmeden vücuttan karaciğerden nasıl uzaklaşıyor?

 16. ben karaciğer nakilliyim ve 1 yıldır deve dikeni tohumunu kullanıyorum,kesinlikle mucize bir bitki olduğunu söyleyebilirim,safra kanalı tıkanıklığında ve karaciğer enzimlerinin düşmesinde gözle görülür bir fayda gördüm,ben öğütülmüş deve dikeni tohumunu günde 3 öğün bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı karıştırarak aç karnına yiyorum,bütün karaciğer ve safra kesesi hastalarına güvenle tavsiye ederim..Rabbim her hastalığın şifasını bize vermiştir..

 17. Deve Dikeni:- Karaciğer enzimleri üzerinde dengelemeye – Safra üretimini arttırmaya
  – Sedef hastalığının tedavisinde – Kolesterol dengelemede ; yardımcı ve destek olarak kullanılabilir.
  .iyva.com/Deve-Dikeni_97.html#0

 18. verdiğiniz bilgi güzel peki silymarin nasıl ayrılıyor deve dikeninin özünden hangi yöntemi kullanıyorsunuz ve neler kullanıyorsunuz bilgi verirseniz sevinirim.

Yorum yapın

css.php