Kolesterol Nedir Neden Olur?

Kolesterol Nedir? Kolestrol, beden tarafından emilen yağ benzeri bir maddedir. “İyi” ve “kötü” olarak ayrılmaktadır.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), bedenin kullandığı, iyi kolestrol sınıfına girer, düşük yoğunluklu lipoprotein ise kötü kolestrol olarak kabul edilir.

Bu fazla gelen, bedenin dışarı atamadığı kolestroldür. LDL, kan damarları duvarlarına yerleşme eğilimi taşır. Bu engelleme, kan akışının azalmasına sebebiyet verir. Bu da ciddi kalp sorunları anlamına gelmektedir.

Doğal yollarla yüksek kolestrolü düşürebilirsiniz, daha da önemlisi, yerinde bir sağlık için bedenin kendi kolestrol seviyesini koruyabilirsiniz. Bu da doğal tedavinin, tıbbi ilaç tedavisi arasındaki farkı gösterir.

Kolesterol Çeşitleri

Kolestrolün iki ayrı formu vardır. HDL “iyi” kolestrol olarak anılır, LDL ise, hepimizin bildiği “kötü” kolestroldür.

Kolesterol Faydaları. Bizler kolaylıkla iki kolestrol tipini de “kötü” olarak etiketleme hatasına düşebiliriz, ama bilmeliyiz ki, bedenimizdeki her hücrenin gerekli bir parçasıdır kolestrol. Beynimiz ve sinirlerimiz düzgün çalışabilmek için kolestrole gereksinim duyar, aynı zamanda cinsel hormonların üretiminde de kolestrolün önemli bir rolü vardır.

Kolestrol Nereden Gelir? Genel olarak kolestrolün iki ana kaynağı mevcuttur. Birincisi diyet olmakla birlikte, bedenimizdeki kolestrolün sadece % 15’i diyet ile sağlanır. Geri kalanı karaciğer ve barsak hücreleri ve bedendeki diğer hücreler tarafından üretilmektedir. Karaciğer kolestrol ürettiği zaman, LDL, kan dolaşımı yoluyla kolestrolü tüm beden dokularına iletir. HDL ise, “çöp toplayıcı” rolündedir – kullanılmayan fazla kolestrolü toplar ve karaciğere geri götürür.

Bu düzende de gördüğümüz gibi, kolestrolün bedendeki döngüsünde LDL kolestrol taşıyıcısı olarak yaşamsal bir önem taşır. O zaman, kolestrol nasıl sorun olur? Eğer HDL için taşıyacak çok fazla kolestrol varsa, (ya da bedenimizde yeterince HDL yoksa) fazla gelen LDL arterlerde tıkanıklığa yol açar, ki kalp sorunlarının başlangıcıdır.

Zayıf diyet ya da hareketsizlik gibi, sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir çok etken vardır.

Sağlıksız bedenin başına gelen şeylerden biri de yüksek kolestroldür. Kolestrol sorunlarının semptomları bazen dikkat çekmeyecek kadar sessizdir. Burada birkaç yüksek kolestrol semptomlarından bir kaçı vardır.

Eğer sağlıksız bir yaşam sürüyorsanız, arter duvarlarınızda kolestrol birikme riski olduğundan, kolestrol semptomları ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durumu kolestrol düzeyinizin yüksek olduğunu farketmeden çok önce yaşarsınız. Bedende biriken fazla kolestrol arterleri daraltır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php